- Konferencja Episkopatu trzy razy upominała się o miejsce dla Telewizji Trwam, trzy razy. Pięć osób (z tylu składa się KRRiT - red.) decyduje w Polsce, czy katolicy będą wykluczeni czy nie - wołał o. Tadeusz Rydzyk podczas XX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja. - Zapytajcie ich, czy oni są ochrzczeni - apelował.
Sprawa nieprzyznania TV Trwam miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej była dominującym tematem tegorocznej, XX pielgrzymki słuchaczy Radia Maryja. Szef toruńskiej rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk krytykował decyzję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
O dostępie do mediów w liście do papieża
Uczestnicy pielgrzymki skierowali telegram do papieża Benedykta XVI, w którym m.in. zapewnili, że z jeszcze większym zaangażowaniem i gorliwością będą uczestniczyć "w realizacji zadań nowej ewangelizacji". "Wiemy jak ważny w realizacji tych zadań jest dostęp do środków społecznego komunikowania się" czytamy w liście. Jak podkreślono, do utrzymania Radia Maryja i TV Trwam potrzebny jest "stały wysiłek wręcz zmagania".
XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja trwała dwa dni - sobotę i niedzielę. Zorganizowno ją w kilku intencjach: "o wolność słowa w Polsce", "o wolność dla mediów", "o wolność dla TV Trwam", "o miejsce na multipleksie". Pielgrzymka była także dziękczynieniem za 20 lat istnienia toruńskiej rozgłośni, oraz "wszystkich dzieł, które powstały przy Radiu".
Spór o miejsce w multipleksie
Fundacja o. Rydzyka była jednym z 17 nadawców startujących w konkursie na cztery wolne miejsca na pierwszym multipleksie cyfrowym; Krajowa Rada rozstrzygnęła go w kwietniu ub.r.
Od decyzji odmawiających przyznania miejsc na multipleksie odwoływało się - oprócz Fundacji - także trzech innych nadawców. Wszystkie odwołania KRRiT odrzuciła w styczniu br. Lux Veritatis oraz spółka Mediasat, nadawca kanału Tele5, zaskarżyły tę decyzję do sądu administracyjnego. WSA w Warszawie obie skargi odrzucił w maju; nadawcom przysługuje skarga kasacyjna do NSA.
Krytycy decyzji KRRiT powołują się na niedawny raport NIK, która skontrolowała wykonanie budżetu przez Radę. NIK we wnioskach zawartych w sprawozdaniu oceniła wykonanie budżetu KRRiT pozytywnie z zastrzeżeniami, które dotyczyły głównie przypadków niecelowego - w ocenie Izby - rozkładania na raty opłat koncesyjnych za nadawanie na multipleksie. KRRiT tłumaczyła, że czyniono tak w przypadku nadawców, których sytuacja finansowa nie pozwalała na uiszczenie jednorazowej opłaty. Zdaniem m.in. polityków PiS i SP wynika z tego, że część nadawców była uprzywilejowana, a innym - np. telewizja Trwam - z powodu niewystarczająco dobrej kondycji finansowej nie przyznano koncesji na nadawanie w multipleksie cyfrowym. PiS i SP domagają się w związku z tym kontroli NIK dot. koncesji na multipleksach.
Autor: nsz//bgr/k / Źródło: tvn24