TVN24 | Polska

Będą kary dla senatorów PiS? Terlecki: na komisji można na to przymknąć oczy, gorzej na sali plenarnej

TVN24 | Polska

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP
Będą kary dla senatorów PiS? Terlecki: na komisji można na to przymknąć oczy, gorzej na sali plenarnej
Będą kary dla senatorów PiS? Terlecki: na komisji można na to przymknąć oczy, gorzej na sali plenarnejTVN24
wideo 2/21
TVN24Będą kary dla senatorów PiS? Terlecki: na komisji można na to przymknąć oczy, gorzej na sali plenarnej

Na komisji można na to przymknąć oczy, gorzej będzie przy głosowaniu na sali plenarnej - powiedział we wtorek szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki pytany o kary dla senatorów PiS, którzy zagłosowali za odrzuceniem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Od godziny 9 Senat zajmuje się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt, zakładającą między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego. Senacka komisja rolnictwa i rozwoju wsi opowiedziała się w poniedziałek wieczorem za odrzuceniem noweli ustawy.

Zgłoszone wcześniej przez Marka Pęka (PiS) poprawki zostaną przedstawione jako wniosek mniejszości. Wniosek o odrzucenie nowelizacji złożony przez senatora Ryszarda Bobera (PSL) poparło pięciu senatorów PiS oraz dwóch Koalicji Obywatelskiej i wnioskodawca. Dwóch senatorów PiS wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw wnioskowi. W komisji zasiada dziesięciu senatorów, w tym siedmiu z Prawa i Sprawiedliwości.

Protest rolników przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt >>>

Terlecki o ewentualnych karach dla senatorów PiS

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki został zapytany we wtorek przez dziennikarzy w Sejmie, czy będą kary dla senatorów PiS, którzy głosowali na komisji rolnictwa za odrzuceniem noweli ustawy o ochronie zwierząt. - Zobaczymy, na razie nie ma za co - odpowiedział. - Na komisji to można na to przymknąć oczy. Gorzej będzie przy głosowaniu (na sali plenarnej) - dodał.

Morawiecki: zaproponujemy, aby przepisy o uboju rytualnym weszły w życie 1 stycznia 2022 roku
Morawiecki: zaproponujemy, aby przepisy o uboju rytualnym weszły w życie 1 stycznia 2022 rokuTVN24

Poprawki do ustawy o zwierzętach

Senator Pęk złożył zapowiedziane w poniedziałek przez premiera Mateusza Morawieckiego poprawki. Zakładają one między innymi, że zakaz hodowli zwierząt na futra oraz zmiany dotyczące uboju rytualnego wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Poprawki dotyczą także między innymi rekompensat dla ograniczonych przez nowelę branż. Według Pęka, rekompensaty z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania działalności będą przysługiwać także rolnikom prowadzącym chów lub hodowlę zwierząt na ubój rytualny.

Rekompensaty mają być przyznawane na wniosek podmiotu lub rolnika, którego działalność została ograniczona. - Rada Ministrów określi na drodze rozporządzenia organ lub podmiot właściwy do przyznania rekompensaty i szczegółowy tryb przyznawania rekompensaty, mając na uwadze rzeczywiste straty z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych - powiedział Pęk.

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych oraz ogranicza ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem m.in. przepisów dotyczących zakazu chowu zwierząt futerkowych, które mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy, oraz przepisów dotyczących między innymi zakazu trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, które mają wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

Autor:js/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości