Czy mój poprzednik Grzegorz Puda z PiS naruszył zasady finansowania kampanii wyborczej? To oceni PKW - napisała w mediach społecznościowych minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, informując, że skierowała do Państwowej Komisji Wyborczej informację dotyczącą Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak wskazała, 16 z 26 beneficjentów programów znajdowało się w okręgu wyborczym Pudy. Na wpis zareagował były minister.
W środę wieczorem minister funduszy opublikowała na portalu X wpis, w którym poinformowała, że skierowała do Państwowej Komisji Wyborczej informację w sprawie nadzorowanego przez jej resort Funduszu Rozwoju Regionalnego. "Czy mój poprzednik Grzegorz Puda z PiS naruszył zasady finansowania kampanii wyborczej? To oceni PKW, do której kieruję poniższą informację" - napisała.
"O dotacje z Funduszu mogły ubiegać się podmioty z całej Polski, dziwnym trafem w 2023 r. aż 16 z 26 beneficjentów programów znajdowało się w okręgu wyborczym Grzegorza Pudy (Bielsko-Biała). Dotacje trafiły do szczęśliwców na początku października, tuż przed wyborami parlamentarnymi" - wskazała Pełczyńska-Nałęcz.
"Fundusz Rozwoju Regionalnego miał też podnosić poziom świadomości społecznej na temat funduszy europejskich. Po raz kolejny dziwnym trafem artykuły sponsorowane kupiono tuż przed wyborami, większość od 9 października (wybory były 6 dni później). Za publiczne pieniądze kupiono 78 artykułów sponsorowanych i 14 wywiadów za kwotę 196 tys. zł! Sama treść? Po raz kolejny dziwnym trafem na okładkach nie było efektów funduszy, a twarz startującego w wyborach Pudy. Zresztą sami oceńcie, co najbardziej promują artykuły poniżej?" - dodała ministra, załączając grafikę z materiałami prasowymi z mediów lokalnych, sponsorowanymi przez FRR za czasów Pudy.
Puda odpowiada
Na wpis Pełczyńskiej-Nałęcz zareagował w serii wpisów na X Puda. W kilku punktach napisał on, że "nabory wniosków do FRR ogłaszane były (są) na stronach Ministerstwa i są (były) dostępne dla beneficjentów w całej Polsce, a wnioski ocenia komisja w Ministerstwie, nie minister". "Na stronach Ministerstwa można zapoznać się z: podstawami prawnymi działania funduszu, Regulaminem wraz z załącznikami, odpowiedziami na pytania, Formularzem Wniosku, Kosztorysem, wzorem umowy oraz sprawozdania, klauzulami i informacjami dot. naborów" - dodał.
Puda napisał również, że "wszystkie wnioski zostały rozliczone", w tym "m.in przez obecnie rządzących".
Fundusz Rozwoju Regionalnego to nadzorowany przez MFiPR fundusz celowy, którego zadaniem jest promocja prorozwojowych, lokalnych inicjatyw w gminach i powiatach. "Jego celem strategicznym jest realizacja zadań polegających na wsparciu działań w zakresie organizacji lub promocji inicjatyw służących promowaniu społeczno-gospodarczego, regionalnego i przestrzennego rozwoju kraju, rozwoju społeczności lokalnych lub wzmacnianiu społeczeństwa obywatelskiego" - wskazano na stronie resortu.
Co ze sprawozdaniem finansowym PiS?
W poprzednią środę PKW nie podjęła decyzji w sprawie sprawozdania finansowego komitetu PiS z wyborów parlamentarnych w 2023 roku i odroczyła posiedzenie w tej kwestii do 29 sierpnia. Uzasadniano, że po otrzymaniu obszernej dokumentacji między innymi z KPRM, PKW komisja zwróciła się do dwóch państwowych instytucji: Rządowego Centrum Legislacyjnego oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, by wyjaśnić wątpliwości związane z finansowaniem przez PiS swojej kampanii wyborczej, wynikające z pism, które wpłynęły w ostatnim czasie.
CZYTAJ WIĘCEJ: PKW przyjęła sprawozdania ośmiu partii. Ale nie PiS
Konsekwencją ewentualnego odrzucenia sprawozdania finansowego mogłaby być utrata przez PiS nawet 75 procent z blisko 26-milionowej subwencji i do 75 procent dotacji za każdy uzyskany mandat w parlamencie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP