Zmiany na listach Koalicji Obywatelskiej. Były polityk PiS "jedynką" w Rzeszowie

TVN24

Zmiany na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiejtvn24
wideo 2/36

Zarząd Platformy Obywatelskiej dokonał w środę zmian na listach Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych. Jak przekazał rzecznik PO Jan Grabiec, były polityk PiS Paweł Poncyljusz będzie "jedynką" w Rzeszowie, Jarosław Wałęsa - "dwójką" w Gdańsku, Iwona Hartwich - "trójką" w Toruniu, a Magdalena Filiks - "piątką" w Szczecinie.

Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec poinformował w środę, że zarząd PO dokonał zmian na listach wyborczych w niektórych okręgach w obrębie pierwszej "piątki" kandydatów.

W Rzeszowie, po rezygnacji ze startu w wyborach prezydenta miasta Tadeusza Ferenca, listę Koalicji Obywatelskiej otworzy Paweł Poncyljusz - były polityk PiS, wiceminister gospodarki w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, a w 2011 roku przewodniczący klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.

Grabiec o Poncyliuszu: witamy go z radością na naszych listach

Grabiec przekazał, że to szef partii Grzegorz Schetyna zaproponował Poncyljuszowi start w wyborach z list Koalicji Obywatelskiej. - Paweł Poncyljusz był szanowanym politykiem, później aktywnie działał w przemyśle na terenie Podkarpacia. Jeśli podjął decyzję o powrocie do polityki, to witamy go z radością na naszych listach - powiedział Grabiec.

- Znamy aktywność pana Pawła Poncyljusza na Podkarpaciu w ostatnich latach, gdzie wspierał rozwój przemysłu, rozwój przedsiębiorczości. Myślę, że to jest dobra rekomendacja dla tego okręgu - dodał.

Zdaniem rzecznika, Poncyljusz, "który jest człowiekiem myślącym nowocześnie i w kategoriach europejskich, ale zarazem konserwatystą, będzie dobrą 'jedynką' na rzeszowskiej liście Koalicji Obywatelskiej".

- Cieszymy się, że tak wiele osób - bo to przecież nie pierwsza osoba na listach PO - które kiedyś wierzyły w konserwatywny wymiar PiS, w to, że można w tej formacji realizować program konserwatywny, dostrzegają, że dzisiaj takiej możliwości nie ma - podkreślił Grabiec.

Jak mówił, "polityka PiS - zwłaszcza jeśli chodzi o naruszenie podstaw konstytucyjnych polskiego państwa, naruszenie niezależności instytucji państwowych - jest sprzeczna z zasadami konserwatyzmu i że nie można tej formacji wspierać".

CZYTAJ WIĘCEJ: Wyborcze pojedynki "jedynek" >

Wałęsa, Hartwich, Filiks na listach wyborczych

Zarząd Platformy dokonał też zmiany na gdańskiej liście, gdzie jako "dwójka" znalazł się były europoseł Jarosław Wałęsa. W Toruniu trzecie miejsce na liście KO otrzymała jedna z liderek protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich. W Szczecinie z piątego miejsca na liście wystartuje liderka Komitetu Obrony Demokracji Magdalena Filiks.

Autor: akr//kg / Źródło: PAP

Raporty: