KO żąda wyjaśnień w sprawie milionów dla fundacji związanej z Kukizem. 15 pytań do premiera Morawieckiego

Źródło:
TVN24, Program Trzeci Polskiego Radia
Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów
Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów TVN24
wideo 2/8
Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów TVN24

Posłowie Koalicji Obywatelskiej żądają od premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnień w sprawie pieniędzy przyznanych fundacji związanej z Pawłem Kukizem. Skierowali w tej sprawie do szefa rządu kilkunastopunktową interpelację. Sam Kukiz przekonywał natomiast w środę, że pieniądze zostaną wydane na realizację projektu i "ani grosz nie zostaje w fundacji".

Wirtualna Polska podała, że Fundacja "Potrafisz Polsko!" związana z Pawłem Kukizem dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu otrzymała 4,3 miliona złotych. Kukiz jest członkiem rady tej fundacji. Przyznane pieniądze mają być przeznaczone na realizację projektu "Instytut Demokracji Bezpośredniej" i przeprowadzenie "obywatelskiej kampanii edukacji społecznej na rzecz wyegzekwowania art. 4 Konstytucji".

Zarządzenie w tej sprawie szef rządu wydał 10 dni po tym, jak Kukiz poskarżył się w mediach, że nie ma pieniędzy na działalność polityczną. Na pytania o dotację zadane przez reportera TVN24, odpowiedziało Centrum Informacyjne Rządu. CIR odpisało, że "oferta spełniła wymogi formalne określone w przepisach ustawy", a "za zleceniem realizacji tego zadania przemawiały przesłanki o zwiększeniu świadomości i wiedzy obywateli w zakresie demokracji bezpośredniej".

Kukiz: to projekt, o którym rozmawiałem z premierem od roku

Lider Kukiz'15 był pytany w środę rano w Programie Trzecim Polskiego Radia o przyznane pieniądze na inicjatywę fundacji. - To jest projekt, o którym rozmawiałem z panem premierem od roku co najmniej, o konieczności edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie instytucji (…) demokratycznych - przekonywał. Kukiz mówił, że "to jest projekt, którym fundacja kieruje." - Fundacja nie pozyskuje ani jednego grosza, żadnych 10 procent i tak dalej z tytułu prowadzenia tego projektu - dodał.

Polityk przekazał, że "ten projekt dopiero rusza". - W tej chwili zdobyliśmy pieniądze na jego realizację. Jak będzie realizowany, to ludzie będą mieli możliwość obserwowania tego na stronie internetowej tego projektu. My się tym projektem opiekujemy, tutaj ani grosz nie zostaje w fundacji - powtórzył.

Dopytywany na co zatem ta ponad cztery miliony złotych, odparł, że "przede wszystkim na platformę do e-votingu blockchain (rodzaj technologii - przyp. red.), ona kosztuje jakąś jedną trzecią, jedną czwartą tej kwoty".

- To jest taka platforma, która będzie przeznaczona dla każdego. To nie jest jakaś platforma dla fundacji, własność fundacji, tylko na przykład, jeśli spółdzielnia mieszkaniowa będzie chciała zrobić jakieś głosowanie, jeśli samorządy, wspólnoty lokalne czy tego typu podmioty będą chciały przeprowadzić jakieś głosowanie, dostają klucz do tej platformy i robią sobie wiarygodne, rzetelne głosowanie - dodał.

Paweł Kukiz w radiowej Trójce o dofinansowaniu dla jego fundacji dzięki premierowi Morawieckiemu
Paweł Kukiz w radiowej Trójce o dofinansowaniu dla jego fundacji dzięki premierowi MorawieckiemuProgram Trzeci Polskiego Radia

15 pytań do premiera Morawieckiego

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński złożyli w sprawie dotacji interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Jesteśmy wstrząśnięci trybem i okolicznościami przekazania środków Fundacji Kukiza na promocję idei polityczno-wyborczych posłów koła Kukiz’15 w roku wyborczym! Żądamy wyjaśnień!" - napisał w środę rano na Twitterze Szczerba, informując o piśmie do szefa rządu.

Posłowie zwrócili się do Morawieckiego o udzielenie odpowiedzi na 15 pytań:

"1. Czy i kiedy wpłynęła do Prezesa Rady Ministrów lub KPRM oferta Fundacji na realizację zadania publicznego pn. 'Instytut Demokracji Bezpośredniej'?

2. Czy przekazanie środków Fundacji było zgodne z zobowiązaniami wynikającymi z Ustawy o finansach publicznych, w szczególności, czy wydatek ten był celowy i oszczędny?

3. Czy dokonując tego wydatku spełniono ustawowe zasady: uzyskania najlepszych efektów z danych nakładów; optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów; w sposób umożliwiający terminową realizację zadań; w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań?

4. Na jakiej podstawie dokonano oceny doświadczenia Fundacji w zakresie realizacji zadań publicznych, skoro na podstawie dostępnych źródeł, takiego doświadczenia ona nie posiada?

5. Czy dokonano oceny zasobów kadrowych (i - red.) organizacyjnych Fundacji do realizacji zadania publicznego, skoro na podstawie dostępnych źródeł Fundacja nie zatrudniała żadnej osoby na podstawie stosunku pracy we wcześniejszych okresach sprawozdawczych?

6. Czy rozważano możliwość realizacji zadania publicznego dotyczącego promocji 'referendów i istniejących w polskim prawie instrumentów zaangażowania obywateli' przy wykorzystaniu aktualnych zasobów administracji publicznej, w tym jednostek podległych bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów?

7. Czy Fundacja 'Potrafisz Polsko' jest tą samą fundacją, która utworzyła Komitet wyborczy wyborców KUKIZ’15? Czy obecny Prezes Zarządu Fundacji Zbigniew Oborski, a wcześniej Członek Zarządu Fundacji, był Pełnomocnikiem wyborczym Komitetu wyborczego wyborców KUKIZ’15? Czy obecna Członek Zarządu Fundacji Aleksandra Anna Ziółkowska była Pełnomocnikiem finansowym Komitetu wyborczego wyborców KUKIZ’15?

8. Czy w umowie z Fundacją zawarto postanowienia wyłączające możliwość wykorzystania środków publicznych do promocji programu politycznego posłów z Koła poselskiego KUKIZ’15 – Demokracja Bezpośrednia – Pawła Kukiza i Jarosława Sachajko, zasiadających w Organie Fundacji?

9. Czy jeśli posłowie Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko będą kandydatami komitetu wyborczego utworzonego przez partię Prawo i Sprawiedliwość, a środki publiczne przeznaczone na realizację zadania przeznaczone będą na promocję ich programu politycznego (wyborczego), będzie istniała przesłanka dla PKW do odrzucenia sprawozdania finansowego?

10, Czy Prezes Rady Ministrów czekał z podpisaniem przedmiotowego rozporządzenia (nr 8 z dnia 10 lutego 2023 r.) na ujawnienie zmiany w KRS polegającej na zastąpieniu Pana Macieja Prostko przez posła Jarosława Sachajko w Radzie Fundacji, co nastąpiło w dniu 9 lutego 2023 r.? Czy celem było zdominowanie Organu Fundacji przez posłów Koła poselskiego KUKIZ’15 – Demokracja Bezpośrednia?

11. Czy umowa z Fundacją zawiera obowiązek stosowania przez Fundację ustawy Prawo zamówień publicznych albo innych przepisów dotyczących konkurencyjnego zakupu towarów lub usług?

12. Czy w ostatnich ośmiu latach w tym samym trybie Prezes Rady Ministrów lub KPRM dokonywała przekazywania dotacji na fundacje lub stowarzyszenia, w których organach zasiadali posłowie na Sejm IX kadencji? Jeśli tak, to w odniesieniu do jakich organizacji i w jakiej kwocie przekazano dotacje?

13. Do kiedy obowiązuje umowa z Fundacją?

14. Dlaczego poseł Jarosław Sachajko nie ujawnił się jeszcze jako beneficjent rzeczywisty dla Fundacji, mimo że powinien dokonać tego w ciągu 7 dni od dnia od powołana do organu fundacji?

15. Czy przekazywanie Fundacji, której organ kontrolują posłowie wspierający w głosowaniach rząd, środków publicznych przez KPRM na promocję ich programu wyborczego nie naruszy zasad równości wyborów?".

Motyka: cztery miliony złotych kosztują dzisiaj twarz, ideały i wartości, o których tyle mówi Kukiz
Motyka: cztery miliony złotych kosztują dzisiaj twarz, ideały i wartości, o których tyle mówi KukizTVN24

Joński: żądamy, żeby fundacja Kukiza zwróciła do budżetu państwa pieniądze

Szczerba i Joński mówili o tej sprawie także na konferencji w Sejmie. - Kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów - wyjaśniał Szczerba. - Jak to jest możliwe, że akurat ta fundacja, fundacja, w której zasiadają posłowie wspierający w głosowaniach (Jarosława) Kaczyńskiego, otrzymuje dotację na promocje swoich idei politycznych idei wyborczych? - pytał.

Przekonywał, że Sachajko i Kukiz znajdą się na listach Prawa i Sprawiedliwości i pytał, czy w związku z tym "przykazanie tej dotacji de facto nie będzie nielegalnym finansowaniem komitetu wyborczego, który utworzy Prawo i Sprawiedliwość". - A jeżeli tak będzie, to jak w przyszłości Państwowa Komisja Wyborcza oceni te finanse - dodał. Zdaniem posła KO, "to jest naruszenie zasady równości wyborów".

Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów
Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów TVN24

- Żądamy, żeby pan Kukiz, jego fundacja zwróciła do budżetu państwa 4 300 000 (złotych) i będziemy domagali się, żeby każda złotówka wróciła po prostu do budżetu - oznajmił zaś Joński. Jak dodał, "tutaj poza jakimikolwiek regułami premier jednoosobowo podejmuje decyzje o przekazaniu pieniędzy, to wymaga absolutnie wyjaśnień".

Joński: żądamy, żeby fundacja Kukiza zwróciła do budżetu państwa 4 300 000 złotych
Joński: żądamy, żeby fundacja Kukiza zwróciła do budżetu państwa 4 300 000 złotych TVN24

Rzecznik PiS: mnie absolutnie ta sytuacja nie dziwi

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek był pytany na konferencji o pomoc dla fundacji związanej z Pawłem Kukizem.

- Fundacja ta otrzymała środki na swoje działania statutowe związane z promocją demokracji bezpośredniej, referendów lokalnych i takich organizacji, które mają określone działania statutowe, działania, które służą demokracji, rozwijają tę demokrację jest w Polsce naprawdę bardzo, bardzo dużo - mówił Bochenek.

- One otrzymują dofinansowania z różnych instytucji, z różnych agend, czy to na poziomie samorządu, czy rządu. Mnie absolutnie ta sytuacja nie dziwi - dodał.

Na pytanie, czy problemu w tym, że środowisko Kukiza głosuje tak jak PiS w Sejmie, a teraz jego dostaje fundacja dostaje pieniądze, rzecznik odparł: - Nie widzę takiej korelacji.

Rzecznik PiS o pieniądzach dla fundacji związanej z Kukizem: mnie absolutnie ta sytuacja nie dziwi
Rzecznik PiS o pieniądzach dla fundacji związanej z Kukizem: mnie absolutnie ta sytuacja nie dziwiTVN24

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: TVN24, Program Trzeci Polskiego Radia

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Nie jest prawdą, jakoby Maciej Wąsik otrzymał pismo z Kancelarii Sejmu, w którym poinformowano, że "musi złożyć w ciągu 14 dni rezygnację z mandatu posła na Sejm RP" - przekazała Kancelaria Sejmu w piątkowym komunikacie, nawiązując do wcześniejszego wpisu polityka PiS w tej sprawie.

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Wąsik o "piśmie od marszałka Sejmu", które sobie zachowa. "Panie Macieju, proszę czytać ze zrozumieniem"

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci prowadzący poszukiwania Iwony Wieczorek mają informację, że związek z zaginięciem kobiety może mieć kierowca białego fiata cinquecento. Samochód przejeżdżał w pobliżu Parku Reagana w Gdańsku w dniu, w którym ostatni raz widziano 19-latkę. Policja opublikowała zdjęcie.

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Nowy trop w sprawie zaginięcia Iwony Wieczorek. Policja publikuje zdjęcie

Źródło:
Komenda Stołeczna Policji

Moje leczenie trwa i potrwa jeszcze kilka miesięcy - przekazała w piątek w mediach społecznościowych księżna Kate, która zmaga się z chorobą nowotworową. Jak dodała, "z niecierpliwością czeka na udział w paradzie urodzinowej króla w najbliższy weekend".

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Księżna Kate o swoim stanie zdrowia

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2024. Z tej okazji ukraińska federacja piłkarska przygotowała poruszającą kampanię, opowiadającą historię ukraińskich piłkarzy i ich rodzinnych miast, które "chciałyby gościć Euro, ale muszą walczyć o wolność".

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

"Nasze miasta bardzo chciałyby gościć Euro". Poruszająca kampania ukraińskiej federacji piłkarskiej

Źródło:
TVN24 BiS

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

"Skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego. Żaden sąd tego nie kupi" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do sprawy posła Dariusza Mateckiego, który wyszedł w piątek przed świtem na dach Sejmu.

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Tusk: skrzypek na dachu, czyli metoda na niepoczytalnego

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria Sejmu opublikowała w piątek po południu zdjęcia z monitoringu, które przedstawiają posła klubu PiS Dariusza Mateckiego spacerującego po dachu budynku sejmowego. Na zarejestrowanych materiałach widać godzinę - było to około 3.30 przed świtem.

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Poseł klubu PiS bladym świtem na dachu sejmowym. Kancelaria Sejmu opublikowała zdjęcia

Źródło:
TVN24

Prezydent Rosji Władimir Putin "nie ma prawa" stawiać Ukrainie warunków zakończenia wojny - oświadczył w piątek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Dzień przed szczytem pokojowym w Szwajcarii rosyjski dyktator podał swoje warunki pokoju w Ukrainie. - To ultimatum, któremu nie można ufać - ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który przebywa we Włoszech na szczycie G7. Na oświadczenie Putina zareagowało także ukraińskie MSZ.

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Putin postawił warunki pokoju. Mocna odpowiedź z USA i reakcja Kijowa

Źródło:
PAP, Reuters

- Miarą sukcesu w polityce europejskiej jest skuteczność, a nie to, kto głośniej krzyczy. Ostatnie osiem lat polegało na tym, że było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden - mówił w "#BezKitu" minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka (KO).

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Polityka PiS wobec UE? Szłapka: było dużo decybeli, skutek dla Polski żaden

Źródło:
TVN24

W ostatnim czasie Grecję nęka fala upałów. Służby skarżą się, że turyści przyjeżdżają nieprzygotowani i wyruszają na spacery bez nakryć głowy, podczas gdy temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza. Ponieważ podczas wędrówek zmarło czworo zagranicznych turystów, a dwóch jest zaginionych, lokalne media ostrzegają przed tragicznymi skutkami upalnej pogody.

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Turyści umierają podczas wędrówek. Greckie media: nie zdają sobie sprawy z ryzyka

Źródło:
PAP, The Independent, tvnmeteo.pl

Rada Naukowa Instytutu Studiów Politycznych PAN unieważniła doktorat Jackowi Bartosiakowi. W środowisku akademickim od ponad roku dyskutowano o prawdopodobieństwie popełnienia przez niego plagiatu. "Nie uniknąłem błędów, ale nie były one wynikiem działania nakierowanego na kradzież intelektualną" - napisał w oświadczeniu Bartosiak i zapowiedział dalsze kroki w tej sprawie.

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Jacek Bartosiak stracił stopień doktora

Źródło:
PAP

Jeden z napastników popchnął narzeczoną Marcina Mizi, aż kobieta upadła i uderzyła głową w murek. Widziała, jak agresorzy kopią młodego piłkarza, widziała krew. Nie widziała nikogo, kto ruszyłby na pomoc jej partnerowi. Skatowany 28-latek zmarł w szpitalu.

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Narzeczona Marcina Mizi: do samego końca go dobijali, nikt nam nie pomógł

Źródło:
TVN24 / UWAGA! TVN

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Była minister finansów Teresa Czerwińska zeznawała w piątek przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. Przyznała, że gdyby we wniosku dotyczącym zmiany planu finansowego Funduszu Sprawiedliwości napisano, że 25 milionów złotych zostanie przekazane CBA, nie wydałaby pozytywnej opinii.

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Była minister finansów: nie wydałabym pozytywnej opinii, jeślibym wiedziała, że środki z Funduszu Sprawiedliwości trafią do CBA

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Był styczeń, kiedy Ewa P., idąc na przełaj przez pole, potknęła się i zraniła w nogę. Wezwała pomoc. Jednak mimo że w poszukiwaniach uczestniczyło kilkaset osób (głównie policjantów), a 59-latka znajdowała się nieopodal przystanku komunikacji miejskiej, kobiety nie udało się znaleźć na czas. Zmarła. Policja zakończyła już postępowanie wyjaśniające, które miało zbadać, czy poszukiwania zostały przeprowadzone prawidłowo.

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

400 osób szukało bezskutecznie Ewy. Koniec postępowania wyjaśniającego w policji

Źródło:
tvn24.pl

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Portal Politico sporządził listę 23 "najdziwniejszych" nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego. Wśród nich znaleźli się między innymi cypryjski influencer, który nigdy nawet nie głosował, grecka rzeźniczka, rumuńska prorosyjska skandalistka i co najmniej kilka osób mających problemy z prawem. Na liście jest dwóch europosłów w Polski.

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Ranking Politico: 23 "najdziwniejszych" nowych europosłów. Wśród nich dwóch z Polski

Źródło:
Politico, France 24, Balkan Insight, tvn24.pl

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Istnieje "realne zagrożenie", że Kraków utraci status miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - uważa miejski radny Łukasz Maślona. Wszystko przez budowę kładki na Wiśle, która ma połączyć zabytkowy Kazimierz z Ludwinowem. Obiekt - zdaniem części mieszkańców - jest przeskalowany i wpływa negatywnie na zabytkowy charakter okolicy, co może prowadzić do usunięcia wpisu do UNESCO. Władze Krakowa uważają, że protesty i obawy są "bezzasadne".

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Źródło:
tvn24.pl

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W sieci rozchodzi się opowieść o tym, jak to prezydent Wołodymyr Zełenski rzekomo kupił kasyno i hotel na Cyprze - posty o tym wrzucane są przy okazji różnych wypowiedzi dotyczących Ukrainy. To kolejny przykład historii stworzonej przez rosyjską propagandę po to, by zdyskredytować ukraińskiego prezydenta - ale też tych, którzy pomagają Ukrainie. W tym między innymi polski rząd.

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Zełenski, hotel i kasyno na Cyprze. Jak rosyjska propaganda tworzy napięcia dyplomatyczne

Źródło:
Konkret24

Najnowszy dokument Martyny Wojciechowskiej, jest już dostępny na platformie Max. "Hope" przenosi widzów do jednego z najbiedniejszych i najsilniej dotkniętych głodem państw na świecie, gdzie dzieci padają ofiarami przerażającego procederu.  

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Dzieci oskarżane o czary. "Hope", nowy dokument Martyny Wojciechowskiej, już dostępny w Max 

Źródło:
tvn24.pl

Szkole Podstawowej nr 404 w warszawskim Wawrze nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Gościem honorowym piątkowej uroczystości był założyciel fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

WOŚP będzie patronować warszawskiej podstawówce

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

W sobotę w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki stanie miasteczko promujące idee równości, wolności i tolerancji wobec mniejszości, w szczególności społeczności LGBTQ+. Odbędzie się również przemarsz ulicami Śródmieścia. Policja może zdecydować o wyłączeniu ulic z ruchu. Autobusy i tramwaje będą kursowały objazdami.

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Wolność, równość, tolerancja. Parada przejdzie przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Warszawska Strefa Kibica (WSK) na błoniach Stadionu Narodowego ruszy już w niedzielę. Będzie tam można obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Strefa kibica na błoniach Narodowego rusza w niedzielę. Kosztowała milion złotych

Źródło:
PAP