KO żąda wyjaśnień w sprawie milionów dla fundacji związanej z Kukizem. 15 pytań do premiera Morawieckiego

Źródło:
TVN24, Program Trzeci Polskiego Radia
Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów
Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów TVN24
wideo 2/8
Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów TVN24

Posłowie Koalicji Obywatelskiej żądają od premiera Mateusza Morawieckiego wyjaśnień w sprawie pieniędzy przyznanych fundacji związanej z Pawłem Kukizem. Skierowali w tej sprawie do szefa rządu kilkunastopunktową interpelację. Sam Kukiz przekonywał natomiast w środę, że pieniądze zostaną wydane na realizację projektu i "ani grosz nie zostaje w fundacji".

Wirtualna Polska podała, że Fundacja "Potrafisz Polsko!" związana z Pawłem Kukizem dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu otrzymała 4,3 miliona złotych. Kukiz jest członkiem rady tej fundacji. Przyznane pieniądze mają być przeznaczone na realizację projektu "Instytut Demokracji Bezpośredniej" i przeprowadzenie "obywatelskiej kampanii edukacji społecznej na rzecz wyegzekwowania art. 4 Konstytucji".

Zarządzenie w tej sprawie szef rządu wydał 10 dni po tym, jak Kukiz poskarżył się w mediach, że nie ma pieniędzy na działalność polityczną. Na pytania o dotację zadane przez reportera TVN24, odpowiedziało Centrum Informacyjne Rządu. CIR odpisało, że "oferta spełniła wymogi formalne określone w przepisach ustawy", a "za zleceniem realizacji tego zadania przemawiały przesłanki o zwiększeniu świadomości i wiedzy obywateli w zakresie demokracji bezpośredniej".

Kukiz: to projekt, o którym rozmawiałem z premierem od roku

Lider Kukiz'15 był pytany w środę rano w Programie Trzecim Polskiego Radia o przyznane pieniądze na inicjatywę fundacji. - To jest projekt, o którym rozmawiałem z panem premierem od roku co najmniej, o konieczności edukacji polskiego społeczeństwa w zakresie instytucji (…) demokratycznych - przekonywał. Kukiz mówił, że "to jest projekt, którym fundacja kieruje." - Fundacja nie pozyskuje ani jednego grosza, żadnych 10 procent i tak dalej z tytułu prowadzenia tego projektu - dodał.

Polityk przekazał, że "ten projekt dopiero rusza". - W tej chwili zdobyliśmy pieniądze na jego realizację. Jak będzie realizowany, to ludzie będą mieli możliwość obserwowania tego na stronie internetowej tego projektu. My się tym projektem opiekujemy, tutaj ani grosz nie zostaje w fundacji - powtórzył.

Dopytywany na co zatem ta ponad cztery miliony złotych, odparł, że "przede wszystkim na platformę do e-votingu blockchain (rodzaj technologii - przyp. red.), ona kosztuje jakąś jedną trzecią, jedną czwartą tej kwoty".

- To jest taka platforma, która będzie przeznaczona dla każdego. To nie jest jakaś platforma dla fundacji, własność fundacji, tylko na przykład, jeśli spółdzielnia mieszkaniowa będzie chciała zrobić jakieś głosowanie, jeśli samorządy, wspólnoty lokalne czy tego typu podmioty będą chciały przeprowadzić jakieś głosowanie, dostają klucz do tej platformy i robią sobie wiarygodne, rzetelne głosowanie - dodał.

Paweł Kukiz w radiowej Trójce o dofinansowaniu dla jego fundacji dzięki premierowi Morawieckiemu
Paweł Kukiz w radiowej Trójce o dofinansowaniu dla jego fundacji dzięki premierowi MorawieckiemuProgram Trzeci Polskiego Radia

15 pytań do premiera Morawieckiego

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński złożyli w sprawie dotacji interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego.

"Jesteśmy wstrząśnięci trybem i okolicznościami przekazania środków Fundacji Kukiza na promocję idei polityczno-wyborczych posłów koła Kukiz’15 w roku wyborczym! Żądamy wyjaśnień!" - napisał w środę rano na Twitterze Szczerba, informując o piśmie do szefa rządu.

Posłowie zwrócili się do Morawieckiego o udzielenie odpowiedzi na 15 pytań:

"1. Czy i kiedy wpłynęła do Prezesa Rady Ministrów lub KPRM oferta Fundacji na realizację zadania publicznego pn. 'Instytut Demokracji Bezpośredniej'?

2. Czy przekazanie środków Fundacji było zgodne z zobowiązaniami wynikającymi z Ustawy o finansach publicznych, w szczególności, czy wydatek ten był celowy i oszczędny?

3. Czy dokonując tego wydatku spełniono ustawowe zasady: uzyskania najlepszych efektów z danych nakładów; optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów; w sposób umożliwiający terminową realizację zadań; w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań?

4. Na jakiej podstawie dokonano oceny doświadczenia Fundacji w zakresie realizacji zadań publicznych, skoro na podstawie dostępnych źródeł, takiego doświadczenia ona nie posiada?

5. Czy dokonano oceny zasobów kadrowych (i - red.) organizacyjnych Fundacji do realizacji zadania publicznego, skoro na podstawie dostępnych źródeł Fundacja nie zatrudniała żadnej osoby na podstawie stosunku pracy we wcześniejszych okresach sprawozdawczych?

6. Czy rozważano możliwość realizacji zadania publicznego dotyczącego promocji 'referendów i istniejących w polskim prawie instrumentów zaangażowania obywateli' przy wykorzystaniu aktualnych zasobów administracji publicznej, w tym jednostek podległych bezpośrednio Prezesowi Rady Ministrów?

7. Czy Fundacja 'Potrafisz Polsko' jest tą samą fundacją, która utworzyła Komitet wyborczy wyborców KUKIZ’15? Czy obecny Prezes Zarządu Fundacji Zbigniew Oborski, a wcześniej Członek Zarządu Fundacji, był Pełnomocnikiem wyborczym Komitetu wyborczego wyborców KUKIZ’15? Czy obecna Członek Zarządu Fundacji Aleksandra Anna Ziółkowska była Pełnomocnikiem finansowym Komitetu wyborczego wyborców KUKIZ’15?

8. Czy w umowie z Fundacją zawarto postanowienia wyłączające możliwość wykorzystania środków publicznych do promocji programu politycznego posłów z Koła poselskiego KUKIZ’15 – Demokracja Bezpośrednia – Pawła Kukiza i Jarosława Sachajko, zasiadających w Organie Fundacji?

9. Czy jeśli posłowie Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko będą kandydatami komitetu wyborczego utworzonego przez partię Prawo i Sprawiedliwość, a środki publiczne przeznaczone na realizację zadania przeznaczone będą na promocję ich programu politycznego (wyborczego), będzie istniała przesłanka dla PKW do odrzucenia sprawozdania finansowego?

10, Czy Prezes Rady Ministrów czekał z podpisaniem przedmiotowego rozporządzenia (nr 8 z dnia 10 lutego 2023 r.) na ujawnienie zmiany w KRS polegającej na zastąpieniu Pana Macieja Prostko przez posła Jarosława Sachajko w Radzie Fundacji, co nastąpiło w dniu 9 lutego 2023 r.? Czy celem było zdominowanie Organu Fundacji przez posłów Koła poselskiego KUKIZ’15 – Demokracja Bezpośrednia?

11. Czy umowa z Fundacją zawiera obowiązek stosowania przez Fundację ustawy Prawo zamówień publicznych albo innych przepisów dotyczących konkurencyjnego zakupu towarów lub usług?

12. Czy w ostatnich ośmiu latach w tym samym trybie Prezes Rady Ministrów lub KPRM dokonywała przekazywania dotacji na fundacje lub stowarzyszenia, w których organach zasiadali posłowie na Sejm IX kadencji? Jeśli tak, to w odniesieniu do jakich organizacji i w jakiej kwocie przekazano dotacje?

13. Do kiedy obowiązuje umowa z Fundacją?

14. Dlaczego poseł Jarosław Sachajko nie ujawnił się jeszcze jako beneficjent rzeczywisty dla Fundacji, mimo że powinien dokonać tego w ciągu 7 dni od dnia od powołana do organu fundacji?

15. Czy przekazywanie Fundacji, której organ kontrolują posłowie wspierający w głosowaniach rząd, środków publicznych przez KPRM na promocję ich programu wyborczego nie naruszy zasad równości wyborów?".

Motyka: cztery miliony złotych kosztują dzisiaj twarz, ideały i wartości, o których tyle mówi Kukiz
Motyka: cztery miliony złotych kosztują dzisiaj twarz, ideały i wartości, o których tyle mówi KukizTVN24

Joński: żądamy, żeby fundacja Kukiza zwróciła do budżetu państwa pieniądze

Szczerba i Joński mówili o tej sprawie także na konferencji w Sejmie. - Kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów - wyjaśniał Szczerba. - Jak to jest możliwe, że akurat ta fundacja, fundacja, w której zasiadają posłowie wspierający w głosowaniach (Jarosława) Kaczyńskiego, otrzymuje dotację na promocje swoich idei politycznych idei wyborczych? - pytał.

Przekonywał, że Sachajko i Kukiz znajdą się na listach Prawa i Sprawiedliwości i pytał, czy w związku z tym "przykazanie tej dotacji de facto nie będzie nielegalnym finansowaniem komitetu wyborczego, który utworzy Prawo i Sprawiedliwość". - A jeżeli tak będzie, to jak w przyszłości Państwowa Komisja Wyborcza oceni te finanse - dodał. Zdaniem posła KO, "to jest naruszenie zasady równości wyborów".

Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów
Szczerba: kluczowe pytanie, które stawiamy premierowi Morawieckiemu, to pytanie o równość wyborów TVN24

- Żądamy, żeby pan Kukiz, jego fundacja zwróciła do budżetu państwa 4 300 000 (złotych) i będziemy domagali się, żeby każda złotówka wróciła po prostu do budżetu - oznajmił zaś Joński. Jak dodał, "tutaj poza jakimikolwiek regułami premier jednoosobowo podejmuje decyzje o przekazaniu pieniędzy, to wymaga absolutnie wyjaśnień".

Joński: żądamy, żeby fundacja Kukiza zwróciła do budżetu państwa 4 300 000 złotych
Joński: żądamy, żeby fundacja Kukiza zwróciła do budżetu państwa 4 300 000 złotych TVN24

Rzecznik PiS: mnie absolutnie ta sytuacja nie dziwi

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek był pytany na konferencji o pomoc dla fundacji związanej z Pawłem Kukizem.

- Fundacja ta otrzymała środki na swoje działania statutowe związane z promocją demokracji bezpośredniej, referendów lokalnych i takich organizacji, które mają określone działania statutowe, działania, które służą demokracji, rozwijają tę demokrację jest w Polsce naprawdę bardzo, bardzo dużo - mówił Bochenek.

- One otrzymują dofinansowania z różnych instytucji, z różnych agend, czy to na poziomie samorządu, czy rządu. Mnie absolutnie ta sytuacja nie dziwi - dodał.

Na pytanie, czy problemu w tym, że środowisko Kukiza głosuje tak jak PiS w Sejmie, a teraz jego dostaje fundacja dostaje pieniądze, rzecznik odparł: - Nie widzę takiej korelacji.

Rzecznik PiS o pieniądzach dla fundacji związanej z Kukizem: mnie absolutnie ta sytuacja nie dziwi
Rzecznik PiS o pieniądzach dla fundacji związanej z Kukizem: mnie absolutnie ta sytuacja nie dziwiTVN24

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: TVN24, Program Trzeci Polskiego Radia

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Członek greckiej mniejszości w Albanii, eurodeputowany reprezentujący w PE Grecję, wrócił do odbywania kary więzienia w Tiranie za oszustwa wyborcze. Celę opuścił tylko na pięć dni, w ciągu których został zaprzysiężony na inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Źródło:
PAP

Izrael zaatakował cele wojskowe Huti, w tym port w Jemenie. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński dowiedział się, że mężczyzna, którego ciało z raną postrzałową głowy odnaleziono w Dąbrowie Zielonej to Jacek Jaworek. Dwaj Polacy jako pierwsi w historii przelecieli szybowcem nad K2. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 21 lipca.

Atak na Huti, historyczne dokonanie Polaków, propozycja Mińska

Atak na Huti, historyczne dokonanie Polaków, propozycja Mińska

Źródło:
tvn24.pl

879 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Kardynał Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu, odwiedził w sobotę Odessę. Rosyjskie drony trafiły obiekty infrastruktury energetycznej w obwodach sumskim i czernihowskim. Wzrosła też liczba ofiar śmiertelnych ataku na Mikołajów. Łącznie to cztery osoby, w tym dziecko. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ponad 100 starć na froncie w ciągu jednej doby

Ponad 100 starć na froncie w ciągu jednej doby

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pogoda na dziś. Niedziela 21.07 będzie słoneczna i gorąca, a nawet upalna. Termometry wskażą od 25 do 32 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 21.07. Nawet 32 stopnie w cieniu

Pogoda na dziś - niedziela 21.07. Nawet 32 stopnie w cieniu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Szef słowackiego rządu Robert Fico rozmawiał w sobotę telefonicznie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Poruszyli oni między innymi kwestię częściowego wstrzymania tranzytu rosyjskiej ropy. Kijów umieścili bowiem wcześniej na liście sankcji rosyjski Łukoil, którego ropę dostawała rafineria Slovnaft w Bratysławie.

Słowacko-ukraińska rozmowa o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Słowacko-ukraińska rozmowa o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Źródło:
PAP

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl