"Potrafi neutralizować polskie awanturnictwo polityczne". Demokraci popierają Komorowskiego

Polska


Partia Demokratyczna demokraci.pl poparła w poniedziałek kandydaturę Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich - poinformował na konferencji prasowej lider ugrupowania Andrzej Celiński. Jak uzasadniał, potrzebna jest polityka, która "konsekwentnie zszywa Polskę".

Celiński na konferencji prasowej podkreślił, że Komorowski jest dobrym prezydentem, bo prowadzi politykę spokojną, konsekwentną, odpowiedzialną. - A przede wszystkim potrafi neutralizować liczne wszelkie polskie awanturnictwo polityczne - ocenił.

Według przewodniczącego Partii Demokratycznej ma to szczególne znaczenie "w sytuacji zagrożeń, wynikających z polityki Rosji wobec Ukrainy, ale także - jeszcze istotniejszych dla Polaków - z dryfu polskiej polityki, która koncentruje się na bezsensownych nierozwiązywalnych partyjnych konfliktach". W takiej sytuacji, jak zaznaczył Celiński, "priorytetem jest polityka, która konsekwentnie zszywa Polskę".

Nie wystawili kandydata

- Nie widzę pośród kandydatów na prezydenta człowieka wymiaru Bronisława Komorowskiego - ocenił Celiński.

Jak przyznał, Partia Demokratyczna rozważała wystawienie własnego kandydata, ale ostatecznie nie zdecydowano się na to. Zapowiedział, że PD wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych, pod warunkiem jednak, iż "uzyska moc organizacyjną".

Celiński zaznaczył, że mógłby sam wystartować w wyborach prezydenckich, ale obecny prezydent jest lepszym kandydatem. Jak twierdzi, obecnie potrzebny jest człowiek, który "potrafi uszanować zarówno tych, którzy widzą wielkiego polityka w socjaliście Ignacym Daszyńskim, jak i tych, którzy widzą go w głównym ideologu polskiego nacjonalizmu Romanie Dmowskim". - Komorowski łączy tych ludzi - podkreślił lider PD.

Zasługa Komorowskiego

Jego zdaniem "byłoby dobrze, by Bronisław Komorowski został wybrany już w pierwszej turze wyborów". - Nie ze względu na oszczędności, ale ze względu na to, by sztucznie nie lewarować polityków, którzy nie za bardzo nadają się do jakichkolwiek pierwszo-, a nawet drugoplanowych ról w państwie - wyjaśnił lider Partii Demokratycznej.

Celiński zaznaczył, że "nie ceni za wysoko" kandydata PiS Andrzeja Dudy. Wystawienie przez SLD Magdaleny Ogórek uznał za "kiepski żart". Jak argumentował, "prezydentura nie jest miejscem do rozpoczynania kariery politycznej".

Celiński ocenił, że dzięki Komorowskiemu urząd głowy państwa stał się najbardziej twórczą instytucją państwową. - Dobrze byłoby, żeby to zostało przełożone na instrumenty wykonawcze. Dzisiaj największym hamulcowym są główne partie polityczne, w tym, niestety, partia rządząca - powiedział.

Współpraca w koalicji Europa Plus

Partia Demokratyczna demokraci.pl powstała w 2005 r. Miała być rozszerzeniem formuły Unii Wolności o środowiska centrolewicowe - wsparcia nowej partii udzielił urzędujący wtedy premier Marek Belka. Po utworzeniu PD Unia Wolności przestała istnieć. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. PD nie przekroczyła pięcioprocentowego progu wyborczego. W przedterminowych wyborach w 2007 r. startowała z list koalicji Lewica i Demokraci, wspólnie z SLD, Socjaldemokracją Polską i Unią Pracy. W ramach LiD demokraci.pl wprowadzili do Sejmu trzech posłów, ale po wyborach koalicja LiD się rozpadła. W 2011 r. PD wystawiła samodzielnie jedynie kilku kandydatów do Senatu. Po 2013 r. demokraci.pl współpracowali z Ruchem Palikota, m.in. w ramach koalicji Europa Plus, do nowej partii Palikota - Twojego Ruchu - jednak nie weszli. Andrzej Celiński kieruje Partią Demokratyczną od 2012 r.

Autor: js/kka/kwoj / Źródło: PAP