Papież zakończył wizytę w Polsce. Pożegnali go prezydent i premier


Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz pożegnali papieża Franciszka podczas niedzielnej uroczystości na wojskowej części lotniska w Balicach. Pożegnaniu towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

21:55

Kończymy relację na żywo z ostatniego dnia pobytu papieża Franciszka na Światowych Dniach Młodzieży w Polsce. Dziękujemy Państwu za uwagę.

21:54

Papież Franciszek, który zakończył w niedzielę wizytę w Polsce, w telegramie wystosowanym do prezydenta Andrzeja Dudy w chwili odlotu z Krakowa podziękował za przyjęcie i gościnność. Zapewnił, że modli się o pokój i dobrobyt dla narodu polskiego. "W chwili, gdy wyruszam z Polski w drogę powrotną do Rzymu pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność Jego Ekscelencji i całemu narodowi polskiemu za hojne przyjęcie i gościnność" - napisał papież w depeszy adresowanej do prezydenta i rozpowszechnionej przez watykańskie biuro prasowe. "Ponownie zapewniam o mych modlitwach o pokój i dobrobyt narodu i proszę o obfite Boże błogosławieństwo dla was wszystkich" - dodał Franciszek. Zgodnie ze zwyczajem telegramy z pozdrowieniami papież wystosował też do przywódców kraju, nad którymi przelatywał papieski samolot, czyli do prezydenta Słowacji Andreja Kiski, przewodniczącej Rady Narodowej Austrii Doris Bures, prezydenta Słowenii Boruta Pahora, prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarovic i prezydenta Włoch Sergio Mattarelli. W depeszy do szefa państwa włoskiego Franciszek podkreślił, że wraca z podróży apostolskiej do Polski, gdzie spotkał się z "młodymi ludźmi gotowymi zaangażować się na rzecz budowy przyszłości, mającej korzenie w odwiecznych wartościach chrześcijańskich, które tworzą duchowe dziedzictwo Europy, jak to wspaniale widać także w historii narodu polskiego".

21:54

Papież Franciszek powrócił w niedzielę wieczorem do Rzymu z pięciodniowej podróży do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży. Papieski samolot wylądował na rzymskim lotnisku Fiumicino. Samolot, Boeing 787 LOT-u, odleciał z Krakowa z prawie godzinnym opóźnieniem z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie samolotu oprócz papieża Franciszka i jego orszaku byli m.in. przedstawiciele mediów akredytowanych przy Watykanie.

21:22

Młodzież podczas Światowych Dni Młodzieży była przejęta słowami o wojnie, prześladowaniu chrześcijan, wypadkach we Francji czy Niemczech - podkreślił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Wprowadziła innego ducha: pokoju i solidarności - dodał.

20:26

Coraz większy tłok panuje na Dworcu Głównym, skąd wielu uczestników ŚDM wraca do domów. W Krakowie padał ulewny deszcz, co utrudniało dotarcie na dworzec, część pielgrzymów spóźniła się na pociąg. Na dworcu są informatorzy, którzy pomagają podróżnym.

Przejście podziemne prowadzące do dworca jest pełne pielgrzymów, wielu schroniło się tam przed deszczem; siedzą na ziemi, rozmawiają, wysyłają SMS-y. Część szybkim krokiem omija siedzących, spiesząc się na dworzec. Tworzą się zatory, trzeba się przeciskać. W związku z powrotem pielgrzymów przewoźnicy kolejowi zwiększyli liczbę pociągów.

Na placu przed budynkiem starego dworca gromadzi się coraz więcej pielgrzymów, prawie wszyscy w kolorowych pelerynach przeciwdeszczowych. Ustawiono tam barierki, przy których podróżni kierowani są dalej. Działają telebimy, na których wyświetlane są informacje o pociągach.

Również przy wejściu koło Galerii Krakowskiej przy barierkach jest tłum pielgrzymów. Ludzie pytają, jak wejść na dworzec. Co jakiś czas ogłaszane są komunikaty, że perony są przepełnione i nie można na nie wchodzić.

20:01

Każde spotkanie papieża Franciszka z młodymi ludźmi w Krakowie było wielkim wydarzeniem, każde było świętem naszej wiary - powiedział proboszcz archikatedry warszawskiej ks. Bogdan Bartołd. Przypomniał, że Franciszek zachęcał młodych, aby nie zatracili wrażliwości na miłość Boga i aby tę miłość zanieśli tym, którzy cierpią niedostatek, są zagubieni.

19:50
Papież odleciał do Rzymu
Papież odleciał do RzymuTVN 24
19:31

Papież Franciszek zakończył wizytę w Polsce. Samolot, którym papież wraca do Rzymu, odleciał o godz. 19.30 z lotniska Kraków-Balice.

19:24

Samolot z papieżem Franciszkiem przygotowuje się już do startu z krakowskiego lotniska w Balicach.

19:23

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz pożegnali papieża Franciszka podczas niedzielnej uroczystości na wojskowej części lotniska w Balicach.

19:19

Wcześniej, w obecności kilku ministrów, papieża Franciszka żegnała także premier Beata Szydło.

19:12

19:04

Na wojskowej części lotniska w Balicach odbywa się pożegnanie papieża Franciszka. Obecni są m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło. Pożegnaniu towarzyszy Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

18:52

Przed wylotem do Rzymu papież Franciszek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Z powodu pogody opóźnia się wylot Franciszka. Zgodnie z planem samolot miał wystartować o godz. 18.30.

18:45

Marek Magierowski z Kancelarii Prezydenta poinformował, że ceremonia pożegnania jednak się odbędzie, natomiast zostanie przeniesiona do wnętrza budynku lotniska.

18:41
Służby usuwają wodę z pasa startowego na lotnisku w Balicachtvn24
18:30

Ok. godz. 18.20 w niedzielę jeden z księży poinformował za sceny ustawionej za sektorem dla wiernych, że przed chwilą otrzymał informacje, że nie będzie ceremonii pożegnania papieża na lotnisku. - Samochód z Franciszkiem podjedzie bezpośrednio pod schody samolotu - podał.

Na terenie wojskowej bazy lotniczej w podkrakowskich Balicach od kilku godzin w sektorze dla wiernych czeka na papieża kilkaset osób, ktore miały wziąć udział w pożegnaniu Franciszka.

18:29

Nie będzie ceremonii pożegnania Franciszka na Balicach - poinformowano ze sceny ustawionej na lotnisku.

18:18

Nad lotniskiem w Balicach pada ulewny deszcz, służby zwinęły przygotowane wcześniej dywany, samochody techniczne próbowały - bezskutecznie - usuwać wodę z płyty lotniska. Większość wiernych oczekujących na papieża schroniła się w pobliskim hangarze.

Na terenie wojskowej bazy lotniczej w podkrakowskich Balicach od kilku godzin w sektorze dla wiernych czeka na papieża kilkaset osób. W niedzielę po południu miały miejsce trzy ulewy, ostania z nich, ok. godz. 18, była zdecydowanie najsilniejsza.

Wielu wiernych uciekło ze swojego sektora, schowali się w pobliskim hangarze, tylko nieliczni zostali przy barierkach obok samolotu czekającego na Franciszka. Również wielu dziennikarzy opuściło sektor dla mediów.

Służby zwinęły dywany, które wcześniej były rozłożone obok podwyższenia z godłami Polski i Watykanu; wcześniej samochody techniczne próbowały usuwać wodę z płyty lotniska, jednak wysiłki te były niweczone przez kolejne fale deszczu.

18:16

Zgodnie ze zwyczajem, papież odleci do Rzymu samolotem kraju goszczącego go. Będzie to najnowocześniejszy dreamliner LOT-u boeing 787. Na pokładzie samolotu oprócz papieża Franciszka i jego orszaku znajdzie się m.in. kilkudziesięciu przedstawicieli międzynarodowych mediów akredytowanych przy Watykanie.

18:15

Papież Franciszek po spotkaniu w Tauron Arenie Kraków z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym i dobroczyńcami wyjechał w niedzielę po godz. 18. na lotnisko w Balicach, gdzie odbędzie się ceremonia jego pożegnania z udziałem pary prezydenckiej.

Papież jedzie zamkniętym samochodem, trasa jego przejazdu wynosi ok. 20 km. Wzdłuż trasy stoją pielgrzymi, którzy pragną pożegnać ojca świętego.

Papież w strugach deszczu w drodze na lotnisko
Papież w strugach deszczu w drodze na lotniskotvn24
18:04

18:00

Papież Franciszek podczas spotkania z wolontariuszami zrezygnował z odczytania swojego przygotowanego wcześniej wystąpienia i zdecydował się na spontaniczną wypowiedź. - Przygotowanie Światowych Dni Młodzieży to przygoda, prawdziwa przygoda - podkreślił.

17:58

Papież Franciszek o kolejnych ŚDM: nie wiem, czy będę w Panamie, ale Piotr tam będzie.

17:52

Jesteście chcecie być nadzieją na przyszłość to są dwa warunki - powiedział w niedzielę papież Franciszek na spotkaniu z wolontariuszami, darczyńcami i organizatorami ŚDM.

- Pierwszy warunek to pamięć. Zawsze zadawajmy sobie pytanie, skąd przychodzę, pamiętajmy o miejscu, z którego pochodzimy, o rodzinie, o całej historii - zwrócił się Franciszek do wolontariuszy. - Młody człowiek pozbawiony pamięci nie jest nadzieją na przyszłość - podkreślił.

Zaapelował, by młodzi, przygotowując się do następnych ŚDM w Panamie, rozmawiali z rodzicami, ze starszymi, a "przede wszystkim z dziadkami", a jeśli ci już nie żyją, to z innymi starszymi ludźmi. - Jeżeli chcesz być nadzieją przyszłości, to musisz dostać tę pochodnię, którą przekażą ci dziadek i babcia - powiedział Franciszek. Jako drugi warunek, by młodzi byli nadzieją, wskazał odwagę.

17:51

- Przed powrotem do Rzymu pragnę się z wami spotkać, a przede wszystkim podziękować każdemu z was za zaangażowanie, ofiarność i poświęcenie, z jakimi towarzyszyliście, pomagaliście i służyliście tysiącom młodych pielgrzymów - powiedział papież Franciszek na spotkaniu z wolontariuszami w krakowskiej Tauron Arenie.

Podziękował też za ich świadectwo wiary, która - jak mówił - "połączona z wiarą bardzo wielu ludzi młodych z całego świata, jest wielkim znakiem nadziei dla Kościoła i dla świata".

17:41

Papież Franciszek podziękował wolontariuszom Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 za ich zaangażowani, ofiarność i poświęcenie, z jakim pomagali młodym pielgrzymom oraz za dane przez nich świadectwo wiary.

17:21

Po godz. 17 w niedzielę papież Franciszek przybył do Tauron Areny Kraków na spotkanie z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym Światowych dni Młodzieży Kraków 2016 i dobroczyńcami.

17:21
Oczekiwanie na papieża Franciszka w Tauron Arenie Kraków
Oczekiwanie na papieża Franciszka w Tauron Arenie Krakówtvn24
17:04

17:01

16:48

Wzdłuż przejazdu papieskiego samochodu stoją pielgrzymi, którzy okrzykami i machaniem rękami pozdrawiają papieża.

W trakcie uroczystości w Tauron Arenie papież przejedzie papamobile po arenie, wysłucha pozdrowień dwóch wolontariuszy z Polski i z Panamy - kraju, który będzie gospodarzem kolejnych ŚDM - oraz wygłosi przemówienie.

16:42

Około godziny 17 papież Franciszek spotka się z wolontariuszami, Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i dobroczyńcami imprezy w Tauron Arenie Kraków. Na spotkaniu ma być obecnych kilkanaście tysięcy osób, występują dla nich Gospel Rain oraz Łukasz i Paweł Golcowie.

Nad sektorami powiewają flagi, młodzi ludzie wymyślają przeróżne układy choreograficzne, tańczą, śpiewają i prowadzą dialog z artystami na scenie. Oglądają też filmy i słuchają relacji o ŚDM-owej "kuchni" czyli przygotowaniach do tego wydarzenia i o wolontariuszach "w akcji".

16:25
Papież Franciszek pożegnał się z wiernymi stojąc w "oknie papieskim"tvn24
16:20

Franciszek udzielił błogosławieństwa zgromadzonym pod oknem papieskim. Pożegnał się, mówiąc po polsku "do widzenia", a wierni zaczęli opuszczać plac przed Franciszkańską 3.

Franciszek: dziękuję za przyjęcie, módlcie się za mnie
Franciszek: dziękuję za przyjęcie, módlcie się za mnietvn24
16:16

- Bardzo wam dziękuję, że tak gorąco przyjęliście mnie w tych dniach. Zanim wyjadę, chcę zostawić wam błogosławieństwo, ale też pragnę was prosić, byście nie zapominali modlić się za mnie - powiedział.

16:15

Papież Franciszek pojawił się w oknie Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej.

16:13

Tymczasem pierwsze grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży opuszczają już Kraków. Na Rynku Głównym oraz Plantach, gdzie przez tydzień gromadziły się tysiące wesołych i roześmianych ludzi, w niedzielę nie było wielu osób. Coraz więcej pielgrzymów jest na dworcu kolejowym Kraków Główny.

16:09

Wyjście papieża do wiernych przed "oknem papieskim" nie było planowane, jednak pojawił się już przy oknie podest oraz specjalne nagłośnienie.

Wierni zebrali się przed "oknem papieskim" w Krakowietvn24
16:00

Plac przed przed siedzibą arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 jest zapełniony. Tłumy wiernych czekają, aż papież Franciszek pojawi się w "oknie papieskim".

Pielgrzymi zgromadzili się przed "oknem papieskim"
Pielgrzymi zgromadzili się przed "oknem papieskim"tvn24

TAK RELACJONOWALIŚMY PIERWSZĄ CZĘŚĆ DNIA Wcześniej w niedzielę Franciszek odprawił w Brzegach pod Wieliczką kulminacyjną mszę św. posłania.

Nabożeństwo odprawione na Campusie Misericordiae oficjalnie zakończyło Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Papież ogłosił wówczas, że gospodarzem kolejnych ŚDM będzie Panama.

Po powrocie do Krakowa w siedzibie kurii Franciszek zjadł obiad z orszakiem papieskim w towarzystwie kard. Stanisława Dziwisza i pożegnał się z personelem jego rezydencji na czas pobytu w Polsce.

Autor: ts,mm/kk / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów - poinformowała w mediach społecznościowych krakowska Piwnica pod Baranami. Jacek Zieliński miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trzeba o tym myśleć w kategoriach zagrożenia państwa - tak zwrócenie się sędziego Tomasza Szmydta o azyl na Białorusi komentował w "Tak jest" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. - Wygląda na to, że wiedział, że polski wywiad depcze mu już po piętach i nie miał innego wyjścia, tylko zwrócić się do Białorusi o azyl polityczny - komentował natomiast europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

Źródło:
TVN24

Tomasz Szmydt, który uciekł i poprosił o azyl na Białorusi, pozostaje w spisie orzekających sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W najbliższych tygodniach miał się zajmować m.in. sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Źródło:
PAP

Sędzia Tomasz Szmydt, który miał poprosić o azyl na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej. "Marzył, by być niezależnym w tym, co robi" - czytamy w wydaniu kwartalnika "Krajowa Rada Sądownictwa" sprzed ponad dekady. Kim jest sędzia Tomasz Szmydt i co jeszcze o nim wiemy?

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Dwóch policjantów i jeden biegły weszli w poniedziałek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym w związku z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W TVN24 ujawniliśmy nagranie, na którym widać lekarza podłączonego do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów. Miał zażywać silnie uzależniające środki.

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Źródło:
TVN24

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

W propagandowych białoruskich mediach sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej, powiedział, że podpisał "rezygnację ze stanowiska sędziego Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem natychmiastowym". - Poproszę ambasadę białoruską o przekazanie tego dokumentu stronie polskiej - dodał. Ostro komentuje to szef MSZ Radosław Sikorski.

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Źródło:
tvn24.pl

"Zachód czy Wschód? Europa czy Rosja? KO czy PiS?" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, podkreślając, że "to są wybory, przed którymi staje dziś Polska". Jak ocenił szef rządu, "każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych faktach, które potwierdzają takie właśnie znaczenie tych wyborów".

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - tak europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA podała w poniedziałek, że sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt ubiega się o azyl na Białorusi. - Szokująca informacja - skomentował szef MSZ Radosław Sikorski. Sędzia Małgorzata Jarecka z WSA w Warszawie przekazała, że Szmydt przebywa na urlopie, a prezes sądu nie otrzymał do tej pory informacji o zrzeczeniu się przez niego urzędu. Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej za rządów PiS.

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Źródło:
TVN24

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła czynności kontrolne w celu zweryfikowania zakresu informacji niejawnych, do których w związku ze sprawowaną funkcją i prowadzonymi sprawami miał dostęp sędzia WSA, który poprosił o azyl na Białorusi - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. W poniedziałek na konferencji w Mińsku o swojej prośbie o azyl poinformował Tomasz Szmydt, jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej.

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został powołany trzyosobowy zespół do prowadzenia śledztwa w sprawie tzw. afery hejterskiej, ujawnionej w 2019 roku. Śledczy sformułowali postanowienie o przedstawieniu zarzutów Emilii Szmydt, nie zostały one jeszcze jej ogłoszone. To była żona sędziego Tomasza Szmydta, który w poniedziałek poinformował, że poprosił o azyl na Białorusi. 

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

Źródło:
TVN24, PAP

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

We wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Wielu z nich obawia się popełnienia błędu kardynalnego w wypracowaniu. Może to bowiem skutkować niezdobyciem za nie żadnego punktu. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Źródło:
tvn24.pl

Przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem zeznawali w poniedziałek Jarosław Wyżgowski, dyrektor Biura Finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Jakuba Tietza, który był odpowiedzialny za koordynację dotacji przekazywanych z Funduszu Sprawiedliwości. Wyżgowski powiedział między innymi, że kierowane przez niego biuro "nie otrzymało niejawnej umowy", na podstawie której dokonano wypłaty 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości do CBA na zakup Pegasusa. - Decydentem był Zbigniew Ziobro, realizatorem Michał Woś, a urzędnicy zostali wykorzystani - ocenił wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela.

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja stanu Lagos w Nigerii potwierdziła zatrzymanie 10 osób podejrzewanych o morderstwa i handel organami. Zatrzymani mieli sprzedawać chętnym ludzkie narządy do ich późniejszego wykorzystania w rytuałach. Za głowę ofiary mieli otrzymywać równowartość ok. 130-140 złotych, za serce ok. 200 złotych.  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Źródło:
PAP, telegraph.ng

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna stwierdził, że tak zwana ustawa kompetencyjna, która daje prezydentowi wpływ na wysuwanie polskich kandydatur do obsady najważniejszych unijnych stanowisk, jest niekonstytucyjna. - To rząd realizuje politykę zagraniczną, a prezydent współpracuje, nie narzuca, więc tę ustawę po prostu ominiemy - powiedział.

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

Źródło:
PAP
Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek, 7 maja, i w czwartek, 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24