Bardzo bym chciał, by narodowe czytanie trwało przez następne lata - powiedział prezydent Bronisław Komorowski na zakończenie akcji publicznego odczytu "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W przyszłym roku być może bohaterem akcji będzie "Zemsta" Aleksandra Fredry.
Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną w nocy z soboty na niedzielę w Ogrodzie Saskim w Warszawie wziął udział w zakończeniu "Narodowego czytania 'Pana Tadeusza'", które przez cały dzień odbywało się w 60 polskich miejscowościach.
- Chcielibyśmy wyrazić naszą nadzieję, że w przyszłym roku może podobne narodowe wspólne czytanie zrobimy z ojcem naszego poczucia humoru, polskiego dowcipu - z "Zemstą" Aleksandra Fredry. Bardzo bym chciał, aby to narodowe czytanie trwało przez następne lata - powiedział Komorowski.
"Pan Tadeusz" głosem artystów
W Ogrodzie Saskim czytanie "Pana Tadeusza rozpoczął i zakończył Andrzej Seweryn. Kolejne księgi czytali Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Sonia Bohosiewicz, Stanisława Celińska, Marek Bukowski, Agnieszka Grochowska, Krzysztof Globisz, Jerzy Trela i Antoni Pawlicki. Tło muzyczne dla lektury tworzyła muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu takich artystów jak m.in. Janusz Olejniczak czy Andrzej Jagodziński.
W sobotę o godz. 11 para prezydencka wzięła udział również w inauguracji wspólnego czytania. Komorowski recytował wówczas kilka wersów XI księgi poematu. Natomiast niedługo przed godziną 1 w nocy prezydent w towarzystwie Andrzeja Seweryna odczytał fragment epilogu:
Ogólnokrajowy ruch czytający
Przemawiając przed południem Bronisław Komorowski nawiązywał do akcji utworu, która toczy się w 1812 r. - 200 lat od wydarzeń, które stały się źródłem inspiracji dla Adama Mickiewicza do napisania, już na emigracji, "Pana Tadeusza", chcę zachęcić do wspólnego czytania. Minęło 200 lat od wielkich i ważnych wydarzeń związanych z nadzieją na polską wolność, 200 lat, w których wiele pokoleń polskich, tak jak Adam Mickiewicz, marzyło o wiośnie wolności - powiedział prezydent.
- Dzisiaj możemy cieszyć się naszą wiosną wolności, ale warto pamiętać o tym, że w tej naszej drodze ku wolności "Pan Tadeusz" i wspaniała twórczość Adama Mickiewicza nie tylko nas tworzyły, ale także zachwycały i umacniały - podkreślił.
Równolegle z inauguracją "Narodowego czytania 'Pana Tadeusza'" w Warszawie akcja głośnej lektury narodowego poematu rozpoczęła się w około 60 polskich miastach i miejscowościach. Każdy z ośrodków miał własny, oryginalny pomysł na przeprowadzenie "Narodowego czytania". W przedsięwzięciu wzięli udział nie tylko profesjonalni aktorzy, ale również wolontariusze, młodzież szkolna, harcerze. Niektóre miasta rozszerzyły ideę akcji, dzięki czemu objęła ona też osoby, które nie mogły uczestniczyć w publicznych czytaniach, np. wolontariusze czytali poemat w domach opieki czy szpitalach.
Czytelnictwo na pierwszym planie
Prezydent Komorowski postanowił zainicjować akcję czytania epopeji narodowej, aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury - najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.
Z okazji akcji o zmroku na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlana była księga poematu. W niedzielę w godz. 13-17 Pałac będzie otwarty dla zwiedzających. Do zobaczenia będzie m.in. wystawę poświęconą Mickiewiczowi.
Autor: zś/fac / Źródło: PAP