Pałac nie zmieni planów na 10 kwietnia po liście rodzin

 
Oficjalne uroczystości zaplanowano na przedpołudnie 10 kwietnia
Źródło: TVN24

Kancelaria Prezydenta nie przychyli się do sugestii tej części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, która chciała rozpoczęcia oficjalnych uroczystości rocznicowych 10 kwietnia dopiero po południu. "Oficjalne uroczystości państwowe zaplanowano w godzinach przedpołudniowych" - stwierdza w liście do nich opublikowanym na stronach Kancelarii jej szef Jacek Michałowski. - "Ze smutkiem przyjmuję fakt, że postulaty wszystkich Rodzin doświadczonych kwietniową tragedią są niemożliwe do pogodzenia, również w kontekście Państwa listu" - dodaje.

Bliscy ofiar zwrócili się w opublikowanym dwa dni temu liście z prośbą do prezydenta, by wszystkie ceremonie z udziałem władz państwowych oraz ewentualnych delegacji zagranicznych planowane na Powązkach rozpoczęły się po uroczystej mszy świętej zaplanowanej na godz. 13 w Archikatedrze Warszawskiej.

"W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, dziękuję za Państwa list. Cenny jest każdy głos w dyskusji, która służy godnemu upamiętnieniu wszystkich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 r." - zaczyna Jacek Michałowski.

Zaraz potem zaznacza, ze Kancelaria wielokrotnie konsultowała plany obchodów rocznicy z rodzinami ofiar. Spotkania miały - jak pisze szef kancelarii - "w pełni otwarty charakter. Niestety nie wszystkie rodziny zdecydowały się na uczestnictwo w tej formule przygotowań" - dodaje.

"Nie może zabraknąć władz państwowych"

Potem Michałowski przypomina o pierwszej pielgrzymce Rodzin Ofiar katastrofy do Smoleńska i Katynia pod patronatem prezydentowej Anny Komorowskiej oraz inicjatywa drugiej wizyty rodzin w Smoleńsku (także pod patronatem Pierwszej Damy).

Szef Kancelarii podkreśla jej wkład w organizację obu wyjazdów, a także planowanych na 10 kwietnia obchodów rocznicowych w kraju. "Katastrofa smoleńska jest tragicznym i bolesnym wydarzeniem dla całego narodu, stąd nie może zabraknąć udziału władz państwowych, w tym Prezydenta RP, w uroczystościach rocznicowych" - pisze.

I dalej: "Szanując wolę Bliskich Ofiar, władze państwowe dostosowały swoje plany do oczekiwań Rodzin, aby umożliwić Bliskim zarówno pielgrzymkę do Smoleńska w dniu 9.IV.2011 r., jak i przeżywanie prywatno-rodzinnych uroczystości na płycie Lotniska Wojskowego Okęcie 10.IV.2011 r., we wczesnych godzinach porannych. Oficjalne uroczystości państwowe zaplanowano w godzinach przedpołudniowych. W toku wielu spotkań, również z udziałem Bliskich Ofiar katastrofy smoleńskiej, uzgodniono kalendarz rocznicowych obchodów."

"Postulaty niemożliwe do pogodzenia"

Michałowski dodaje: "Ze smutkiem przyjmuję fakt, że postulaty wszystkich Rodzin doświadczonych kwietniową tragedią są niemożliwe do pogodzenia, również w kontekście Państwa listu.

Wierzymy, że wspólnota i poczucie międzyludzkiej solidarności, stanowią najlepsze wsparcie w trudnych chwilach. Kierując się tymi wartościami, na dwa miesiące przed rocznicą, pragniemy nadal wspierać Rodziny w organizacji uroczystości, w oparciu o plany przygotowane i zaakceptowane w toku wielomiesięcznych spotkań. Wierzymy, że to nie podziały, nie rozgraniczanie obchodów, lecz wspólne uhonorowanie ofiar katastrofy smoleńskiej – naszych przyjaciół, bliskich, współpracowników – stanowi najlepszą drogę do uczczenia ich pamięci" - kończy swój list szef Kancelarii Prezydenta.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: