Ostrzelany samolot, marsz w Warszawie, rozmowa Dudy z Trumpem

Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości
Biegi, koncerty, marsze, rajdy. Tak Polacy świętowali 106. rocznicę odzyskania niepodległości
Źródło: Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Podczas próby lądowania w stolicy Haiti Port-au-Prince ostrzelany został samolot pasażerski. Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości. Z kolei prezydent Andrzej Duda poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 12 listopada.

1. Samolot ostrzelany podczas próby lądowania

Samolot linii Spirit Airlines został ostrzelany podczas próby lądowania w stolicy Haiti Port-au-Prince. Maszyna została przekierowana na lotnisko w Dominikanie - podał w poniedziałek portal "Miami Herald".

W wyniku zdarzenia lotnisko zostało zamknięte dla wszystkich lotów komercyjnych. Ambasada USA wydała ostrzeżenie dla podróżnych, informując, że lotnisko zostało zamknięte z powodu "działań gangów mających na celu zablokowanie podróży do i z Port-au-Prince, które mogą obejmować przemoc zbrojną oraz zakłócenia na drogach, portach i lotniskach".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Samolot ostrzelany podczas próby lądowania. Lot przekierowano do innego państwa

2. Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Przekazał, że spotka się z nim, zanim ten obejmie oficjalnie urząd prezydenta USA.

Wśród tematów podczas spotkania Dudy i Trumpa znajdzie się między innymi sytuacja w Ukrainie. - Pan prezydent elekt pytał mnie zresztą o moją ocenę tej sytuacji. Tych tematów do omówienia mamy dużo - dodał polski prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem

3. Marsz Niepodległości w Warszawie

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska.

Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości
Ulicami Warszawy przeszedł organizowany przez narodowców Marsz Niepodległości
Źródło: Albert Zawada/PAP/EPA

4. Kolizja z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej

W Piasecznie na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej z Księcia Janusza I Starego doszło do kolizji. Jeden z samochodów prowadził poseł Koalicji Obywatelskiej Piotr Kandyba.

Magdalena Gąsowska, rzeczniczka piaseczyńskiej policji poinformowała redakcję tvnwarszawa.pl, że "kierujący pojazdem marki Toyota nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącej toyoty yaris". Sprawca kolizji był trzeźwy i został ukarany mandatem 2500 złotych i 10 punktami karnymi.

"Ani mnie, ani sprawcy nic poważnego się nie stało. Samochód - rzecz nabyta, a ja teraz mogę tylko wyrazić wielką wdzięczność służbom" - przekazał parlamentarzysta.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolizja z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej

5. Holandia wprowadza kontrole na granicach

Na granicach lądowych Holandii 9 grudnia zostaną przywrócone kontrole i będą one obowiązywały przez pół roku - podało w poniedziałek ministerstwo ds. imigracji i azylu.

Wcześniej kontrole na granicach przywróciły inne kraje europejskie – między innymi Niemcy, Austria, Włochy, Słowenia, Norwegia, Dania, Polska, Finlandia i Szwecja.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejny europejski kraj przywraca kontrole na granicach

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: