Ósmoklasistka nie weszła do szkoły, bo miała podwyższoną temperaturę. Czy tak będzie na egzaminie?

Źródło:
tvn24.pl
Zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym
Zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym TVN24 Łódź
wideo 2/4
Zajęcia odbywają się w reżimie sanitarnym TVN24 Łódź

Część szkół mierzy temperaturę uczniom, którzy przychodzą na konsultacje. Niektórzy dyrektorzy chcą to robić również w czasie egzaminów zewnętrznych. - W naszych wytycznych tego nie ma i uważam, że taka praktyka nie ma sensu - komentuje dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

- Córka poszła do szkoły spacerem, a że dzień jest słoneczny i ciepły, to po przyjściu do szkoły okazało się, że termometr wskazuje podwyższoną temperaturę - opowiada mama ósmoklasistki z Olsztyna (chce zachować anonimowość). W konsekwencji jej córka nie została wpuszczona do szkoły na konsultacje. Taka sama sytuacja spotkała jej kolegę.

Na dworze gorąco, dzieci podekscytowane

- Dodam, że termometr używany w szkole wczoraj w ogóle nie chciał pokazać żadnej temperatury - irytuje się mama dziewczyny. I dodaje: - Nie można wykluczyć, że taka sama sytuacja będzie miała miejsce w dniach egzaminu. Będzie to połowa czerwca, zapewne będzie ciepło, a może nawet gorąco, dzieci będą podekscytowane. Podwyższona temperatura będzie zatem efektem innych czynników niż potencjalna choroba. Nie można też pomijać, że termometry bezdotykowe w praktyce nie są dokładne. Kto zagwarantuje, że ten używany w szkole jest sprawny i pokazuje w miarę dokładną temperaturę? Myślę, że nikt.

Nasza czytelniczka, jak relacjonuje, rozmawiała z dyrekcją szkoły. - Zasłaniali się procedurami i tym, że muszą pilnować bezpieczeństwa - mówi. - A czy ktoś pomyślał, że w ten sposób narażają dzieci na dodatkowy stres? Przecież nikt tam nie ma kompetencji lekarskich, poza tym na podstawie samej temperatury nie da się określić stanu zdrowia. Mojej córki do szkoły nie wpuściła woźna - dodaje.

Minister Piontkowski przekazał, że w tym roku szkolnym dzieci nie wrócą do szkół
Minister Piontkowski przekazał, że w tym roku szkolnym dzieci nie wrócą do szkółTVN24

Co mówią wytyczne?

Mierzenie temperatury dzieciom przychodzącym na konsultacje to oddolna inicjatywa dyrektorów szkół. W wytycznych, które opracował Główny Inspektorat Sanitarny z Ministerstwem Zdrowia, nie ma takiego wymogu.

Kwestia temperatury ciała jest poruszana tylko w przypadku uczniów z klas 1-3, którzy do szkół mogą przychodzić od 25 maja na zajęcia opiekuńcze.

Rekomenduje się zakup termometru, najlepiej bezdotykowego (co najmniej jeden termometr dla szkoły) i dezynfekowanie go po użyciu w danej grupie. W przypadku posiadania innych termometrów niż termometr bezdotykowy, konieczna jest dezynfekcja po każdym użyciu. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów na pomiar temperatury ciała ucznia, jeżeli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.

W wytycznych dotyczących konsultacji nie ma takich zapisów.

Morawiecki: od 25 maja, w klasach 1-3 szkół podstawowych, zostanie uruchomiona opieka nad dziećmi
Morawiecki: od 25 maja, w klasach 1-3 szkół podstawowych, zostanie uruchomiona opieka nad dziećmiTVN24

Egzamin może podnieść temperaturę

- Nie ma ich też w wytycznych dotyczących przeprowadzania egzaminów. Uważam, że taka praktyka nie ma sensu - mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. - Odbyła się u nas dyskusja na ten temat ze specjalistami z GIS i wspólnie uznaliśmy, że nie wprowadzimy obowiązku mierzenia temperatury przed egzaminami.

Smolik przyznaje, że zdaje sobie sprawę, że gorączka często może być objawem stresu. - Skreślanie uczniów na podstawie temperatury byłoby niesprawiedliwe. Tym bardziej że kto miałby ustalać, jaka temperatura jest za wysoka, by nie pisać egzaminu? Jeśli uczniowie będą mieli inne objawy chorobowe, wtedy sprawy mają się inaczej. Jeśli dyrektor ma wątpliwości, może wysłać takie osoby do lekarza. Ale mierzenie samej gorączki byłoby ryzykowne prawnie i etycznie - dodaje.

Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy choroby, przewodniczący zespołu nadzorującego lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum dwóch metrów odległości od innych osób.

W przypadku niepokojących objawów chorobowych u osób niepełnoletnich istnieje obowiązek niezwłocznego powiadomienia rodziców lub opiekunów prawnych ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły. Istnieje też obowiązek poinformowania właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zdającego – także pogotowia ratunkowego.

Można mieć koronawirusa, a nie mieć gorączki

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o ósmoklasiście Mikołaju z Opola, który zakaził się koronawirusem, a jednak nie miał gorączki. Jego mama opowiadała tvn24.pl: – Rozpoczęły się powroty do szkół. Najmłodsze dzieci są pod opieką nauczycieli, starsze mogą przychodzić na konsultacje. Wiem, że w wielu placówkach mierzy się im temperaturę na wejściu, ale czy to ma sens? Mikołaj nie miał gorączki ani przez chwilę, a przecież ma koronawirusa! Szkoła w żaden sposób nie jest w stanie sprawdzić, czy dzieci są zdrowe, a te mogą zarażać kolejne osoby.

Dyrektorzy twierdzą, że mierzą temperaturę w trosce o uczniów. - Będę to robił również w czasie egzaminów, ale nie zamierzam nikogo odsyłać do domu. Dla uczniów z gorączką zaplanowałem osobną salę - przyznaje dyrektor jednej z poznańskich podstawówek. - Wierzę, że nikt chory do szkoły nie przyjdzie, a gorączka będzie głównie wynikiem stresu, ale nie chcę ryzykować - dodaje.

- Rozumiem dyrektorów i rozumiem obawy rodziców - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Politycy mówią coraz częściej "to tylko wytyczne" w sprawie różnych rzeczy związanych z koronawirusem, zapominając, że chodzi "aż" o nasze życie i zdrowie. Być może w niektórych szkołach są nadgorliwi, ale czy można się dziwić, że się boją? - dodaje.

Co jeśli nie napiszą egzaminu w terminie?

Uczniowie, którzy z powodu choroby czy kwarantanny spowodowanej chorobą kogoś z członków rodziny lub innych powodów losowych nie napiszą egzaminów w pierwszym terminie (matury zaczynają się 8 czerwca, egzamin ósmoklasisty - 16 czerwca), będą mogli do nich podejść w dodatkowym terminie. Dodatkowe matury zaplanowano od 8 lipca, egzaminy ósmoklasisty od 7 lipca.

- Apeluję o odpowiedzialną postawę. Jeśli dziecko lub ktoś z jego krewnych jest chore, taki uczeń nie powinien za wszelką cenę przychodzić na egzamin. Powinien zostać w domu ze względu na zdrowie swoje i innych – mówi dyrektor Smolik.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN

Wszyscy się śmieją, a powinni się bać - napisał w niedzielę rano w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na sobotniej konwencji partii dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej.

Tusk po wystąpieniu Kaczyńskiego: wszyscy się śmieją, a powinni się bać

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

PiS zarejestrowało kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się europoseł Joachim Brudziński, drugie miejsce zajęła Elżbieta Rafalska, trzecie Małgorzata Golińska, czwarty jest Jerzy Materna, a piąty Artur Szałabawka.

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

Źródło:
PAP
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

795 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siły rosyjskie zaatakowały kilka obwodów ukraińskich używając dronów szturmowych Shahed. W rejonie lotniska wojskowego Rosjan na zaanektowanym Krymie było słychać potężny wybuch. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Dziś niedziela handlowa. Lewica przedstawiła kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przemawiał na konwencji swej partii w Warszawie. Jego ugrupowanie zarejestrowało także kandydatów z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 28 kwietnia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

IMGW ostrzega przed zagrożeniami meteorologicznymi. W południowej Polsce obowiązują alarmy przed roztopami, które utrzymają się nawet do środy. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Alarmy IMGW. Sprawdź, gdzie należy uważać

Źródło:
IMGW

Polski turysta, odwiedzający norweski archipelag arktyczny Svalbard, został ukarany grzywną w wysokości ponad 1100 dolarów amerykańskich (blisko 4,5 tysiąca złotych) za zbliżenie się do morsa. Zachowanie zakłócające spokój dzikich zwierząt jest w tym miejscu niezgodne z prawem.

Turysta z Polski ukarany grzywną za zbliżenie się do morsa

Turysta z Polski ukarany grzywną za zbliżenie się do morsa

Źródło:
BBC

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24