TSUE zobowiązuje Polskę w sprawie działań nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej, TK kwestionuje unijne prawo

TK
TK: stosowanie środków tymczasowych TSUE dotyczących sądownictwa niezgodne z konstytucją
Źródło: TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY

W środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował, że Polska powinna natychmiastowo zawiesić przepisy dotyczące nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. Później polski Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że uprawnienia TSUE dotyczące środków tymczasowych w zakresie wymiaru sprawiedliwości są niezgodne z konstytucją. W TVN24 trwa wydanie specjalne poświęcone dzisiejszym orzeczeniom.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W ogłoszonym po godzinie 16.30 orzeczeniu TK zdecydował, że przepisy traktatowe "w zakresie w jakim TSUE nakłada ultra vires (łac. ponad siły) zobowiązania na RP jako państwo członkowskie UE wydając środki tymczasowe odnoszące się do ustroju i właściwości polskich sądów oraz trybu postępowania przed polskimi sądami jest niezgodny" z konstytucją RP. Jak przekazał sędzia Piotrowicz, orzeczenie zapadło większością głosów.

CZYTAJ WIĘCEJ: TK: uprawnienie TSUE dotyczące środków tymczasowych niezgodne z polską konstytucją

Wcześniej tego dnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał komunikat w sprawie postanowienia wiceprezesa TSUE dotyczącego polskiej, nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej tego sądu. Napisano, że "Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego".

Właśnie pojawiły się nowe informacje ()
Czytaj także: