Prezydent odznaczył Antoniego Macierewicza Orderem Orła Białego

Aktualizacja:
Autor:
pp//now,
adso
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Prezydent odznaczył Antoniego Macierewicza Orderem Orła Białego
Prezydent odznaczył Antoniego Macierewicza Orderem Orła BiałegoTVN24
wideo 2/8
TVN24Prezydent odznaczył Antoniego Macierewicza Orderem Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego założycieli i działaczy Komitetu Obrony Robotników - Mirosława Chojeckiego, Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego. Uroczystość odbyła się w Belwederze.

Reportaż "Siła kłamstwa" zostanie wyemitowany w TVN24 dzisiaj o godzinie 20.25.

W piątek po godzinie 15 w Belwederze prezydent Andrzej Duda wręczył najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego - założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników z okazji 46. rocznicy powstania KOR. Odznaczeni zostali Antoni Macierewicz, Mirosław Chojecki oraz Piotr Naimski.

Antoni Macierewicz odznaczony przez Andrzeja Dudę

Duda: ciężko być odważnym, gdy za sprzeciw grozi śmierć 

- To dla mnie wielki zaszczyt, ale i osobista przyjemność, że w 46. rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników i tamtego ruchu ku wolnej Polsce mogę odznaczyć młodzież, która wtedy z odwagą do tego działania stanęła - powiedział po przyznaniu wyróżnień prezydent Duda.

- Łatwo jest być w opozycji w demokratycznym i wolnym kraju, gdzie możesz powiedzieć, co chcesz, i poza tym, że ktoś się z tobą nie zgodzi, to nic ci nie grozi. Ale ciężko jest zebrać się na odwagę mając świadomość tego, że ci, którzy ostro protestowali przede mną, bardzo często zginęli – dodał Andrzej Duda.

Jak wyjaśnił, do tej refleksji skłonił go także obecny kontekst - walka Ukraińców przeciw rosyjskiemu najazdowi.

Duda: ciężko być odważnym, gdy za sprzeciw grozi śmierć
Duda: ciężko być odważnym, gdy za sprzeciw grozi śmierćTVN24

Macierewicz: państwo, które nie będzie mówiło prawdy o zbrodni smoleńskiej, nigdy nie utrzyma niepodległości

Antoni Macierewicz, odbierając odznaczenie, mówił, że "to właśnie w domu Jana Olszewskiego po 17 lipca wieczorem 1976 roku przedstawiłem plan powołania Komitetu Obrony Robotników, który wcześniej opracowaliśmy z Piotrem Naimskim, z Krzysztofem Łączyńskim, Wojciechem Fałkowskim i z innymi członkami pierwszej warszawskiej drużyny harcerzy". - To idea harcerska, idea niepodległości, wartości chrześcijańskie i narodowe były źródłem odwagi, takiej, jaka jest dzisiaj niezbędna dla obrony prawdy o zbrodni smoleńskiej, która dla Polski jest niesłychanie ważna - powiedział.

- Państwo polskie, które tej prawdy nie będzie mówiło, nigdy nie utrzyma niepodległości - dodał.

Macierewicz: państwo, które nie będzie mówiło prawdy o zbrodni smoleńskiej, nigdy nie utrzyma niepodległości
Macierewicz: państwo, które nie będzie mówiło prawdy o zbrodni smoleńskiej, nigdy nie utrzyma niepodległościTVN24

Wcześniej Kancelaria Prezydenta RP oznajmiła w komunikacie, że Antoni Macierewicz to jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca '68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR". Był też twórcą podziemnego pisma "Głos", jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Jako więzień polityczny był aresztowany ponad dwadzieścia razy - czytamy.

Macierewicz po otrzymaniu Orderu Orła Białego
Macierewicz po otrzymaniu Orderu Orła BiałegoTVN24

23 września 14 osób ogłosiło "Apel do społeczeństwa i władz PRL", informując o powstaniu KOR. Apel podpisali: Jerzy Andrzejewski, Stanisław Barańczak, Ludwik Cohn, Jacek Kuroń, Edward Lipiński, Jan Józef Lipski, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski, Antoni Pajdak, Józef Rybicki, Aniela Steinsbergowa, Adam Szczypiorski, ks. Jan Zieja i Wojciech Ziembiński. Później dołączyli m.in.: Halina Mikołajska, Mirosław Chojecki, Bogdan Borusewicz, Wojciech Onyszkiewicz i Adam Michnik. 

Chojecki: to też pokłosie KOR-u, że udało nam się zmienić własne życie

Mirosław Chojecki, również odznaczony Orderem, mówił, że w KOR "uczestniczyła ogromna liczba ludzi". - Im, tak jak mi i moim kolegom, KOR pozwolił odmienić życie na bardziej pożyteczne - powiedział.

- Te setki osób, wśród nich i ja, zmieniły swoje życie. To także pokłosie KOR-u, że mnie i moim kolegom udało się tak zmienić własne życie, żeby ono był bardziej pożyteczne - ocenił.

Mirosław Chojecki i Piotr Naimski - kim są?

Jak podkreślono w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP o przyznaniu orderów, Mirosław Chojecki to działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych - "Biuletynu Informacyjnego" i "Komunikatu KOR". Chojecki był też współzałożycielem Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", największego wydawnictwa działającego poza cenzurą. Na emigracji działał jako członek Biura Zagranicznego "Solidarności".

Mirosław ChojeckiWojciech Pacewicz/PAP

Jak dodano, Piotr Naimski to działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".

Piotr Naimski w lipcu został odwołany ze stanowiska sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Piastował je od listopada 2015 roku. Po dymisji przekazał, że jako ustne uzasadnienie odwołania powiedziano mu, "że nie nadaję się do współpracy i wszystko blokuję'".

Rzecznik rządu Piotr Mueller tłumaczył, że decyzja o odwołaniu Piotra Naimskiego była związana ze zmianą co do struktury funkcjonowania energetyki.

Piotr NaimskiAlbert Zawada/PAP

Macierewicz ukrył dokumenty w sprawie katastrofy w Smoleńsku

Przyznanie najwyższego odznaczenia państwowego Antoniemu Macierewiczowi odbyło się po ujawnieniu przez dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka dokumentów dotyczących katastrofy tupolewa w Smoleńsku, które nie zostały opublikowane przez podkomisję smoleńską, kierowaną przez posła PiS.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "SIŁA KŁAMSTWA" W TVN24 GO

Z ustaleń wynika, że Antoni Macierewicz ukrył dokumenty i dowody, które nie pasują do tezy o bombie i zamachu.

Co najmniej od grudnia 2020 roku Antoni Macierewicz i inni członkowie podkomisji dysponują materiałami, analizami i zagranicznymi raportami, które albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii z 2010 roku.

Amerykański raport obalający tezę o zamachu, który kosztował 8 milionów złotych, został przez podkomisję Macierewicza ukryty.

Podkomisja posła PiS w kwietniu opublikowała raport ze swoich prac, ale ich nie skończyła, i nadal funkcjonuje.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Siła kłamstwa". Reportaż Piotra Świerczka z "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Andrzej Duda o raporcie podkomisji smoleńskiej i "ogromnych zasługach" Macierewicza

Prezydent w środę rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną został zapytany, czy zamierza podjąć jakieś kroki, żeby wyjaśnić tę kwestię. Andrzej Duda powiedział, że w okresie, kiedy był posłem, sam zasiadał w składzie komisji, na czele której stał od samego początku Antoni Macierewicz. - Ta komisja realizowała, w okresie, w którym ja w niej uczestniczyłem, prace w sposób bardzo rzetelny, wielowątkowo, wieloaspektowo - mówił.

Pytany, czy nie stracił zaufania do Macierewicza, prezydent powiedział, że "pan minister Antoni Macierewicz jest człowiekiem ogromnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej". - Jestem stuprocentowo przekonany, że zawsze był człowiekiem, któremu przyświecały w jego działalności szczytne intencje - dodał. 

Prezydent o raporcie podkomisji smoleńskiej i "ogromnych zasługach" Macierewicza
Prezydent o raporcie podkomisji smoleńskiej i "ogromnych zasługach" MacierewiczaTVN24

Order Orła Białego - najwyższe odznaczenie państwowe

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej, nadawane za zasługi cywilne i wojskowe dla kraju. Otrzymują go najwybitniejsi Polacy oraz najwyżsi rangą przedstawiciele państw obcych. Order Orła Białego przyznaje Prezydent RP.

Czym był Komitet Obrony Robotników?

Komitet Obrony Robotników - jedno z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u - powstał 23 września 1976 roku. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za żelazną kurtyną niezależnego związku zawodowego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now, adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości