Mistrzyni Polski w windsurfing freestyle i żeglarstwie, aktywna sportsmenka, a jednocześnie od wielu lat radna Gdańska. 29-letnia Agnieszka Pomaska do swojego bogatego życiorysu dopisze niebawem jeszcze jeden punkt: posłanka na Sejm RP. To ona zajmie poselskie miejsce Jarosława Wałęsy (PO), który wyjeżdża do europarlamentu.
Miejsca 17 posłów, którzy dostali się do europarlamentu, zajmą nowe twarze. To ci, dla których zabrakło miejsca w poselskich ławach po wyborach parlamentarnych w 2007 roku.
Jedną z takich osób jest Agnieszka Pomaska, obecna wiceprzewodnicząca rady miejskiej Gdańska. Zastąpi ona Jarosława Wałęsę, który już pakuje się do Parlamentu Europejskiego. – Już na wieczorze wyborczym świętowaliśmy sukces Jarosława Wałęsy i mój – przyznaje Pomaska.
Urodzona sportsmenka
Świeżo upieczona posłanka to urodzona sportsmenka. W swoim dorobku ma m.in. tytuły mistrzyni Polski w żeglarskiej klasie Optimist, drugiej wicemistrzyni świata juniorek w olimpijskiej klasie Mistral oraz mistrzyni Polski w windsurfing Freestyle. Nic więc dziwnego, że także i w Sejmie będzie dbała o tężyznę fizyczną zarówno swoją, jak innych posłów. – Na Pomorzu znam samych posłów-sportowców, grywałam z nimi w piłkę – mówi Pomaska. I dodaje, że z ich kondycją nie jest tak źle, „chociaż niektórzy z nich powinni trochę bardziej się zmobilizować”. – Być może będę umawiała się z nimi na bieganie? – zastanawia się.
Konkurencja dla Muchy?
Nowa posłanka dodaje, że bez sportu jest dużo ciężej w życiu, a „wysiłek daje dużo szczęścia”. Posłanka zaznacza jednocześnie, że w Sejmie – oprócz sportu – będzie zajmowała się także pracą w komisji spraw zagranicznych i komisji ds. Unii Europejskiej.
"Wskakując" do wielkiej polityki, Pomaska ma okazję zdobyć nie tylko nowe doświadczenie, ale także być dostrzeżoną przez obcokrajowców organizujących konkurs na najpiękniejszą kobietę polskiej polityki. Na razie nie wiadomo, czy uda się jej pokonać w tym rankingu Joannę Muchę - obecną faworytkę. Jedno wiadomo na pewno - Mucha ma godną rywalkę.
Wejdą kandydaci z tej samej listy
Wygaśnięcie mandatu następuje w momencie opublikowania w Dzienniku Ustaw obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej, zawierającego listę wybranych europosłów. Po opublikowaniu obwieszczenia PKW marszałek Sejmu musi formalnie stwierdzić wygaśnięcie mandatu posłów wybranych do PE.
Na podstawie informacji PKW, marszałek Sejmu zawiadamia kandydata (na posła), który uzyskał kolejny, najlepszy wynik na tej samej liście okręgowej. Osoba ta może nie chcieć objąć mandatu. Kandydaci mają siedem dni na podjęcie decyzji czy chcą objąć mandat.
Oni najpewniej zastąpią dotychczasowych posłów:
Wojciecha Olejniczaka - łódzki samorządowiec Sylwester Pawłowski
Jarosława Kalinowskiego - radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Borkowski
Zbigniewa Ziobrę - Zbysław Owczarski, radny PiS w sejmiku województwa małopolskiego
Pawła Zalewskiego - Wojciech Szczęsny Zarzycki, adny sejmiku województwa łódzkiego
Joannę Senyszyn z SLD - Władysław Szkop, lekarz
Jacka Kurskiego - pediatra i anestezjolog Daniela Chrapkiewicz
Krzysztofa Liska - członek zarządu powiatu lidzbarskiego Piotr Cieśliński
Pawła Kowala - burmistrz Jordanowa Kazimierz Hajda
Janusza Zemke - b. dziennikarz telewizyjny Sławomir Jeneralski
Jolantę Hibner - wiceprzewodniczący koła PO w Wawrze Leszek Jastrzębski
Jarosława Wałęsę - Agnieszka Pomaska - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdańska i sekretarz Regionu Pomorskiego PO
Sławomira Nitrasa - radna ze Świnoujścia Irena Kurszewska
Tadeusza Cymańskiego - b. prezes Stoczni Gdańsk Andrzej Jaworski
Elżbietę Łukacijewską - radny Przemyśla Marek Rząsa
Danutę Jazłowiecką - Janina Okrągły, lekarz kardiolog
Andrzeja Grzyba - Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej i przewodniczący Rady Powiatu w Ostrowie Wielkopolskim.
Joannę Skrzydlewską - przedsiębiorca Jarosław Stolarczyk
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, fot. pomaska.pl