Udawał lekarza i twierdził, że syn 88-latka umiera w szpitalu. Oszustwu zapobiegła sąsiadka

Autor:
bp/
tam
Źródło:
KMP Olsztyn
W akcji brali udział strażacy z Olsztyna
W akcji brali udział strażacy z OlsztynaGoogle Earth
wideo 2/10
Google EarthDo zdarzenia doszło w Olsztynie

Czujność sąsiadki uchroniła 88-latka z Olsztyna przed utratą 60 tysięcy złotych, które chciał od niego wyłudzić mężczyzna podający się za lekarza. Oszust przekonywał mężczyznę, że jego syn leży w szpitalu w ciężkim stanie z powodu zakażenia koronawirusem. Ratunkiem miało być lekarstwo, które według fałszywego doktora trzeba było sprowadzić helikopterem z Warszawy.

Do próby oszustwa doszło w poniedziałek. 88-letni mieszkaniec Olsztyna odebrał telefon od fałszywego lekarza, który przekonywał, że syn mężczyzny choruje na COVID-19 i leży w ciężkim stanie w szpitalu. Proponował leczenie środkiem sprowadzonym z Warszawy.

Proponował lek i jego transport helikopterem

- Senior otrzymał informację, że jedynym sposobem na uratowanie życia członka rodziny jest sprowadzenie specjalistycznego leku, który nie jest refundowany. Jego koszt wynosi blisko 60 tysięcy złotych - mówi sierżant sztabowy Andrzej Jurkun, oficer prasowy olsztyńskiej policji.

Podszywający się pod lekarza przekonywał 88-latka, że jest w stanie zorganizować transport leku z Warszawy. Zaznaczał, że liczy się każda chwila, dlatego nieistniejący preparat miałby dostarczyć helikopter.

88-latek usłyszał, że nie może wyjść z mieszkania, ponieważ - ze względu na wykryte u syna zakażenie koronawirusem - objęty jest kwarantanną. Polecił mu, by pieniądze zostawił pod drzwiami mieszkania, a odbierze je jeden z pracowników szpitala.

Czytaj też: Namierzeni na gorącym uczynku. Trzy osoby aresztowane za wyłudzenia "na COVID-19"

Sąsiadka usłyszała rozmowę, zapobiegła oszustwu

Po chwili do mieszkania weszła sąsiadka 88-latka. Kobieta usłyszała fragment telefonicznej rozmowy i domyśliła się, że po drugiej stronie jest oszust.

- Zaproponowała, żeby senior zadzwonił do swojego syna z jej telefonu. Jak się okazało, nic mu nie groziło - relacjonuje Jurkun. - W tej sprawie trwają czynności - dodaje.

Czytaj też: Oszustwo "na koronawirusa". Policja ostrzega przed nową metodą złodziei

Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Chodzi w szczególności o to, by nie informować o posiadanych środkach, nie wypłacać z banku wszystkich oszczędności, a podejrzane sytuacje zgłaszać funkcjonariuszom.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: KMP Olsztyn

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości