Olechowski o problemach w PO: To jest dzisiaj problem dla państwa

Gościem "Faktów po Faktach" był Andrzej Olechowski
Gościem "Faktów po Faktach" był Andrzej Olechowski
tvn24
tvn24Gościem "Faktów po Faktach" był Andrzej Olechowski

- To jest dzisiaj problem dla państwa - powiedział o problemach Platformy Obywatelskiej jeden z założycieli partii, Andrzej Olechowski. - Jest ileś spraw, którymi się powinna zajmować, a będzie się zajmować sama sobą. Coraz bardziej rodzi się nastrój, że może będą wcześniejsze wybory, które dzisiaj są używane jako straszak wewnątrzpartyjny - ocenił były szef MSZ. - Ale ludzie słuchają. To się nazywa, o ile ja pamiętam, destabilizacja państwa - dodał.

Andrzej Olechowski, jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej, przyznał w "Faktach po Faktach", że Grzegorz Schetyna i Donald Tusk pełnią dzisiaj rolę "kustoszy PO". - Obaj ci panowie ponoszą odpowiedzialność za sukces i porażkę tego przedsięwzięcia - wyjaśnił były szef MSZ.

Olechowski wyjaśnił, że "polityczna kariera Grzegorza Schetyny jest równie długa jak Donalda Tuska.". - Był zawsze posłem, który był istotny w swoim regionie, nie tak może widocznym na platformie ogólnopolskiej - mówił o początkach PO Olechowski. - On nigdy nie był w takiej roli obsadzony, żeby mógł pokazać swoje wszystkie walory - dodał.

"Odejście Schetyny nie będzie gładkie"

Zapytany o polityczną przyszłość Schetyny, Olechowski wyraził nadzieję, że pozostanie on w PO. - To nie będzie w razie czego gładkie odejście - zaznaczył. - To będzie strata dla Platformy Obywatelskiej. To niewątpliwie bardzo utalentowany organizator i człowiek, który położył wielkie zasługi w budowie PO - dodał.

Zdaniem Andrzeja Olechowskiego, jeśli pomiędzy Grzegorzem Schetyną i Donaldem Tuskiem istnieje konflikt, politycy powinni jak najszybciej go rozwiązać. - Dzisiaj powinno się apelować do tych panów, żeby usiedli, porozmawiali i skleili to - ocenił. - Wiem, że to nie są różnice ideowe, a tylko te byłbym w stanie uszanować - powiedział były minister spraw zagranicznych o tym, co mogło poróżnić Schetynę i Tuska. - To są różnice osobiste. Biorące się z obaw, że jeden drugiego może chcieć zastąpić - wyjaśnił Olechowski.

Schetyna zwierzęciem politycznym, Tusk eliminuje konkurencję

O sytuacji w Platformie Obywatelskiej dyskutowali również w "Faktach po Faktach" przedstawiciele opozycji. Zdaniem Józefa Oleksego z SLD, Grzegorz Schetyna jest niezwykle utalentowanym politykiem. - Jak się długo w czymś jest i całym sobą, a on jest w pewnym sensie zwierzęciem politycznym, to się nabiera kwalifikacji - ocenił poseł SLD, dodając jednocześnie, że Donald Tusk jest politykiem bardziej doświadczonym.

Paweł Poncyliusz (PJN) podkreślił z kolei, że w jego opinii premier "otacza się w rządzie coraz mniej rozpoznawalnymi politykami". - Takimi, którzy z żadnej perspektywy nie mają kwalifikacji, żeby go zastąpić w sytuacji krytycznej - ocenił.

O Platformie Obywatelskiej dyskutowali w "Faktach po Faktach" Józef Oleksy i Paweł Poncyliusz
O Platformie Obywatelskiej dyskutowali w "Faktach po Faktach" Józef Oleksy i Paweł Poncyliusz tvn24

Autor: kg\mtom / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości