Kompleks podziemnych korytarzy i bunkrów z czasów II Wojny Światowej znajdujący się w Górach Sowich w woj. dolnośląskim jest dla zwiedzających coraz mniej tajemniczy. Odkrywcy próbowali w poniedziałek po raz pierwszy wejść do odnalezionego niedawno podziemnego korytarza.
Przez lata istnienie korytarza było zagadką. To, że korytarz istnieje, wstępnie potwierdziły informacje uzyskane z próbnych odwiertów. Teraz naukowcy pracują nad tym, żeby dowiedzieć się, co jest za liczącym kilkaset metrów korytarzem.
TVN24 jako pierwsza telewizja mogła dostać się do środka korytarza.
Tajemnice historii
Riese, czyli olbrzym to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich, oraz na zamku Książ i pod nim, w latach 1943-1945. Rozmach budowlano-inżynierski z jakim przystąpiono to jego realizacji był na najwyższym wówczas dostępnym poziomie.
Plany były kilkakrotnie zmieniane. Wedle danych z września 1944 produkcja tych schronów miała pochłonąć 150 milionów marek; wraz ze schronami w Wilczym Szańcu i w Pullach pod Monachium obejmowała 257 tys. m.sześć. betonu zbrojonego stalą, 213 tys. m.sześć. tuneli, 58 km dróg z sześcioma mostami, 100 km rurociągów.
Na projekt Riese przeznaczono w 1944 roku 28 tys. ton stali i cementu, czyli tyle, ile Niemcy przeznaczały rocznie na budowę schronów przeciwlotniczych dla ludności cywilnej. Prace zostały wykonane tylko w części. Przed wkroczeniem Armii Czerwonej wiele podziemnych konstrukcji zostało zniszczonych, a tunele do nich prowadzące zostały wysadzone.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24