Okno na świat sprzed 148 mln lat pod Opocznem

Skamieniałości sprzed milionów lat w kamieniołomie w Opocznie
Skamieniałości sprzed milionów lat w kamieniołomie w Opocznie
Źródło: TVN24

Prehistoryczne żuki, ważki oraz szkielet pleurozaura - m.in. takie znaleziska odkryli uczeni w kamieniołomie pod Opocznem. - To takie okno na świat sprzed 148 milionów lat - mówił na antenie TVN24 dr Błażej Błażejowski, paleobiolog biorący udział w ekspedycjach.

Jak mówił w TVN24 Błażejowski, opoczański kamieniołom znany był geologom i paleobiologom od lat. Dopiero jednak niedawne odkrycia dr. Adriana Kina i jego żony Katarzyny narobiły zamieszania w naukowym świecie.

- W 2007 roku dr Kin wraz z żoną natrafili na skamieniałość skrzypłocza - stawonoga występującego także współcześnie, ale w stanie kopalnym zachowują się bardzo rzadko - mówi Błażejowski.

Żyły przed milionami lat

Później odnaleziono również skamieniałości innych bezkręgowców i kręgowców, mikroskamieniałości, a także szczątki pleurozaura - pływającego gada, będącego przodkiem występującej endemicznie na Nowej Zelandii hatterii. - Przypomina ona jaszczurkę, ale stanowi odrębną linię lepidozaurów. W Opocznie odkryto też skamieliny ważek, żuków czy pterozaurów.

Jak wspominał Błażejowski, zwierzęta te żyły w Mezozoiku (251-65,5 mln lat temu) w dość chłodnym klimacie, na lagunie znajdującej się blisko wody, ale również w pobliżu lądu stałego.

Źródło: tvn24

Czytaj także: