Ofiary muchomora czekają na przeszczep

Zatruli się muchomorem.Konieczny przeszczep wątroby
Zatruli się muchomorem.Konieczny przeszczep wątroby
TVN 24
TVN 24Muchomor sromotnikowy jest dla ludzi grzybem śmiertelnie trującym

Nie proprawił się stan zdrowia trzech osób, które zatruły się prawdopodobnie muchomorem sromotnikowym. Dwie z trzech osób, które trafiły do poznańskiego szpitala im. Franciszka Raszei będą wymagały przeszczepu wątroby. Zostały już przewiezione do specjalistycznej kliniki w Szczecinie.

Trzy osoby zjadły smażone grzyby myśląc, że są to kanie. Okazało się, że najprawdopodobniej był to muchomor sromotnikowy. Pacjenci trafili do poznańskiego szpitala im. Franciszka Raszei wczoraj. Dwójka z nich - mężczyzna i kobieta - są w stanie ciężkim i będą wymagały przeszczepu wątroby. Zostały one przewiezione do specjalistycznej kliniki w Szczecinie i tam są pod opieką lekarzy.

Śmiertelnie trujący grzyb

Muchomor smrotonikowy jest dla ludzi grzybem śmiertelnie trującym. Główną toksyną odpowiedzialną za zatrucie po spożyciu muchomora sromotnikowego jest alfa-amanityna. Toksyny te powodują nieodwracalne uszkodzenie wątroby i innych narządów. Zatrucie jest bardzo niebezpieczne, bo pierwsze objawy zatrucia pojawiają się dopiero po 8-12 godzinach od spożycia grzybów, gdy większość trucizny została już wchłonięta do krwi. Muchomor sromotnikowy w Polsce występuje najczęściej w lasach liściastych, także w mieszanych; rośnie pojedynczo, lub w małych grupkach.

Autor: km/fac/k / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości