W związku z zaplanowanymi na 13 października wyborami parlamentarnymi do Polski przyjadą obserwatorzy z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zbadają oni między innymi sposób relacjonowania wyborów przez media.
10 września Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE rozpoczęło misję obserwacji wyborów parlamentarnych w Polsce, które odbędą się 13 października.
Zespół OBWE będzie się składał z 20 osób - 10 głównych ekspertów i 10 długoterminowych obserwatorów, którzy przyjadą do Polski 17 września.
Sprawdzą oni, czy wybory odbywają się z założeniami OBWE, międzynarodowymi zobowiązaniami i demokratycznymi standardami. Częścią misji będą też spotkania z władzami, partiami politycznymi i mediami.
OBWE obserwowali również poprzednie wybory w Polsce: w 2007, 2011 i 2015 roku. Tym razem jednak po raz pierwszy przyjrzą się też relacjom mediów dotyczącym wyborów.
Całościowy raport dwa miesiące po wyborach
Delegaci OBWE nie będą przeprowadzać kompleksowej obserwacji głosowania czy liczenia głosów, ale - jak wynika z komunikatu opublikowanego we wtorek na stronach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - odwiedzą "niewielką liczbę lokali wyborczych" w dniu głosowania.
Pierwszy raport tymczasowy OBWE przedstawi jeszcze w trakcie kampanii wyborczej. Dzień po wyborach na konferencji prasowej zaprezentują raport wstępny, a dwa miesiące po głosowaniu - ostateczny raport i rekomendacje.
Wybory parlamentarne 2019. Kiedy się odbędą, kogo wybierzemy?
Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy z 6 sierpnia, wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach 7-21.
Zgodnie z konstytucją w wyborach do Sejmu wybieramy 460 posłów. O mandat poselski może ubiegać się każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów kończy 21 lat i posiada pełnię praw wyborczych. Posłów wybieramy w 41 okręgach wyborczych.
Wybieramy również 100 senatorów w 100 jednoosobowych okręgach wyborczych. Do Senatu kandydować może każdy obywatel Polski, który w dniu wyborów kończy 30 lat oraz posiada pełnię praw wyborczych.
Autor: ads//now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock