Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne został już oficjalnie złożony w Sejmie przez Koalicję Obywatelską. Zakłada ujawnienie odrębnych majątków małżonków przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. "Niniejsza propozycja zmiany przepisów uniemożliwi budowanie lub pogłębianie polityczno-biznesowych układów" - napisano w uzasadnieniu.
Donald Tusk podczas wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie poinformował o przygotowanym projekcie ustawy w sprawie ujawnienia majątków współmałżonków polityków.
- Już raz chyba (ta propozycja - red.) odbiła się tutaj od ścian i wzbudziła trochę popłochu czy niepokoju w niektórych poselskich sercach i duszach. Ona chyba zyskała wtedy nazwę zwyczajową "czyste ręce". Nie lubię jakichś przesadnie pompatycznych terminów, ale tutaj termin "czyste ręce" dość dobrze opisuje projekt. Chodzi o obowiązek ujawniania majątków współmałżonków ludzi władzy - mówił lider PO.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zapowiadał ją Kaczyński, ustawa nigdy nie weszła w życie. Tusk: to jest dobry moment
Co zakłada projekt ustawy?
Projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne został opublikowany we wtorek na stronie internetowej Sejmu. Przygotowali go posłowie Koalicji Obywatelskiej, do reprezentowania wnioskodawców wyznaczono Borysa Budkę.
Projekt dotyczy wprowadzenia zasady, zgodnie z którą "majątki odrębne małżonków najważniejszych osób pełniących funkcje publiczne tj.: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu, Prezesa Rady Ministrów, wicemarszałka Sejmu, wicemarszałka Senatu, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra, jak również wójta, burmistrza, prezydenta miasta, członków zarządu powiatu i województwa, jak również posłów i senatorów będą podlegać ujawnieniu w oświadczeniu majątkowym".
W uzasadnieniu projektu przypomniano, że zgodnie z aktualnym stanem prawnym, w sytuacji rozdzielności majątkowej, tego typu majątki odrębne nie podlegają obecnie zasadom jawnych oświadczeń majątkowych. W ocenie autorów projektu, po nowelizacji należałoby również "określić czas, w którym prezydent wyda nowe rozporządzenie dotyczące treści oświadczenia majątkowego, a także określić termin na wypełnienie nowych oświadczeń majątkowych przez osoby wskazane w ramach niniejszej nowelizacji".
Jak wyjaśniono, "podstawowym założeniem rozporządzenia jest uzupełnienie treści druku oświadczenia majątkowego składanego przez Prezydenta RP, Marszałków Sejmu i Senatu, Wicemarszałków Sejmu i Senatu, Premiera, Wicepremiera oraz ministrów o część dotyczącą majątku odrębnego małżonka oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową".
Projektodawcy proponują również, aby przepisami ustawy, a w szczególności obowiązkiem składania oświadczeń majątkowych objąć wszystkich prezesów, wiceprezesów i członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa bez względu na jego wielkość.
Według projektowanych przepisów oświadczenia o stanie majątkowym prezesów, wiceprezesów i członków zarządu spółek z udziałem Skarbu Państwa, jak również pracowników agencji państwowych zajmujących stanowiska: prezesa, wiceprezesa, dyrektora zespołu, dyrektora oddziału terenowego i jego zastępcy - lub stanowiska równorzędne będą jawne, z wyjątkiem danych adresowych, informacji o miejscu położenia nieruchomości, a także informacji umożliwiających identyfikację mienia.
"Uniemożliwi budowanie lub pogłębianie polityczno-biznesowych układów"
Osoby pełniące funkcje publiczne, które według nowych przepisów ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej byłyby zobowiązane do zrzeczenia się funkcji lub zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej albo do zbycia udziałów lub akcji, miałyby na to 3 miesiące od dnia wejścia w życie ustawy.
Projektodawcy uzasadniają proponowane zmiany koniecznością wprowadzenia transparentności organów zarządzających spółek z udziałem Skarbu Państwa. "Niniejsza propozycja zmiany przepisów uniemożliwi budowanie lub pogłębianie polityczno-biznesowych układów, które opierają się na wykorzystywaniu znajomości politycznych w celu budowania majątku osób zasiadających w organach spółek z udziałem Skarbu Państwa kosztem finansów publicznych" - czytamy w uzasadnieniu.
Źródło: PAP, TVN24