Mija 76 lat od wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

W związku z pandemią COVID-19 tegoroczne uroczystości rocznicowe wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau będą odbywały się wyłącznie online. W ramach obchodów przewidywane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, uroczystości ekumeniczne w intencji ofiar i dyskusje panelowe. W stolicy głos zabiorą między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W tym roku uroczystości rocznicowe, którym patronuje prezydent Andrzej Duda, odbędą się wyłącznie online. Oprócz głowy państwa głos zabiorą także między innymi byłe więźniarki Auschwitz Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch oraz dyplomaci z Izraela i Rosji.

Uroczystość zwieńczą ekumeniczne modlitwy w intencji ofiar, które zmówią żydzi i duchowni różnych wyznań chrześcijańskich – katolicy, prawosławni i luteranie. Po nich nastąpi transmisja dyskusji panelowej "Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka". Rozmawiać będą ocalone Lea Balint i Janina Rekłajtis oraz prezes Kindertransport Association Melissa Hacker. Moderatorem będzie dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Uroczystości online

Także w stolicy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony będzie online. Uroczystości, które objął honorowym patronatem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, rozpoczną się o godz. 13 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta. Następnie głos zabiorą między innymi Rafał Trzaskowski i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Organizatorzy obchodów przypomną przemówienie byłego więźnia Auschwitz, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH Mariana Turskiego, wygłoszone 27 stycznia 2020 roku.

Mariana Turskiego cale
Całe wystąpienie byłego więźnia obozu Auschwitz Mariana Turskiego
Źródło: TVP

Po południu zaplanowano spotkanie online Jana Ordyńskiego z przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Alicją Schnepf i Ireną Senderską. Wieczorem, o godzinie 19.30, odbędzie się pokaz spektaklu "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona w reż. Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, zrealizowanego w 2003 r. w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 mln, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.

Czytaj także: