W związku z pandemią COVID-19 tegoroczne uroczystości rocznicowe wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau będą odbywały się wyłącznie online. W ramach obchodów przewidywane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, uroczystości ekumeniczne w intencji ofiar i dyskusje panelowe. W stolicy głos zabiorą między innymi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.
Mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W tym roku uroczystości rocznicowe, którym patronuje prezydent Andrzej Duda, odbędą się wyłącznie online. Oprócz głowy państwa głos zabiorą także między innymi byłe więźniarki Auschwitz Zdzisława Włodarczyk i Anita Lasker-Wallfisch oraz dyplomaci z Izraela i Rosji.
Uroczystość zwieńczą ekumeniczne modlitwy w intencji ofiar, które zmówią żydzi i duchowni różnych wyznań chrześcijańskich – katolicy, prawosławni i luteranie. Po nich nastąpi transmisja dyskusji panelowej "Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka". Rozmawiać będą ocalone Lea Balint i Janina Rekłajtis oraz prezes Kindertransport Association Melissa Hacker. Moderatorem będzie dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
Uroczystości online
Także w stolicy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony będzie online. Uroczystości, które objął honorowym patronatem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, rozpoczną się o godz. 13 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta. Następnie głos zabiorą między innymi Rafał Trzaskowski i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Organizatorzy obchodów przypomną przemówienie byłego więźnia Auschwitz, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia ŻIH Mariana Turskiego, wygłoszone 27 stycznia 2020 roku.
Po południu zaplanowano spotkanie online Jana Ordyńskiego z przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Alicją Schnepf i Ireną Senderską. Wieczorem, o godzinie 19.30, odbędzie się pokaz spektaklu "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona w reż. Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, zrealizowanego w 2003 r. w Teatrze Żydowskim w Warszawie.
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwaliło w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie 27 stycznia 1945 r. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 mln, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi.
Źródło: PAP