W ciągu trzech tygodni resort sprawiedliwości ma przygotować nową ustawę o prokuraturze, która przewidywać ma m.in. likwidację Krajowej Rady Prokuratury i zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego - poinformowała Patrycja Loose rzeczniczka ministra sprawiedliwości.
- Projekt nowej ustawy o prokuraturze, w większości będzie on bazować na propozycjach przedstawionych w dotychczasowym projekcie nowelizacji ustawy o prokuraturze, ale pojawią się w niej nowe elementy, w tym likwidacja Krajowej Rady Prokuratury - powiedziała rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose.
Wzmocnienie prokuratora generalnego
Loose dodała, że celem nowej ustawy i planowanej likwidacji KRP ma być m.in. zwiększenie uprawnień prokuratora generalnego.
- Obecnie w prokuraturze funkcjonują dwa autonomiczne ośrodki decyzyjne - są to prokurator generalny i Krajowa Rada Prokuratury, przy czym pełna odpowiedzialność za funkcjonowanie prokuratury spada na prokuratora generalnego, który w praktyce w wielu kwestiach ma związane ręce. Naszym zdaniem wzmocnienie kompetencji prokuratora generalnego zagwarantuje sprawne zarządzanie i skuteczne funkcjonowanie niezależnej prokuratury - powiedziała Loose.
Planowane zmiany
Według Ministerstwa Sprawiedliwości część kompetencji KRP mógłby przejąć prokurator generalny, który powoływałby prokuratorów na wolne stanowiska służbowe, a także nowo powołany organ o charakterze samorządowym, czyli Zgromadzenia Ogólne Prokuratorów Prokuratury Generalnej oraz już istniejące zgromadzenia prokuratorów przy prokuraturach apelacyjnych.
Zmiany mają dotyczyć także m.in. postępowań dyscyplinarnych wobec prokuratorów. - Chcemy przychylić się do postulatu prok. Seremeta, aby w drugiej instancji postępowania dyscyplinarne wobec prokuratorów przeprowadzały sądy powszechne - zaznaczyła Loose.
"Demokratyczna kontrola"
W pierwszej połowie lipca 2012 roku do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych trafił projekt MS dotyczący nowelizacji ustawy o prokuraturze, który przewidywał m.in. "wprowadzenie demokratycznej kontroli nad działalnością prokuratury". Projekt krytykowała część środowiska prawniczego i prokuratorskiego.
- Opracowanie projektu nowej ustawy nie wydłuży prac nad zmianami w prokuraturze, gdyż projekt w większości będzie się opierać na już wypracowanych propozycjach - oceniła rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości.
Likwidacja prokuratur wojskowych
Planowane zmiany przewidywały też m.in. likwidację prokuratur wojskowych i włączenie ich struktur do prokuratur powszechnych. W prokuraturach pozostaliby prokuratorzy, którzy byliby jednocześnie zawodowo czynnymi żołnierzami delegowanymi poza struktury MON.
Reorganizacja miałaby objąć pion śledczy i lustracyjny IPN. Jednoznacznie miały też zostać uregulowane przepisy odnoszące się do prokuratorów w stanie spoczynku.
Krytyka nowelizacji
Na początku sierpnia do projektu nowelizacji krytycznie odniósł się prokurator generalny. Zdaniem Seremeta kierunek części zmian był przeciwny idei rozdzielenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.
- Projekt ustawy o zmianie ustawy o prokuraturze nasuwa szereg poważnych wątpliwości, a wobec niektórych propozycji wywołuje potrzebę wyrażenia sprzeciwu - napisał prokurator generalny w opinii.
Przywrócenie kontroli politycznej?
Do zaniechania prac nad projektem zmian ustawy o prokuraturze wzywała w lipcu Krajowa Rada Prokuratury. Według Rady prace nad nową ustawą powinien prowadzić prezydent.
- Prawdziwym celem i skutkiem przedstawionego projektu - niezależnie od intencji deklarowanych w jego uzasadnieniu - jest przywrócenie kontroli politycznej rządu nad prokuraturą oraz ograniczenie niezależności prokuratorów - głosiła uchwała KRP na temat proponowanego projektu nowelizacji.
Autor: km/tr / Źródło: PAP