Kanoniczne objęcie urzędu metropolity krakowskiego przez abp. Marka Jędraszewskiego oraz ingres do Katedry odbędzie się w sobotę 28 stycznia 2017 r. - ustalono w sobotę podczas spotkania arcybiskupa z kard. Stanisławem Dziwiszem, które odbyło się w domu biskupów krakowskich.
- Była to pierwsza wizyta arcybiskupa w Krakowie po ogłoszeniu nominacji na urząd metropolity krakowskiego. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy hierarchów w prywatnej kaplicy arcybiskupów na ul. Franciszkańskiej 3 - poinformował rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Piotr Studnicki. W czasie spotkania abp Jędraszewski podarował kard. Dziwiszowi kopię płaskorzeźby św. Jana Pawła II, znajdującej się w rezydencji arcybiskupów łódzkich, która upamiętnia pielgrzymkę ojca świętego w Łodzi. O mianowaniu arcybiskupa Jędraszewskiego - dotychczasowego metropolity łódzkiego - na urząd metropolity krakowskiego poinformował w czwartek episkopat.
Z Łodzi do Krakowa
Nowy metropolita krakowski ma 67 lat. Od prawie 20 lat jest biskupem, w tym ponad 4 lata arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od marca 2014 roku pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jest profesorem nauk teologicznych. Jego dewizą biskupią są słowa: "Scire Christum" ("Znać Chrystusa"). W Łodzi znany jest m.in. z organizowania "Dialogów w katedrze”, gdzie odpowiada na pytania dotyczące Kościoła i wiary.
Abp Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1987-1996 pracował w "Przewodniku Katolickim", w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym. W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim. W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Budzi kontrowersje
- Musimy stwierdzić, obecnie przychodzi do nas lewacka zaraza - tak przyszły metropolita krakowski mówił o ideologiach. Z kolei krytykę nacjonalizmu uznawał za atak na patriotyzm. - Mogę sobie wyobrazić, że w roku 2050 nieliczni biali będą pokazywani tak, jak dzisiaj Indianie w Stanach Zjednoczonych w rezerwatach - to komentarz do przemian, które zachodzą we współczesnej Europie. Ostro wypowiadał się także o aborcji i związkach homoseksualnych. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski. Po Czarnym Poniedziałku z 3 października abp Jędraszewski przestrzegał przed "cywilizacją śmierci" i "czarną Ewangelią", odnosząc się też do faktu, że w niektórych urzędach przełożeni dawali podopiecznym wolne, aby ci mogli uczestniczyć w protestach. - Chce się dziś głosić antyewangelię, chce się powiedzieć "czarną Ewangelię" (...) to, co się dzieje, te czarne marsze są przerażającą, współczesną manifestacją cywilizacji śmierci - komentował metropolita.
Autor: js//rzw / Źródło: PAP,TVN24