MSZ postanowiło o anulowaniu przetargu na wykonawcę, który miał wybudować nową siedzibę polskiej ambasady w Berlinie. Według nowej strategii siedziba powstanie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, będzie o połowę mniejsza od planowanej - informuje resort.
Chodzi o działkę przy głównym bulwarze stolicy Niemiec - Unter den Linden, który mieści się nieopodal Bramy Brandenburskiej. Dawny budynek polskiej ambasady został zamknięty w 1999 r. a siedzibę przeniesiono.
"Po prostu nas na to nie stać"
Od lat toczą się działania na rzecz nowej siedziby. W 2012 r. w konkursie na nowy gmach wyłoniono projekt autorstwa pracowni JEMS Architekci. MSZ w kwietniu 2016 r. informowało o powrocie do tej koncepcji, zakładano, że nowa placówka powstanie do 2019 r.
O budowę nowej siedziby dla ambasady dopytywali w środę senatorowie na posiedzeniu senackiej komisji spraw zagranicznych, która zajmowała się budżetem MSZ na 2017 r.
- Po rozstrzygnięciu przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy, który miał realizować inwestycję, postępowanie zostało anulowane z tej przyczyny, że najtańsza oferta, która została złożona, była o 20 mln euro większa od kwoty, którą posiadaliśmy w budżecie - poinformował dyrektor departamentu infrastruktury Mariusz Skórko.
Realizacja najtańszej oferty kosztowałaby ok. 250 mln zł - zaznaczył. - Ta kwota jest stanowczo za duża i nas po prostu na to nie stać. W związku z tym w resorcie została podjęta decyzja o zmianie strategii. Nie wycofujemy się z budowy ambasady, chcemy ją realizować w formule partnerstwa państwowo-prywatnego - podkreślił Skórko.
- Chcemy wyszukać kontrahenta, który za swoje pieniądze zbudowałby nam nową ambasadę - dodał dyrektor. Jak podkreślił, wykonawca będzie zobowiązany do zapewnienia wszelkich standardów bezpieczeństwa obowiązujących w ambasadach.
Umowa za pół roku
Według Skórki nowa ambasada będzie mniejsza od poprzednio planowanej o połowę. Poprzedni projekt przewidywał realizację budynku o powierzchni ok. 10 tys. m kw. - Nam praktycznie jest potrzeny dla tej ilości pracowników, którzy są zatrudnieni w Berlinie, budynek rzędu od 4 do 5 tys. m kw. - zaznaczył dyrektor biura infrastruktury. Powierzchnia zabudowy działki wynosi 17 tys. m kw., co oznacza, że podmiot komercyjny mógłby uzyskać do 12 tys. m kw. powierzchni - zaznaczył.
- Jesteśmy w trakcie rozpoznania rynku. Umowa z rządem RFN podpisana w 1997 r. umożliwia takie postępowanie, ponieważ jest tam zapis mówiący o tym, że działka przeznaczona jest dla celów dyplomatycznych i komercyjnych - poinformował.
Według Skórki MSZ podpisał już umowę z kancelarią prawną, która udzieli wsparcia na przeprowadzenie procedury w nowych warunkach. - Zamierzamy zakończyć całą procedurę włącznie z podpisaniem umowy z potencjalnym wykonawcą w przeciągu sześciu-siedmiu miesięcy - zaznaczył. Jak mówił, partner, z którym MSZ podpisze umowę, zrealizuje budowę siedziby ambasady oraz powierzchni komercyjnej za swoje pieniądze.
Dyrektor biura infrastruktury dodał, że umowa opiewałaby na kilkanaście-kilkadziesiąt lat, ale będzie to jeszcze przedmiotem negocjacji. Po tym okresie kontrahent będzie zobowiązany do zwrotu budynku. Zgodnie z nową strategią działka pozostanie polską własnością.
MSZ o nowych ambasadach
Wiceprzewodniczący senackiej komisji spraw zagranicznych Jarosław Obremski (PiS) ocenił decyzję jako nietrafioną. Jego zdaniem dalsze opóźnienie nie jest warte oszczędności. - Odbieram, że będą wielkie problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ambasadzie - mówił.
- Największym problemem jest to, że mamy w środku Berlina pewien wstyd - rozwalony budynek w reprezentacyjnym miejscu. Nie wykorzystujemy tego, żeby to była jednak placówka, która będzie Polskę reprezentować. Mamy naprawdę świetną lokalizację i od 20 lat ją marnujemy - zaznaczył.
Senatorowie pytali, czy realizowano już budowę tego typu placówek w ramach porozumienia publiczno-prywatnego. Według MSZ nieopodal polskiej działki przy tym samym bulwarze i zgodnie z tym samym mechanizmem swoją ambasadę zbudowali Węgrzy.
Skórko informował o innych inwestycjach. Jak mówił, w styczniu 2018 r. zostanie zakończona adaptacja Pałacu Paców w Wilnie, wówczas zostanie tam przeniesiona ambasada. MSZ planuje także rozpoczęcie prac budowlanych w New Delhi. Kontynuowany będzie rozpoczęty pod koniec ubiegłego roku remont ambasady w Moskwie. Rozpoczęto też "procedurę budowy nowej ambasady Polski w Mińsku".
W posiedzeniu senackiej komisji, która zajmowała się ustawą budżetową na 2017 r., nie wzięli udziału senatorowie PO. Po tym, jak ich wniosek, by posiedzenie odroczyć w związku z wątpliwościami dotyczącymi głosowania projektu ustawy w Sejmie, został odrzucony, opuścili oni posiedzenie komisji.
Autor: mm\mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY-SA 3.0 | Beek100