NIK krytycznie o zakupach dla wojska. Przelew za F-35 za wcześnie, Agencja Uzbrojenia wyjaśnia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Błaszczak: to świadczy, że traktujemy bardzo poważnie swoje zobowiązania sojusznicze
Błaszczak: to świadczy, że traktujemy bardzo poważnie swoje zobowiązania sojuszniczeTVN24
wideo 2/6
Błaszczak: to świadczy, że traktujemy bardzo poważnie swoje zobowiązania sojuszniczeTVN24

Prawie trzy i pół miliarda złotych wydał niezgodnie z prawem w ubiegłym roku Inspektorat Uzbrojenia podległy Ministerstwu Obrony Narodowej - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, do którego dotarł tvn24.pl. Zdaniem kontrolerów złamanie ustawy o finansach publicznych polegało na tym, że półtora roku przed ustalonym terminem do USA przelano część zaliczki za samoloty wielozadaniowe F-35. Agencja Uzbrojenia tłumaczy, że nie chciała, by przepadły pieniądze, których nie mogła przelać innym wykonawcom, bo przez pandemię spóźniali się z dostawami.

Najwyższa Izba Kontroli jak co roku zbadała wydatki budżetu państwa. Ogólne sprawozdanie z tej kontroli za rok 2021 już od jakiegoś czasu jest dostępne na stronie internetowej Sejmu. Redakcja tvn24.pl poznała także bardziej szczegółowy, liczący 60 stron raport o wydatkach obronnych, który trafił do członków odpowiedniej sejmowej komisji. Z obu dokumentów wynika, że najpoważniejsze wykryte uchybienie dotyczyło resortu obrony.

W ramach kontroli wykonania budżetu państwa w 2021 roku zbadano 172 instytucje państwowe i wystawiono 278 ocen jednostkowych. Prawie dwieście z nich (70 procent) było pozytywnych. Tylko w sześciu przypadkach ocena NIK była negatywna, a w ponad jednej czwartej instytucji - opisowa, czyli ani pozytywna, ani negatywna. Natomiast w resorcie obrony NIK skontrolowała MON i osiem podległych jednostek - w czterech przypadkach ocena była pozytywna, w czterech kolejnych - opisowa, a w jednym - negatywna.

Kontrakt na samoloty wart 4,6 miliarda dolarów

Tę negatywną ocenę otrzymała Agencja Uzbrojenia, która odpowiada za zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP. Instytucja, która w ubiegłym roku wydała 12,75 miliarda złotych, wtedy funkcjonowała jako Inspektorat Uzbrojenia.

Powodem wystawienia negatywnej oceny jest jeden przelew na kwotę prawie 3,5 miliarda złotych. Został on wykonany w ubiegłym roku na konto państwowej agencji z USA, która zajmuje się eksportem amerykańskiego uzbrojenia. Dotyczył podpisanej na początku 2020 roku umowy na zakup 32 samolotów wielozadaniowych piątej generacji F-35A. Kontrakt wart 4,6 miliarda dolarów przewidywał dostawy w latach 2024-30.

Czytaj więcej o szczegółach umowy: Wojsko Polskie kupuje najnowocześniejsze amerykańskie samoloty F-35 >>>

Tymczasem w 2021 roku Inspektorat Uzbrojenia przelał do USA prawie 3,5 miliarda złotych (licząc po kursie z końca roku, około 850 milionów dolarów) na półtora roku przed terminem płatności. W tym czasie zgodził się też na to, by zmniejszyć liczbę samolotów, które Polska odbierze w 2024 roku, z sześciu do czterech. Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że jest to niecelowe i tym samym łamie przepis ustawy o finansach publicznych.

F-35B z Korpusu Piechoty Morskiej USA w bazie na wyspie Guam na PacyfikuCpl. Mitchell Austin, 1st Marine Aircraft Wing / dvidshub.net

NIK uznała za niecelowe wydatkowanie kwoty 3 476 346,2 tys. złotych przez Inspektorat Uzbrojenia w ramach umowy na dostawę samolotów wielozadaniowych F-35A, przy jednoczesnej zmianie polegającej na zmniejszeniu liczby samolotów planowanych do dostawy w 2024 roku z sześciu sztuk do czterech. Przyspieszenie o półtora roku wobec wynegocjowanych ustaleń wypłaty zaliczki na dostawę samolotów nie wiązało się z pozytywnymi efektami dostawy. Powyższe naruszało art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych, zgodnie z którym wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów.

3. Wydatki publiczne powinny być dokonywane: 1) w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: a) uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów, b) optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów;

Uchybienie o wartości 3,5 miliarda złotych wykryte w Inspektoracie Uzbrojenia to najpoważniejsza nieprawidłowość, jaką znaleźli kontrolerzy NIK, którzy badali wykonanie budżetu państwa w 2021 roku. Jeszcze tylko pięć innych instytucji otrzymało od nich ocenę negatywną. Łączna wartość zakwestionowanych tam wydatków to 49 milionów złotych.

Duda: Udało się zachować jedność. Sojusz Północnoatlantycki jest jednością, jest solidarny
Prezydent Andrzej Duda na czerwcowym szczycie NATOTVN24

Jak wskazuje NIK, 1 czerwca Kolegium NIK podjęło uchwałę, w której napisano, że minister obrony narodowej, a obecnie także wicepremier Mariusz Błaszczak, "nie ponosi odpowiedzialności za dokonanie tego wydatku", czyli wcześniejszego niż zapisano w umowie przelewu zaliczki za F-35 do USA.

Odpowiedź Agencji Uzbrojenia

Agencja Uzbrojenia odpowiedziała na pytania tvn24.pl już po publikacji artykułu. Jej rzecznik podpułkownik Krzysztof Płatek tłumaczy, że chciano uniknąć sytuacji, w której niewykorzystane środki trzeba będzie zwrócić do budżetu państwa. Tymczasem - pisze oficer - "w ostatnich latach wielu wykonawców miało trudności w realizacji zawartych kontraktów", co było związane z obostrzeniami pandemicznymi, które przełożyły się m.in. na funkcjonowanie łańcuchów dostaw.

"Brak realizacji poszczególnych etapów umów, wyrażany m.in. poprzez opóźnienia w dostawach sprzętu wojskowego, uniemożliwiał dokonanie płatności na ich poczet. Racjonalnym rozwiązaniem, mającym na celu efektywną realizacją powierzonych Agencji Uzbrojenia zadań, było przekierowanie środków finansowych w danym roku budżetowym na inne kontrakty" - napisał rzecznik AU. Dodał, że dzięki temu Agencja nie tylko wykonała swój budżet w 2021 roku, ale teraz ma wolne środki na finansowanie innych zadań.

Ppłk Płatek podkreślił też, że AU zaoszczędziła ponad 260 milionów złotych na różnicach kursowych.

Rosną kwoty na zaliczki, nie rośnie wartość odbieranego uzbrojenia

Raport NIK potwierdza, że poważną chorobą, która trapi modernizację polskich sił zbrojnych, jest "zaliczkoza". To przedmiot sporu między PiS a opozycją. Politycy Prawa i Sprawiedliwości wskazują, że na udzielanie wysokich zaliczek producentom uzbrojenia i sprzętu wojskowego zgodził się już rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz że to lepiej, gdy firmy finansują przygotowania do produkcji z nieoprocentowanych zaliczek z MON, niż gdyby miały to robić z oprocentowanych pożyczek bankowych. Opozycja wskazuje, że PiS podwyższył dopuszczalne kwoty zaliczek oraz że za rosnącymi wydatkami nie idzie wzrost potencjału sił zbrojnych.

NIK wskazuje, że w 2021 roku w ramach realizacji planu modernizacji technicznej sił zbrojnych na poczet przyszłych dostaw rzeczowych kontrahentom wypłacono zaliczki w łącznej kwocie ponad 8,5 miliarda złotych, wyższej o ponad miliard od kwoty zaliczek wypłaconych z tego tytułu w 2020 roku (niecałe 7,5 mld zł).

Kwota udzielonych w 2021 roku zaliczek stanowiła 59 proc. wydatkowanych środków budżetowych na modernizację techniczną (niewiele ponad 14 miliardów złotych).

Na koniec 2021 roku kwota zaliczek udzielonych na zakup uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz realizację inwestycji budowlanych, a nierozliczonych efektami rzeczowymi wynosiła prawie 34,2 mld zł i była wyższa o prawie 5,6 mld zł, to jest o 20 procent, od stanu na koniec 2020 roku.

Najwyższe zaliczki udzielone w 2021 roku dotyczyły zakupu: samolotów wielozadaniowych F-35A wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym o wartości prawie 4,9 mld zł, zestawów obrony powietrznej Patriot w programie, któremu MON nadało kryptonim Wisła (ponad 1,1 mld zł), wyrzutni rakietowych ziemia-ziemia HIMARS wraz z amunicją oraz pakietem logistycznym i szkoleniowym (program Homar - 524 mln zł) oraz modernizacji czołgów Leopard 2A4 (70 mln zł).

Wyrzutnia HIMARSPfc.Sarah Pysher / dvidshub.net

Pilot samolotów odrzutowych bez latania na samolotach odrzutowych

Niektóre ustalenia NIK z kontroli budżetu MON opisała w przed tygodniem "Rzeczpospolita". Artykuł dziennika skupiał się na problemach kadrowych. Informował także, że "kontrola wskazała na ślimaczącą się modernizację czołgów Leopard 2A4 prowadzonych przez zakład Bumar Łabędy i stan Marynarki Wojennej, która jest w zapaści, co spowodowało 'utratę wyszkolonych załóg'". "Rz" donosiła także, że z powodu braku samolotów - stare TS-11 Iskra zostały już wycofane, a połowa nowych M-346 Master/Bielik była niesprawna - "absolwenci nie byli przygotowani do służby, a szkolenie w bazach było poważnie utrudnione", a także że "ponad 40 proc. absolwentów kończących w latach 2019-20 studia o specjalności pilot samolotu odrzutowego nigdy nie szkoliło się na takim samolocie".

W raporcie NIK z kontroli budżetowej w MON są także ustalenia trzech innych kontroli NIK dotyczących modernizacji czołgów Leopard 2 w wersji A4, naboru pilotów do sił zbrojnych oraz modernizacji Marynarki Wojennej.

Jeśli chodzi o modernizację leopardów, którą prowadzą Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" do spółki z partnerem z Niemiec, to NIK pisze, że wynikający z umowy termin ukończenia wszystkich prac, czyli 31 lipca 2023 roku, "w ocenie biegłego powołanego przez NIK jest nierealny". "Przy utrzymaniu dotychczasowego tempa praco raz istniejących zakłóceniach (i braku zagrożeń) całość umowy będzie mogła zostać zrealizowana dopiero w latach 2027-2028" - wylicza NIK.

Kolumna polskich czołgów Leopard 2A4 przed modernizacjąst.chor. Rafał Mniedło | 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej

O szkoleniu przyszłych pilotów wojskowych pisze także krytycznie, stwierdzając, że Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie i jednostki 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego "nie były w stanie odpowiednio przygotować absolwentów do dalszego szkolenia". "Podchorążowie kończyli studia i trafiali do służby w bazach lotniczych bez zrealizowania wymaganej w programie szkolenia liczby godzin nalotu i - co jest z tym związane - bez ukończenia ważnych etapów szkolenia praktycznego. 41 Baza Lotnictwa Szkolnego [w Dęblinie - red.] przy obecnej liczbie instruktorów, a także pracowników Służby Inżynieryjno-Lotniczej, nie jest w stanie wyszkolić w pełnym wymiarze wszystkich podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej, którzy odbywają praktyki w jednostce" - pisze NIK. Wskazuje przy tym, że wycofanie starych samolotów szkolno-treningowych TS-11 Iskra, w sytuacji gdy niesprawna była polowa samolotów M-346, które od producenta otrzymały nazwę Master, a w Polsce Bielik, spowodowało, że "ponad 40 procent absolwentów kończących w latach 2019-20 studia o specjalności pilot samolotu odrzutowego nigdy nie szkoliło się na samolocie odrzutowym, a jeden z nich po promocji oficerskiej został wyznaczony na stanowisko w jednostce wojskowej wyposażonej w samoloty odrzutowe, na których nie szkoli się już nowych pilotów".

NIK oceniła także, że proces modernizacji Marynarki Wojennej przebiegał nieprawidłowo. "Nie zostały zbudowane nowe okręty, a modernizacja już istniejących jednostek znacznie się opóźniła. Pozyskanie niektórych nowych okrętów opóźniło się nawet o kilkanaście lat" - podsumowuje Najwyższa Izba Kontroli. Zaraz dalej pisze, że "nie zawarto kontraktów na dostawy większości okrętów dla Marynarki Wojennej, w konsekwencji nie poniesiono nakładów i nie osiągnięto efektów rzeczowych związanych z realizacją zadań zaplanowanych w programie operacyjnym" dotyczącym sił morskich.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki, współpraca Artur Molęda

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Cpl. Mitchell Austin, 1st Marine Aircraft Wing / dvidshub.net

Pozostałe wiadomości

Wakacje kredytowe 2024 coraz bliżej. Ustawa w tej sprawie czeka na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy. W stosunku do rozwiązań z lat ubiegłych zajdą zmiany w składaniu wniosków - wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania resort finansów. Ma to związek z kryteriami, które uprawniają do skorzystania z wakacji od rat.

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

To rozwiązanie było "pozbawione sensu". Ważne zmiany w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
tvn24.pl

Jest przygotowany przez nas projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego - oznajmił na poniedziałkowej konferencji prasowej Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych. Zapowiedział powołanie nowej instytucji - Centralnego Biura Zwalczania Korupcji.

Siemoniak: Jest przygotowany projekt likwidacji CBA. Stworzymy nową instytucję

Siemoniak: Jest przygotowany projekt likwidacji CBA. Stworzymy nową instytucję

Źródło:
TVN24

- To jest bardzo ważna chwila dla mnie, ale też historyczna chwila dla Kielc. Po raz pierwszy kielczanie zdecydowali, że prezydentka będzie rządzić miastem - powiedziała TVN24 Agata Wojda, pierwsza w historii kobieta na stanowisku prezydenta stolicy województwa świętokrzyskiego. W wyborczej dogrywce uzyskała 56,54 proc. głosów poparcia, wygrywając z kandydatem PiS Marcinem Stępniewskim, którego poparło 43,46 proc. wyborców.

Od "łobuziary" do prezydentki. Kielcami po raz pierwszy w historii rządziła będzie kobieta

Od "łobuziary" do prezydentki. Kielcami po raz pierwszy w historii rządziła będzie kobieta

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Departament Konsularny MSZ wysłał 17 maili z nazwiskami 286 obcokrajowców z prośbą o priorytetowe potraktowanie - zeznał w poniedziałek przed komisją śledczą do spraw afery wizowej były konsul generalny RP w Hongkongu Aleksander Dańda. - Czułem, że jest to prośba sugerująca, że należy te wnioski rozpatrzyć. Dla mnie i moich pracowników były to dyspozycje, które powinniśmy w sposób poważny potraktować - powiedział.

Maile z "prośbą" od Kobosa. "Odpisałem, że takiej rzeczy zrobić nie możemy" 

Maile z "prośbą" od Kobosa. "Odpisałem, że takiej rzeczy zrobić nie możemy" 

Źródło:
PAP

Uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej utonął w basenie na terenie hotelowego ośrodka rekreacyjnego. Portal dziennika "The Irish Times", powołując się na źródła w policji przekazał, że służby traktują śmierć dziecka jako "tragiczny wypadek". "Wiem, że ludzie w całej Irlandii myślą teraz o jego rodzinie i mieszkańcach Clonlara w Clare i modlą się za nich w tym smutnym i trudnym czasie" - napisał w mediach społecznościowych premier Simon Harris.

Siedmiolatek utonął w hotelowym basenie. "Desperacko próbowano uratować mu życie"

Siedmiolatek utonął w hotelowym basenie. "Desperacko próbowano uratować mu życie"

Źródło:
The Irish Times, The Irish Independent

Blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie miał 31-latek, który w miejscowości Krzątka (woj. podkarpackie) wjechał na niestrzeżony przejazd kolejowy, gdzie zderzył się z pociągiem towarowym. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala.

Kompletnie pijany wjechał pod pociąg

Kompletnie pijany wjechał pod pociąg

Źródło:
tvn24.pl

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, zawiadomił prokuraturę. Chodzi o - jak czytamy w komunikacie NIK - "celowe dążenie do usunięcia go przemocą z funkcji". Osoby, o których mowa, w okresie "od 2015 roku, działając wspólnie i w porozumieniu, poprzez nadużycie udzielonych im uprawnień lub niedopełnienie ciążących na nich obowiązków, mogły doprowadzić między innymi do naruszenia porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa i obywateli".

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Źródło:
tvn24.pl

Polskie władze zapowiedziały renegocjowanie z Brukselą kwestii wprowadzenia podatku od aut spalinowych. Nowa danina to obietnica poprzedniej ekipy - rządu Mateusza Morawieckiego. Według informacji "Gazety Wyborczej" Komisja Europejska jest jednak niechętna zmianom w tej sprawie.

Duży kłopot z podatkiem od aut

Duży kłopot z podatkiem od aut

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 roku wyniosło 8408,79 złotego brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Oznacza to wzrost o 12 procent rok do roku.

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Najnowsze dane w sprawie wynagrodzeń. "Silny wzrost"

Źródło:
PAP

TikTok ocenił, że wprowadzenie zakazu działania aplikacji w USA będzie "podeptaniem wolności słowa", które uderzy w 170 milionów Amerykanów. Według szacunków właśnie tylu użytkowników korzysta z tej aplikacji w Stanach Zjednoczonych. Zapewniono, że ByteDance, czyli obecny właściciel TikToka, "nie jest agentem Chin, ani żadnego innego kraju".

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Ciemne chmury nad popularną aplikacją. Gigant odpowiada

Źródło:
BBC, Reuters

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Na plaży w walijskiej Zatoce Dunraven odkryto ludzkie kości. To już kolejne podobne znalezisko w tym miejscu. BBC, które opisuje historię tych z reguły przypadkowych odkryć, próbuje również wyjaśnić tajemnicę pochodzenia kości.

Na tej plaży od lat znajdowane są ludzkie kości

Na tej plaży od lat znajdowane są ludzkie kości

Źródło:
BBC

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński stawił się w poniedziałek przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. W drodze do Sejmu były poseł PiS rozmawiał z dziennikarzami. Na pytanie o to, jak planuje bez przepustki dostać się na teren parlamentu, odparł, że "ma wezwanie do budynku". 

Mariusz Kamiński przed komisją śledczą do spraw afery wizowej

Mariusz Kamiński przed komisją śledczą do spraw afery wizowej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Kilka minut utrudnień dla pasażerów i strachu o życie małego psa, który wyswobodził się z obroży i wpadł na tory metra na stacji Kondratowicza. Zdarzenie skończyło się szczęśliwie, ale Metro Warszawskie apeluje do opiekunów czworonogów o prawidłowe i odpowiedzialne przewożenie pupili.

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Pies "uwolnił się z obroży" i wpadł na tory metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

66-latka nie żyje, a trzy osoby są w szpitalu w wyniku wypadku, do którego doszło w miejscowości Ławnica (woj. podkarpackie). Kierująca osobowym seatem 32-latka doprowadziła do czołowego zderzenia z inną osobówką. Jak podała policja, kobieta miała w organizmie blisko promil alkoholu.

Po alkoholu doprowadziła do czołówki. Jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu

Po alkoholu doprowadziła do czołówki. Jedna osoba nie żyje, trzy w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 6 procent rok do roku - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS). "Potężne tąpnięcie" - napisali w komentarzu analitycy Pekao.

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

"Potężne tąpnięcie" w produkcji przemysłowej

Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie próbowali w poniedziałek rano blokować skrzyżowanie ulicy Świętokrzyskiej z Marszałkowską. Kilka osób przykleiło się do asfaltu. Na miejscu pojawiła się policja.

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Aktywiści przykleili się do asfaltu w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rząd podejmie decyzję dotyczącą cen prądu do końca miesiąca - powiedziała w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Podkreśliła, że obecnie planowane rozwiązania dotyczą drugiej połowy 2024 roku.

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Duże zmiany w rachunkach za prąd. Decyzja "do końca miesiąca"

Źródło:
tvn24.pl

Ulewne opady deszczu wywołały powodzie i osuwiska na południu Chin. Kilka osób zostało rannych, a co najmniej 11 osób zaginęło. Dziesiątki tysięcy mieszkańców musiały się ewakuować.

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Ranni i zaginieni. Władze mówią o "powodzi stulecia"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała w wyborach na prezydenta Gliwic. Została ona pierwszą kobietą prezydentką w historii miasta. W drugiej turze wyborów samorządowych otrzymała 50,56 proc. głosów.

Katarzyna Kuczyńska-Budka została pierwszą prezydentką w historii Gliwic

Katarzyna Kuczyńska-Budka została pierwszą prezydentką w historii Gliwic

Źródło:
PAP

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki głosowania w tak zwanym warszawskim obwarzanku. Wiadomo, kto będzie burmistrzem w Markach, Łomiankach, Ząbkach czy Konstancinie-Jeziornie.

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Konstancin, Łomianki, Pruszków, Wołomin, Ząbki. Kto będzie rządził w podwarszawskich miastach?

Źródło:
PAP

- Wybrano łącznie 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, z czego 569 wójtów i burmistrzów w gminach do 20 tysięcy mieszkańców i 179 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców - przekazał w czasie poniedziałkowej porannej konferencji wyborczej Sylwester Marciniak. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podsumował przebieg II tury wyborów samorządowych. PKW podała wyniki ze 100 procent obwodów głosowania. Frekwencja wyniosła 44,06 procent.

Jak przebiegało głosowanie i ilu uprawnionych zagłosowało w II turze

Jak przebiegało głosowanie i ilu uprawnionych zagłosowało w II turze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jastrzębie-Zdrój to największe polskie miasto, w którym po wyborach samorządowych 2024 kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość będzie prezydentem. PKW poinformowało, że tym liczącym prawie 83 tysiące mieszkańców miastem będzie rządził Michał Urgoł. Pokonał tym samym urzędującą prezydentkę Annę Hetman.

Największe miasto w Polsce z prezydentem popieranym przez PiS. Leży na Śląsku

Największe miasto w Polsce z prezydentem popieranym przez PiS. Leży na Śląsku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS - wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. - Nie było nam łatwo jako małemu lokalnemu komitetowi zmierzyć się z dwoma największymi siłami politycznymi tak naprawdę w tym kraju, natomiast udało się - skomentował przed kamerą TVN24.

To będzie najmłodszy w historii Zakopanego burmistrz

To będzie najmłodszy w historii Zakopanego burmistrz

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała na poniedziałkowej konferencji, że był problem z policzeniem głosów w Legionowie. - Opóźniło to podanie wyników dla całego kraju - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Ostatecznie protokół wiozła na sygnale do Warszawy policja.

Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Nie mogli się doliczyć głosów, opóźnili podanie wyników wyborów. Protokół wiozła na sygnale policja

Źródło:
PAP

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już pełne wyniki II tury wyborów na prezydentów wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. Frekwencja wyniosła 44,06 procent. W tvn24.pl podajemy listę zwycięzców.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z miast

Źródło:
tvn24.pl

Od poniedziałku w programie Czyste Powietrze obowiązują nowe zasady dotyczące między innymi dopłat na pompy ciepła. Przez niespełna dwa miesiące potrwa okres przejściowy, a następnie dofinansowania przyznawane będą tylko na urządzenia spełniające określone parametry techniczne. Czym jest Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów oraz gdzie ją sprawdzimy?

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Od dziś zmiany w wielkim rządowym programie

Źródło:
PAP

Egzekwowanie kar nałożonych na TVN24 i TOK FM przed decyzją sądu drugiej instancji to wyraz ewidentnie złej woli - ocenił były członek KRRiT Krzysztof Luft. Jak dodał, obecny szef Rady Maciej Świrski to "fundamentalista ideologiczny". Zdaniem Juliusza Brauna, byłego szefa KRRiT, "przewodniczący Świrski wykracza w obu przypadkach poza swoje kompetencje".

"Fundamentalista ideologiczny", "wykracza poza kompetencje". Byli członkowie KRRiT o decyzjach Świrskiego

"Fundamentalista ideologiczny", "wykracza poza kompetencje". Byli członkowie KRRiT o decyzjach Świrskiego

Źródło:
Wirtualne Media, tvn24.pl

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko 40-letniemu Przemysławowi D. Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo.

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Cios w oko nożem kuchennym. 40-latek podejrzany o zabójstwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Julia Nawalna, wdowa po rosyjskim opozycjoniście i znanym krytyku Kremla Aleksieju Nawalnym, ostrzegła w rozmowie z niemiecką agencją dpa, że prezydent Rosji jest "nieprzewidywalny". - Nikt nie wie, co Władimir Putin zrobi jutro - przyznała.

Nawalna: nikt nie wie, co Putin zrobi jutro

Nawalna: nikt nie wie, co Putin zrobi jutro

Źródło:
PAP, dpa

Korea Północna wystrzeliła w poniedziałek kilka rakiet balistycznych krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - poinformowała Korea Południowa. Seul uznał to za poważne zagrożenie dla stabilności na Półwyspie Koreańskim - donosi Reuters. Dwa dni wcześniej Pjongjang dokonał prób z głowicą bojową i nowym pociskiem przeciwlotniczym.

Pjongjang testuje broń ofensywną, wystrzelił kolejne rakiety. Seul o "poważnym zagrożeniu"

Pjongjang testuje broń ofensywną, wystrzelił kolejne rakiety. Seul o "poważnym zagrożeniu"

Źródło:
PAP, Reuters

Amerykański dziennikarz Terry Anderson, który w 1985 roku został porwany i przez prawie siedem lat więziony w Libanie, zmarł w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała córka.

Przez 7 lat był zakładnikiem w Libanie. Nie żyje dziennikarz Terry Anderson

Przez 7 lat był zakładnikiem w Libanie. Nie żyje dziennikarz Terry Anderson

Źródło:
CNN, Reuters

Wenecja już na dniach ma wprowadzić opłaty za wstęp do historycznego centrum miasta. W ostatnią niedzielę przed wejściem w życie przepisów miasto odwiedziła rekordowa liczba 60 tysięcy turystów. W tych dniach miasto przeżyło turystyczne oblężenie, także za sprawą Biennale Sztuki, przyciągającego tłumy gości z całego świata.

Ta ostatnia niedziela w Wenecji. Jest rekord

Ta ostatnia niedziela w Wenecji. Jest rekord

Źródło:
PAP
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium