Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" podał w niedzielę w swoim wydaniu internetowym, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk "może sobie wyobrazić", iż sytuacja w Polsce będzie przedmiotem dyskusji na szczycie Unii Europejskiej.
"Spiegel" zauważa w niedzielnym artykule, że Donald Tusk do tej pory unikał wypowiadania się na temat sytuacji w Polsce. "W 2016 r. nie zabraknie wyzwań, dzięki którym będzie mógł się wykazać talentem do radzenia sobie z kryzysami" - pisze brukselski korespondent Peter Mueller.
Wymienia w tym kontekście kryzys związany z masowym napływem uchodźców i imigrantów do Europy oraz groźbę opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.
Jednak zdaniem tygodnika to właśnie sytuacja w rodzinnym kraju przysparza byłemu polskiemu premierowi najwięcej problemów.
"Der Spiegel" powołuje się na wypowiedź Tuska, jaka miała paść podczas spotkania z frakcjami Zielonych i socjalistów w PE. Tusk miał zdaniem uczestników spotkania powiedzieć wtedy: - Osobiście oceniam bardzo krytycznie wiele akcji nowego (polskiego) rządu.
Szef Rady Europejskiej apelował równocześnie do europosłów o wstrzemięźliwość. - Przesadne wypowiedzi mogą odnieść odwrotny skutek, niezależnie od dobrej woli moich przyjaciół w Brukseli - powiedział Tusk.
O Polsce na unijnym szczycie?
"Der Spiegel" pisze także, iż Donald Tusk "może sobie wyobrazić", że sytuacja w Polsce stanie się przedmiotem dyskusji przywódców 28 państw na szczycie Rady Europejskiej.
- Nie mam wątpliwości, że polski problem jest na tyle interesujący, że może być przedmiotem dyskusji - powiedział Tusk cytowany przez "Spiegla".
Według redakcji niemieckiego magazynu politycznego Tusk zaznaczył, że instytucje europejskie, a także on sam, mają "prawny i moralny obowiązek" prowadzenia "otwartego dialogu" z krajem członkowskim, który "narusza praworządne struktury".
Niemiecki tygodnik przypomina, że w poniedziałek Tusk spotka się w Brukseli z prezydentem Andrzejem Dudą, a dzień później, we wtorek, Parlament Europejski w Strasburgu będzie dyskutował z premier Beatą Szydło.
Autor: kg//gry,gak / Źródło: PAP, Spiegel
Źródło zdjęcia głównego: Parlament Europejski