Ukraina. Eugeniusz Smolar o reakcji Niemiec i Francji wobec wojny: rozwój wydarzeń wymaga liderów, a nie administratorów politycznych

Źródło:
TVN24
Smolar o Europie w czasie wojny: rozwój wydarzeń wymaga liderów, a nie administratorów politycznych
Smolar o Europie w czasie wojny: rozwój wydarzeń wymaga liderów, a nie administratorów politycznychTVN24
wideo 2/9
Smolar o Europie w czasie wojny: rozwój wydarzeń wymaga liderów, a nie administratorów politycznychTVN24

Obecny rozwój wydarzeń wymaga liderów, a nie administratorów politycznych. Takim liderem bez wątpienia jest prezydent Francji Emmanuel Macron - powiedział w "Faktach po Faktach" Eugeniusz Smolar z Centrum Stosunków Międzynarodowych, były szef polskiej sekcji BBC. - Społeczeństwo niemieckie bardzo chce pomóc Ukrainie, ale "ma syndrom sztokholmski wobec Rosji" - oceniła profesor Katarzyna Pisarska, politolożka i przewodnicząca rady Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego.

Eugeniusz Smolar, członek fundacji Centrum Stosunków Międzynarodowych i były szef polskiej sekcji brytyjskiego nadawcy BBC, oraz profesor Katarzyna Pisarska, politolożka i przewodnicząca rady Fundacji Imienia Kazimierza Pułaskiego, byli w niedzielę gośćmi w "Faktów po Faktach".

W rozmowie na temat reakcji i nastrojów europejskich elit politycznych oraz społeczeństw wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę Smolar ocenił, że "obecny rozwój wydarzeń wymaga liderów, a nie administratorów politycznych".

"Unia oparta jest na procesie uzyskiwania kompromisu"

Mianem lidera Smolar określił prezydenta Francji Emmanuela Macrona. - Występuje z różnymi inicjatywami, między innymi w sprawie przyszłości Unii Europejskiej, jest w tym dość osamotniony (...). Zwracać powinniśmy uwagę, że Unia Europejska oparta jest na procesie uzyskiwania kompromisu, dostosowywania się elit politycznych, gospodarczych i społecznych we wszystkich państwach członkowskich. Dlatego w moim tekście podkreślam, że występowanie dzisiaj z apelem o wprowadzenie głosowania większościowego w sprawach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa nie służy pogłębianiu integracji - ocenił dziennikarz.

Eugeniusz Smolar opublikował w czwartek list otwarty, zaadresowany do szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock. Pisze w nim o "zaniepokojeniu" i "rozczarowaniu" Polaków działaniami Niemiec, które - jak twierdzi - charakteryzują się "brakiem konsekwencji". Wskazuje między innymi na "ociąganie się z dostawami broni dla Ukrainy".

Wołodymyr Zełenski, Emmanuel Macron i Olaf Scholz w Kijowie 16 czerwcaGetty Images/Alexey Furman

- Kierowano się iluzjami, licząc że cele Putina mają bardziej ograniczony charakter i da się wynegocjować jakiś modus vivendi (współżycie stron o odmiennych interesach - red.), stąd ten tak zwany proces miński, który do niczego nie doprowadzał - powiedział dziennikarz. - Jeśli myślimy pozytywnie o dalszej integracji europejskiej, to musimy odzyskać zaufanie do siebie. W wypadku Polski, Węgier i innych krajów jest to kwestia praworządności i łamania zasad państwa prawa. Jeśli chodzi o Niemcy, ale również i Francję, to jest to odzyskanie wiarygodności i zaufania do tych państw jako sojuszników w NATO i w Unii Europejskiej, żebyśmy w sytuacji, w której my znajdziemy się w potrzebie, nie usłyszeli, jak to oświadczył na samym początku nowy kanclerz Scholz, że na Niemcach spoczywa jakaś szczególna odpowiedzialność za pokój w Europie - dodał gość "Faktów po Faktach".

Gość "Faktów po Faktach" wskazał między innymi na zjawisko, że niemiecka opinia publiczna z jednej strony jednoznacznie opowiada się za pomocą Ukrainie, a z drugiej - nie wierzy w jej zwycięstwo.

Prof. Pisarska o "syndromie sztokholmskim wobec Rosji"

O sprzyjającym Ukrainie społeczeństwie Niemiec w "Faktach po Faktach" mówiła również profesor Katarzyna Pisarska. - Niemieckie społeczeństwo jest bardzo proukraińskie, ale nie wierzy w zwycięstwo Ukrainy. Ma taki "kompleks Rosji", obawę przed Rosją. To jest związane też z historią Niemiec - powiedziała politolożka.

Ekspertka wskazuje na istotny w jej opinii kontekst II wojny światowej, który rzutuje na postawę Niemiec wobec wojny w Ukrainie. - Niemcy utożsamiają armię czerwoną z Rosją i mają poczucie, że wyrządzili Rosji wielką krzywdę, a potem Rosja ich pokonała. Powiedziałabym, że mają wręcz "syndrom sztokholmski".

Zdjęcie z 16 czerwca
Klaus Iohannis, Olaf Scholz, Wołodymyr Zełenski i Emmanuel Macron w Kijowie 16 czerwcapresident.gov.ua

Zdaniem Pisarskiej społeczeństwo rosyjskie z kolei w zdecydowanej większości wierzy w kremlowską propagandę i popiera decyzje Władimira Putina.

- To jest naród z głęboko złamanym kręgosłupem. Ogromna część Rosjan albo popiera tę wojnę, albo jest jej zupełnie obojętna. Ja przez bardzo długi okres współpracowałam, wspieram i nadal, jako organizacje pozarządowe, wspieramy rosyjskich opozycjonistów (...). Ale muszę przyznać, że niestety jest to naprawdę mniejszość Rosjan, mówimy o kilku procentach zaangażowanych, liberalnych, antyputinowskich Rosjan - ocenia politolożka.

- Jest wiele osób w Rosji, w Moskwie, które nazywają siebie liberałami, ale jednocześnie zgadzają się z narracją Kremla, również nienawidzą i nie akceptują niepodległej Ukrainy. Myślę, że to będzie bardzo długi proces wychodzenia z tego miejsca psychologicznego, w którym naród rosyjski się znajduje, natomiast na to przyjdzie czas. Dziś najważniejsze jest, że Rosja musi przegrać tę wojnę. Bez przegrania tej wojny nie będzie żadnej nauki, żadnej refleksji, wręcz przeciwnie. Rosjanie uznają, że to jest droga do przodu - podsumowała.

Autorka/Autor:bp, jw/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images/Alexey Furman

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dwie osoby mieszkały w kamienicy w Jezioranach, która w niedzielę rano stanęła w płomieniach. Jedna z nich sama wyszła z budynku. Drugą strażacy znaleźli na pogorzelisku. Nie żyje. Akcja jest trudna, ponieważ zawalił się dach, spłonęły drewniane schody i stropy.

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Pożar kamienicy w Jezioranach. "Znaleźliśmy zwęglone zwłoki"

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kuba mierzy się z przerwami w dostawach energii elektrycznej. Dotyczą - jak podają tamtejsze media - nawet połowy terytorium kraju. W sobotę dopłynęły tam dwa tankowce z łącznym ładunkiem 126 tysięcy ton oleju napędowego - podały niezależne kubańskie media. Choć transport pochodzi z portów w Danii i Holandii, "przypuszcza się, że ten szacowany na 81 milionów dolarów transport został opłacony z kredytu udzielonego przez Rosję" - przekazał niezależny kubański portal 14ymedio.

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Pół kraju bez prądu, mieszkańcy toną w ciemnościach. Przypłynęła pomoc

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W tym roku wartość fińskiego wywozu aluminium do Rosji zwiększyła się dwukrotnie, w porównaniu z 2023 rokiem. Za wzrost odpowiada rodzinna firma z Turku, światowy producent kolców do zimowych opon. Jej współwłaścicielem jest żona ministra edukacji – poinformował w sobotę fiński nadawca Yle.

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Światowy producent kolców do zimowych opon robi interesy z Rosją

Źródło:
PAP

W niedzielę na drogach będzie ślisko. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią i oblodzeniem w różnych częściach kraju. Na terenie kilku województw może również niebezpiecznie silnie wiać.

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Ostrzeżenia w ośmiu województwach

Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielę po południu ogłosi decyzję w sprawie swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jako najbardziej prawdopodobne wskazuje się dwa nazwiska - Karol Nawrocki i Przemysław Czarnek. Przypominamy, kim są potencjalni kandydaci.

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Kolumna króla Zygmunta III Wazy stanęła przed Zamkiem Królewskim w Warszawie 24 listopada 1644 roku. Jest jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli stolicy.

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na  placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Zygmunt patrzył w inną stronę. Burzliwe losy kolumny na placu Zamkowym. Pomnik stanął 380 lat temu

Źródło:
PAP

W stołecznym Muzeum Farmacji można oglądać wystawę "Ziółka, drzewka, y chróściki". Prace współczesnej artystki Agnieszki Brzeżańskiej zostały wkomponowane w obiekty wystawy stałej przybliżającej historię leków oraz aptekarstwa.

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Aptekarskie utensylia, zapach bylicy i prace współczesnej artystki. "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl