Żaby, szczury i króliki mogą odetchnąć z ulgą. Polska firma stworzyła trójwymiarową aplikację, dzięki której studenci nie będą eksperymentować na żywych zwierzętach, tylko na wirtualnych. - Ta wirtualna rzeczywistość i możliwość prowadzenia ćwiczeń jest idealna. Dokładnie wtopiła się w lukę, która powstała w wyniku tego, że nie możemy wykorzystywać zwierząt - ocenia doc. Halina Jędrzejowska z Zakładu Fizjologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Cały projekt o nazwie e-fizjologia polskiej firmy i3D składa się z 30 interaktywnych aplikacji. Studenci medycyny podczas zajęć z fizjologii będą mogli dzięki nim stymulować nerwy wirtualnej żaby czy szczura, podawać mu rozmaite substancje i sprawdzać, co się dzieje.
Projekt jest tym cenniejszy, że za każdym razem na eksperyment na żywym zwierzęciu musi zgodzić się komisja bioetyczna. Instytucja ta uznała, że studenci medycyny, podczas zajęć z fizjologii, nie mogą uczyć się o funkcjach organizmu na żabach i szczurach, rozkrawając je. - Myślę, że co najmniej od 10 lat nie prowadzimy doświadczeń na zwierzętach i jest bardzo trudno uzyskać zgodę komisji na jakiekolwiek badania - stwierdza doc. Halina Jędrzejowska.
Jak komputerowa gra
- Aplikacje przypominają troszeczkę grę komputerową, gdzie student wykonuje pewne czynności na ekranie swojego komputera, wykonując konkretną procedurę laboratoryjną - mówi Marek Koźlak z firmy i3D. Dodaje, że projekt tworzyło około 15 programistów przez prawie dwa lata. Pracę doceniono pod koniec marca na prestiżowych targach wirtualnej rzeczywistości we Francji.
- Zgłosiliśmy się do konkursu, licząc na pokazanie się w świecie, a okazało się, że zostaliśmy docenieni przez ekspertów z branży i nasza aplikacja zdobyła pierwsze miejsce w zakresie medycyna i zdrowie - chwali się Koźlak.
Merytoryczną zawartość aplikacji nadzorowali wykładowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Uznali, że są one tak dobre, że przyszli lekarze, już od jesieni, będą mogli nie tylko wirtualnie kroić zwierzęta i uczyć się fizjologii, ale też już całkiem realnie zaliczać z jej pomocą ćwiczenia.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24