Najwyższa Izba Kontroli została zewnętrznym audytorem Interpolu. Będzie badać sprawozdania finansowe organizacji

Najwyższa Izba Kontroli wygrała konkurs i została audytorem zewnętrznym Interpolu - przekazała NIK. Jak dodano, Izba zastąpi w roli kontrolera Międzynarodowej Organizacji Policji kanadyjską naczelną organizację kontroli. Swoją funkcję będzie pełniła w latach 2022-2024.

"To dla nas wyróżnienie i potwierdzenie wiarygodności, profesjonalizmu i rzetelności polskiej Najwyższej Izby Kontroli" - powiedział cytowany w komunikacie prezes NIK Marian Banaś.

"Nie kryję satysfakcji, bo to kolejny dowód, że jesteśmy instytucją niezależną i zasługującą na najwyższe zaufanie także na arenie międzynarodowej. Powołaliśmy już zespół doświadczonych kontrolerów, którzy będą sprawdzali sprawozdania finansowe Interpolu przez najbliższe trzy lata" – dodał. Jak przekazano, "umowa zostanie podpisana na lata 2022-2024".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

NIK sprawdzi sprawozdania finansowe Interpolu z międzynarodowymi normami

NIK przypomniała, że Interpol "zrzesza niemal dwieście państw z całego świata i zajmuje się m.in. zwalczaniem terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i narkotykowej". "Przy wyborze zewnętrznego audytora Interpol brał pod uwagę doświadczenie i kwalifikacje zespołu oraz profesjonalizm, poufność, niezależność i poziom bezpieczeństwa dokumentacji zapewniany przez zgłaszające się do konkursu instytucje. Najlepszą ocenę w tym postępowaniu uzyskała polska Najwyższa Izba Kontroli" - czytamy w informacji.

Dodano, że "Interpol ma do dyspozycji budżet przekraczający 140 mln euro", natomiast "NIK będzie sprawdzała między innymi zgodność sprawozdań finansowych z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości Sektora Publicznego i przedstawiała raporty na ten temat Sekretarzowi Generalnemu, Zgromadzeniu Ogólnemu i Komitetowi Wykonawczemu Interpolu".

Przypomniano również, że Izba prowadziła już m.in. zewnętrzny audyt w Radzie Europy i Europejskiej Agencji Badań Jądrowych (CERN). Obecnie prowadzi takie działania w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Przekazano też, że Banaś w minionym roku został wiceprzewodniczącym EUROSAI, czyli Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli oraz jest członkiem zarządu INTOSAI, czyli Międzynarodowej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli.

Czytaj także: