Wielki sukces Polaków w siatkówce, wygrana polskich piłkarzy w meczu z Niemcami i Donald Tusk w roli przewodniczącego Rady Europejskiej - to jedne z najważniejszych wydarzeń 2014 roku w naszym kraju. Mijający rok to głównie polityczne afery, sportowe sukcesy i - niestety - tragiczne wypadki drogowe i lotnicze.
STYCZEŃ: pijany motorniczy Pijany motorniczy w Łodzi nie zatrzymał się na światłach - potrącił pieszych i uderzył w samochód. Dwie osoby zginęły na miejscu, trzecia zmarła w szpitalu. Okazało się potem, że 34-letni Piotr M. do pracy przyszedł trzeźwy. Alkohol - dokładnie trzy ćwiartki wódki i cztery piwa - kupił w pobliżu pętli tramwajowej. Potem ruszył w trasę - trasę, z której niewiele pamięta.
LUTY: awantura na pokładzie samolotu
W lutym głośno było o awanturze na lotnisku we Frankfurcie z udziałem polskiego europosła Jacka Protasiewicza. Sprawę nagłośniła niemiecka gazeta "Bild". Według bulwarówki europoseł miał wyzywać celnika od "Hitlera", "nazisty" i krzyczeć "Heil Hitler". Protasiewicz przyznał, że na lotnisku był i że do awantury doszło, ale na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawił trochę inną wersję wydarzeń.
MARZEC: Mariusz T. uznany za osobę stwarzającą zagrożenie W marcu, miesiąc po wyjściu Mariusza T., zwanego "szatanem z Piotrkowa", na wolność, sąd uznał go za osobę stwarzającą zagrożenie i nakazał jego izolację w zamkniętym ośrodku w Gostyninie.
KWIECIEŃ: znachor z Nowego Sącza
Kwiecień to bulwersująca sprawa małej Magdy z Brzeznej, którą zagłodzili rodzice. Ci mieli wykonywać polecenia miejscowego "znachora", który bez jakichkolwiek uprawnień miał leczyć mieszkańców. Ludzie bezgranicznie wierzyli w jego, jak sam mówił, boską moc.
MAJ: karambol na S8
Chaos i zawracanie karetek - takie zamieszanie panowało w trakcie akcji ratunkowej po karambolu na trasie S8. W maju niedaleko miejscowości Kowiesy w woj. łódzkim zderzyło się 11 samochodów - zginęła trzyosobowa rodzina. Dotarcie do kilkudziesięciu rannych utrudniały gęsta mgła, długi korek i bałagan decyzyjny między dyspozytorami pogotowia.
CZERWIEC: afera podsłuchowa
W czerwcu mieliśmy do czynienia z wydarzeniem, które wpłyną na zachowanie polskich posłów, szczególnie jeśli chodzi o... wybór miejsc spotkań. W restauracjach podsłuchiwani byli najważniejsi polscy politycy. W ujawnionych rozmowach, poza wulgarnym językiem, usłyszeć można było między innymi opinię polskiego ministra spraw zagranicznych na temat sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi.
LIPIEC: katastrofa lotnicza w Topolowie 5 lipca samolot ze spadochroniarzami na pokładzie kilka minut po starcie runął na ziemię i stanął w płomieniach. Zginęło 11 z 12 osób, które nim leciały. Nie ma jeszcze ostatecznych wyników śledztwa w sprawie przyczyn tragedii - wstępny raport Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych mówi o awarii jednego z silników.
SIERPIEŃ: nominacja dla Donalda Tuska W sierpniu Donald Tusk został oficjalnie mianowany nowym przewodniczącym Rady Europejskiej. Politycy od lewej do prawej byli zgodni - to wielki, historyczny moment i wyróżnienie dla Polski.
WRZESIEŃ: siatkarskie sukcesy Ten miesiąc upłynął pod znakiem zwycięstw polskich siatkarzy i ogromnej radości polskich kibiców. Biało-czerwoni zostali mistrzami świata, a nasza drużyna w w finale w Katowicach pokonała Brazylijczyków 3:1. Całe mistrzostwa Polacy przeszli jak burza, wygrywając prawie wszystkie spotkania.
PAŹDZIERNIK: wygrana z Niemcami
Nikt nie wierzył, że może się udać, a jednak. W październiku polscy piłkarze zrobili ogromną niespodziankę wszystkich kibicom i wygrali w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2:0 z Niemcami. Zwycięstwo cieszy nie tylko dlatego, że to pierwsza wygrana w historii z zachodnimi sąsiadami, lecz głównie z tego powodu, że w tym roku Niemcy zostali mistrzami świata. Kibice zgodnie przyznają, że taki sukces napawa także optymizmem przed mistrzostwami Europy.
LISTOPAD: wybory samorządowe
Partia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach samorządowych wyprzedziła Platformę o niecałe 0,5 proc. głosów. Na oficjalne wyniki trzeba było jednak czekać ponad tydzień. Wszystko przez awarię systemu informatycznego PKW. Prawo i Sprawiedliwość, mimo wygranej, alarmowało o sfałszowaniu wyborów, PO odpierało zarzuty, a PSL mówiło o swoim historycznym zwycięstwie.
LISTOPAD/GRUDZIEŃ: afera madrycka
Przełom listopada i grudnia to z kolei gorący czas na polskiej scenie politycznej, a to za sprawą tak zwanej afery madryckiej. Wszystko zaczęło się od awantury w samolocie z udziałem żon trzech ówczesnych posłów PiS, którzy wybierali się w delegację do Madrytu. Gdy okazało się, że posłowie nieprawidłowo rozliczyli feralną podróż, rozpętała się polityczna burza. Adam Hofman, Adam Rogacki i Mariusz Antoni Kamiński zostali wyrzuceni z partii.
Autor: kde//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24