Donald Tusk przedstawił skład swojego przyszłego rządu i wskazał na pierwsze decyzje, jakie będzie trzeba podjąć. Z pocisków moździerzowych ostrzelano teren ambasady USA w Bagdadzie. Z kolei Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego pakietu gazowo-wodorowego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 9 grudnia.
1. Tusk zapowiada pierwsze decyzje swojego rządu
W piątek lider Koalicji Obywatelskiej i kandydat większości sejmowej na premiera Donald Tusk spotkał się z członkami swojego przyszłego rządu. Po około godzinie rozmów Tusk wystąpił na konferencji prasowej.
Mówił między innymi, że wiele decyzji będzie trzeba podejmować szybko, "dosłownie godzinę po powołaniu" nowego rządu. Jednymi z pierwszych działań nowego rządu będzie wypłata 800 plus od nowego roku, 30-procentowe podwyżki dla nauczycieli, przystąpienie do instytucji Prokuratury Europejskiej, zbadanie sytuacji w Orlenie czy zbadanie dzierżawy portu w Gdyni.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Tusk o pierwszych decyzjach jego rządu
2. Ambasada USA ostrzelana pociskami moździerzowymi
Co najmniej siedem pocisków moździerzowych spadło na teren ambasady USA w Bagdadzie w piątek rano - powiedział agencji Reutera amerykański urzędnik wojskowy. Przekazał, że nikt nie został ranny. "Zastrzegamy sobie prawo do samoobrony i ochrony naszego personelu w dowolnym miejscu na świecie" – przekazał rzecznik ambasady, cytowany przez agencję.
Urzędnik wojskowy, który zastrzegł anonimowość, nie wykluczył, że liczba wystrzelonych pocisków mogła być większa niż siedem, tylko nie trafiły one w cel. Według niego atak spowodował bardzo niewielkie straty i nikt nie został ranny.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ambasada USA w Bagdadzie ostrzelana pociskami moździerzowymi
3. Pfizer chce miliardów od Polski
Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.
Spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczy kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko COVID-19. W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska postanowiła renegocjować umowy zawarte na wcześniejszym etapie pandemii COVID-19.
4. "Historyczne porozumienie" ws. importu gazu z Rosji
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rozporządzenia dotyczącego pakietu gazowo-wodorowego.
Nowe przepisy mają dać państwom członkowskim między innymi podstawę prawną do wprowadzenia całkowitego zakazu importu gazu z Rosji, w tym LNG. Mają się też przyczynić do zwiększenia inwestycji w wodór.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kraje UE będą mogły prawnie zakazać importu gazu z Rosji
5. Poszukiwany mężczyzna, próbował wepchnąć dwie osoby pod pociąg
"Policjanci ze Śródmieścia prowadzą postępowanie dotyczące usiłowania zabójstwa pasażerów metra. Na stacji metra Dworzec Gdański nieznany sprawca usiłował zepchnąć z peronu pod nadjeżdżający pociąg kobietę i mężczyznę" - informuje śródmiejska policja w komunikacie.
Do zdarzenia doszło 26 lipca 2023 roku. Na nagraniu z monitoringu widać, jak mężczyzna próbuje wepchnąć pod nadjeżdżający pociąg metra dwie osoby. Policja apeluje do osób, które rozpoznają mężczyznę z nagrania, o zgłaszanie się na komendę.
Źródło: PAP, TVN24