Na jednej z posesji na Podlasiu znaleziono ciało rysia euroazjatyckiego, gatunku objętego w Polsce ochroną. Zwierzę nie miało głowy, łap i skóry, które najprawdopodobniej zostały zabrane jako trofeum. - Ten przypadek to jest absolutnie skandaliczna zbrodnia - przekonywał na antenie TVN24 dziennikarz i działacz na rzecz ochrony przyrody Adam Wajrak.
Zwierzę zostało znalezione na posesji w Puszczy Knyszyńskiej, o czym anonimowy dzwoniący poinformował aktywistę Adama Bohdana. Ten natychmiast zawiadomił policję.
Właściciel posesji - według Bohdana jest to myśliwy - bronił się twierdząc, że zwierzę zostało podrzucone na jego podwórko.
"Akt kłusownictwa"
- Wyniki sekcji wykazały, że ryś został zastrzelony. Niewątpliwie jest to akt kłusownictwa, bo rysie są w Polsce pod ochroną - tłumaczył Krzysztof Schmidt, zastępca dyrektora Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Początkowo określenie gatunku zwierzęcia okazało się trudne. Nie miało ono głowy, łap i skóry, które najprawdopodobniej zostały zabrane jako trofeum.
- Do pewnego czasu nie mieliśmy całkowitej pewności, ponieważ uzyskaliśmy wyłącznie tuszę tego zwierzęcia, nie było widać żadnych znaków charakterystycznych - powiedział Schmidt. Dodał, że dopiero badania genetyczne potwierdziły, że jest to ryś. Sprawą zajmuje się policja, która próbuje znaleźć kłusownika. Winnemu grozi do trzech lat więzienia.
"Skandaliczna zbrodnia"
- Ten przypadek to jest absolutnie skandaliczna zbrodnia. Rysi mamy w Polsce bardzo mało - ubolewał działacz na rzecz ochrony środowiska, Adam Wajrak. Dodał, że obawia się, iż jest to tylko jeden z wielu podobnych przypadków, "wykryty przez absolutny zbieg okoliczności". - Boję się że takich przypadków jest więcej, że to nie dotyczy tylko rysiów, ale też wilków, może też rzadszych zwierząt. Problem polega na tym, że w Polsce nie mamy absolutnie żadnego systemu kontroli zwierząt - zauważył. Ryś to bardzo cenny i chroniony gatunek. W całek Polsce jest zaledwie około dwustu osobników. Ten zastrzelony na Podlasiu był wyjątkowo cenny, gdyż posiadał bardzo rzadki genotyp typowy tylko dla tej części Podlasia.
Autor: momo//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)