TVN24 | Polska

Kilkadziesiąt milionów złotych z budżetu państwa dla muzeum związanego z fundacją ojca Rydzyka

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
Gazeta.pl, tvn24.pl, TVN24
Miliony złotych dla organizacji Rydzyka
Miliony złotych dla organizacji RydzykaTVN24
wideo 2/12
TVN24Miliony złotych dla organizacji Rydzyka

60 milionów złotych przewidziano z budżetu państwa na inicjatywę w Muzeum "Pamięć i Tożsamość" imienia świętego Jana Pawła II w Toruniu. Instytucja ta poprzez Fundację Lux Veritatis związana jest z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Wielomilionową kwotę na "opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy stałej" w muzeum wliczono w wydatki, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego. Nie jest to jedyne wsparcie finansowe, które muzeum otrzymało od rządu.

W Dzienniku Ustaw opublikowano 30 grudnia 2020 roku "Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 grudnia 2020 r. w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego". Pod numerem 228, w kategorii kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, w dokumencie widnieje pozycja o nazwie: "Opracowanie założeń i kompleksowa realizacja wystawy stałej do Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' im. Św. Jana Pawła II w Toruniu". Na ten cel przeznaczonych zostało 60 milionów złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Muzeum współtworzone przez fundację ojca Rydzyka

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu jest instytucją powiązaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Zostało utworzone w czerwcu 2018 roku zgodnie z umową zawartą pomiędzy wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacją Lux Veritatis. Fundacja Lux Veritatis została powołana w w 1998 przez redemptorystów o. Jana Króla i o. Tadeusza Rydzyka.

Jak czytamy w Zarządzeniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 29 czerwca 2018 roku "muzeum zarządza i reprezentuje na zewnątrz dyrektor, którego powołuje na czas określony Minister w uzgodnieniu z Fundacją, w trybie i na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej".

Zarządzenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego z 29 czerwca 2018 roku

Muzeum powstaje w Toruniu, jest w trakcie budowy.

Całe rozporządzenie w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego >>>

Fragment rozporządzenia w sprawie wydatków budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowegoDziennik Ustaw/tvn24.pl

Informując w 2018 roku o wspólnym tworzeniu muzeum ministerstwo przekazało w komunikacie, że wśród zadań nowej placówki ma znaleźć się między innymi "upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. Muzeum "Pamięć i Tożsamość" ma "prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski wraz z uwzględnieniem nauki świętego Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i świata".

"Muzeum 'Pamięć i Tożsamość' wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej" - stwierdził wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, cytowany w komunikacie resortu.

Blisko 30 razy mniej na podobne przedsięwzięcie

W rozporządzeniu o wydatkach z budżetu państwa znajduje się inna, podobna inicjatywa - "Nowa Wystawa Główna Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu". Na ten cel - według dokumentu - przewidziano 2,1 mln złotych. To o blisko 30 razy mniej niż w przypadku toruńskiego muzeum.

Ogólna kwota przeznaczona na planowane wydatki budżetu państwa, które w roku 2020 nie wygasają z upływem roku budżetowego to 11 639 618 867 złotych.

Inne dotacje dla toruńskiego muzeum

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu, współtworzone przez fundację redemptorysty, również wcześniej otrzymało wysokie dotacje od rządu. Gazeta.pl przypomina, że w sierpniu resort kultury zwiększył o ponad 1,8 mln złotych dotację na budowę toruńskiego muzeum. Oznacza to, że ministerstwo przeznaczy na tę inwestycję łącznie prawie 120 mln złotych.

Pierwotna umowa z 2018 roku zawarta między Fundacją Lux Veritatis a ministerstwem przewidywała, że resort przeznaczy dla muzeum 70 mln złotych, jednak w lutym 2019 r. zwiększono tę kwotę o 47,7 mln złotych.

Wsparcie finansowe dla fundacji Lux Veritatis

Założona przez Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis do 2023 roku dostanie, w ramach rozpisanego w styczniu konkursu, miliony złotych na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan - podał we wrześniu ubiegłego roku portal OKO.press. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwości.

Fundacja dostała wcześniej dotacje z Funduszu Sprawiedliwości także na inne projekty. "W 2017 roku Lux Veritatis dostała łącznie 641 200 zł na dwa projekty. Pierwszym były reportaże interwencyjne z cyklu "Po stronie prawdy" (choć TV Trwam emitowała je już od lat). Oprócz tego z dotacji sfinansowano koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, który transmitowała TV Trwam, a także koncert kolęd "Pokój ludziom dobrej woli". W 2018 za dotację z państwowego funduszu Lux Veritatis stworzyła m.in. portal ostrzegamy.online.

Autor:akr/kab

Źródło: Gazeta.pl, tvn24.pl, TVN24

Pozostałe wiadomości