Rząd zrealizuje program wsparcia Polaków z Mariupola na Ukrainie - poinformowało w środę w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych. Umożliwi on przyjazd do Polski osobom polskiego pochodzenia i członkom ich rodzin mieszkających w mieście i jego okolicach.
"Program wyjazdu do Polski jest adresowany wyłącznie do osób polskiego pochodzenia i członków ich najbliższej rodziny zameldowanych i faktycznie zamieszkałych w mieście Mariupol oraz w przylegających do niego rejonach pierszotrawniewym, wołodarskim i nowoazowskim. Osoby, które wyrażą chęć przyjazdu do Polski będą mogły skorzystać z pakietu adaptacyjnego" - czytamy w komunikacie MSZ.
Po przeanalizowaniu zgłoszeń zostanie opracowana ostateczna lista osób zakwalifikowanych do wyjazdu. Otrzymają one niezbędne dokumenty umożliwiające przyjazd do Polski i pobyt na terytorium kraju. Osoby, które przyjadą z Mariupola i okolic będą mogły legalnie mieszkać i pracować w Polsce.
Polacy przyjadą do końca listopada
Ministerstwo przekazało, że ich wyjazdy mają zostać zorganizowane do końca listopada br. Jednocześnie MSW zapewniło, że dołoży wszelkich starań, żeby pomóc tym osobom w adaptacji i rozpoczęciu samodzielnego życia.
W styczniu 2015 roku do Polski przyjechała pierwsza grupa Polaków z Donbasu. Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna przyznał, że Polska chce ponownie zastosować program wykorzystany na początku roku. Poinformował, że jeszcze dziś wyjeżdża ekipa konsularna, która wesprze konsulat w Charkowie. Przygotuje ona całą dokumentację i ustali ilu Polaków chce przyjechać do Polski.
- Na to dajemy sobie czas do końca października. Listopad to jest okres kiedy będą mogli oni przyjeżdżać do ośrodków wskazanych przez MSW. Od 1 grudnia chcemy rozpocząć okres adaptacyjny, który potrwa do sześciu miesięcy - poinformował Schetyna.
Minister spraw zagranicznych przekazał, że sprawa dotyczy 106 osób. Zaznaczył, że jest to liczba wstępna, która będzie weryfikowana. Schetyna dodał, że program jest uruchamiany w tym momencie, gdyż wcześniej szukano formuły prawnej, która umożliwi przyjazd osób polskiego pochodzenia z terytorium Ukrainy do Polski.
MSZ sprowadza Polaków
W ubiegłym tygodniu rząd zwiększył rezerwę celową na pomoc dla repatriantów z 14 mln do 30 mln zł w 2016 roku.
Jak informowało MSW, od stycznia 2001 r. do końca grudnia 2014 r. repatriowało się do Polski nieco ponad 5 tys. osób. Od 2001 r. do trzeciego kwartału 2015 r. na sfinansowanie zadań określonych w ustawie o repatriacji wydano z budżetu państwa ok. 134 mln zł - podał resort. - W ostatnich latach rocznie do Polski przyjeżdża około 200 repatriantów – powiedziała rzeczniczka MSZ, Małgorzata Woźniak.
Autor: kło/tr / Źródło: msz.gov.pl, PAP