Premier Mateusz Morawiecki został nagrodzony medalem od Amerykańskiego Instytutu Kultury Polskiej (The American Institute of Polish Culture) podczas 46. polonijnego balu w Miami - poinformowała senator Anna Maria Anders, pełnomocnik rządu do spraw dialogu międzynarodowego.
W uzasadnieniu zaznaczono, że premier Mateusz Morawiecki otrzymał nagrodę za "służbę Polsce, przyśpieszenie wzrostu ekonomicznego i sprzyjanie wspaniałym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi". Senator Anna Maria Anders, która odebrała nagrodę w imieniu premiera wyjaśniła, że medal jest "specjalnym odznaczeniem dla osób, które bardzo dobrze reprezentują Polskę za granicą, zarówno w wymiarze kultury jak i gospodarki".
Polskie dni w Miami
Jak mówiła, organizatorem wydarzenia jest honorowa konsul w Miami Blanka A. Rosenstiel. - To wielka działaczka polonijna. Rosenstiel organizuje bale polonijne od 46 lat. Mamy dla niej ogromny szacunek - mówiła Anders. Dodała, że obowiązki premiera nie pozwoliły mu uczestniczyć w uroczystości. Polsko-Amerykańskie Forum Przywództwa odbywa się 9-11 lutego w Miami, USA. Uczestniczą w nim przedstawiciele polskiej i amerykańskiej administracji (m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys), organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy. - Temat konferencji dotyczył współpracy pomiędzy Polską, a Stanami Zjednoczonymi. To coś co ja oczywiście bardzo promuję. Zaczęłam współpracę ze stanem Nevada - mamy proklamację i różne umowy podpisane. Podczas mojej poprzedniej wizyty promowałam stan Georgia, obecnie trwają rozmowy w kwestii Teksasu i Oklahomy - poinformowała Anders. Jak dodała, dyskutowano o tym co zrobić, aby pojawiało się więcej inwestycji amerykańskich w Polsce i polskich w Ameryce. Wcześniej, odbył się Kongres 60 milionów, którego nazwa nawiązuje do liczby Polaków na świecie. Według ministerstwa inwestycji i rozwoju, ideą leżącą u podstaw kongresu jest integracja polskich środowisk biznesowych działających w Polsce i poza granicami kraju. - Kongres 60 milionów to konferencja gospodarki dla Polonii. Uczestniczyli w niej reprezentacji Polonii z całych Stanów Zjednoczonych - powiedziała pełnomocniczka rządu do spraw dialogu międzynarodowego.
Według niej szczególnie ważne były rozmowy kuluarowe. Poznałam bardzo wartościowych ludzi. Konferencję uważam za bardzo udaną - oceniła Anders.
"Zachęcamy Polonię do inwestowania w Polsce"
Jak wyjaśnił minister Jerzy Kwieciński, jednym z zadań, stojących przed rządem jest "silniejsze włączenie Polonii w procesy gospodarcze w kraju".
- Zachęcamy Polonię do inwestowania w Polsce. Zmieniamy prawo gospodarcze na bardziej przyjazne. Finalizujemy prace nad konstytucją dla biznesu i ustawą reformującą system wsparcia inwestorów - mówił Kwieciński. Z kolei wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak przypomniał, że ok. 70 proc. amerykańskiego kapitału w Polsce koncentruje się w województwach podkarpackim (41 proc.) i mazowieckim (26 proc.). - Liczymy na wysokiej jakości amerykańskie inwestycje także w pozostałych województwach - mówił Hamryszczak. Odbywający się w Miami na Florydzie Kongres 60 milionów - Globalny Zjazd Polonii ma na celu integrację polskich środowisk biznesowych w kraju oraz poza jego granicami. Organizatorzy zapowiadają, że kolejna edycja kongresu odbędzie się jeszcze w tym roku w Rzeszowie.
Autor: PTD/g / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPRM