Z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości MON opracowało program "Kolumny Niepodległości". Zakłada on wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn - poinformował resort.
"Chcemy w ten sposób upamiętnić wysiłek Polaków, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii. Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała Ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością. Szanujemy niepodległość i chcemy przypominać wszystkim i wszędzie, jak jest ona dla nas ważna" - wyjaśnia, cytowany w komunikacie, szef MON Antonii Macierewicz.
Inicjatywa Ministerstwa Obrony Narodowej
Resort podkreśla, że program "Kolumny Niepodległości" ma nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. "Wówczas, dzięki inicjatywom lokalnych społeczności i władz, powstawały w kraju pomniki niepodległości, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami" - podano.
Rzecznik rządu Rafał Bochenek w rozmowie z dziennikarzami zaznaczał, że "to jest inicjatywa ministerstwa obrony narodowej".
- Cieszymy się, że ministerstwa mają swoje pomysły, chcą się w ten wielki projekt uczczenia 100-lecia polskiej niepodległości włączać - mówił.
Trzy etapy programu
Program ma być realizowany w trzech etapach: konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny, konkursu na przyznanie dotacji na wsparcie budowy kolumn oraz uroczystego ich odsłonięcia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
Zwycięzca konkursu - jak podaje resort obrony - otrzyma nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych. Planowane jest też przyznanie dwóch nagród dla autorów wyróżnionych prac w wysokości po 8,5 tysiąca złotych.
MON podkreśla, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne, na przykład kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze i stowarzyszenia proobronne. Resort obrony poinformował ponadto, że będzie wspierał finansowo realizację projektu. W budżecie ministerstwa na ten cel przeznaczono 5 milionów złotych.
"Chcemy wyłonić najlepszą koncepcję"
Jak podkreślił wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk, dzisiaj został ogłoszony konkurs na projekt kolumny. - Chcemy wyłonić najlepszą koncepcję, zgodnie z którą w przyszłym roku ministerstwo obrony narodowej dofinansuje sto kolumn na 100-lecie niepodległości - mówił.
Dodał, że "te kolumny mają być z jednej strony symbolem odrodzenia Polski". - Odrodzenie jest związane w sposób nierozerwalny z Chwałą Oręża Polskiego, które niepodległość wywalczyło - powiedział Dworczyk.
Jak mówił, liczy, że te kolumny będą wpisywać się w polską tradycję. - Bo podobne akcje były prowadzone po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, czy na 10-lecie niepodległości - przypomniał.
"Kwota nie powinna przekraczać 300 tysięcy złotych"
Wiceminister obrony poinformował, że kwota, za którą można zbudować taką kolumnę, nie powinna przekraczać 300 tysięcy złotych. - To jest jedno z wymagań konkursowych. Dotacje będą udzielone dla samorządów zainteresowanych zbudowaniem kolumny. Obowiązkowy wkład własny to będzie 20 procent ze strony samorządów - wyjaśnił.
"Niepokoją mnie propozycje odnośnie czczenia rocznicy"
Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie z reporterem TVN24 Pawłem Łukasikiem powiedziała, że "na razie wszystkie propozycje, która są zarówno ze strony prezydenta, czy polityków Prawa i Sprawiedliwości odnośnie czczenia tej rocznicy trochę ją niepokoją".
- Dzisiaj usłyszałam, że do grona osób, które będą w komitecie prezydenta Andrzeja Dudy wchodzą również narodowcy. Odzyskanie niepodległości powinno łączyć, na razie propozycje, które są przedstawiane dzielą - oceniła.
Z kolei Jakub Stefaniak (PSL) stwierdził, że "nie chce wprost krytykować pomysłu czczenia ważnej daty i tego jubileuszu". - Bo to jest na pewno zacna sprawa. Natomiast nie wiem, czy do końca pomysły pana Macierewicza w ogóle na armię są dobre.
Jak dodał, "możemy się spodziewać, że Macierewicz za chwilę łuczników przywróci". - Czy zamiast śmigłowców, których nie ma, wprowadzi latawce bojowe - skomentował.
100. rocznica
Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów projektu będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.
W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także między innymi marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.
Autor: kb//now / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24