Polska i Izrael wzmacniają współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Wymiana informacji, doświadczeń, grup roboczych. W Warszawie podpisano porozumienie o współpracy w zakresie obrony cyberprzestrzeni z Siłami Obronnymi Izraela. Podpis pod dokumentem złożył reprezentujący szefa MON dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni generał Karol Molęda.

We wtorkowym komunikacie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) podało, że Siły Obronne Izraela podczas uroczystości reprezentował szef Łączności Szefa Sztabu Zarządu J6 i Cyberobrony - generał Yariv Nir. W związku z pandemią COVID-19 podpisanie dokumentu nastąpiło podczas uroczystości przeprowadzonej online, a dokumenty przekazano attache wojskowym w celu dostarczenia ich drugiej stronie.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

"Celem Memorandum of Understanding (MoU) jest nawiązanie współpracy między NCBC a Zarządem J6 i Cyberobrony zgodnie z obowiązującymi narodowymi regulacjami stron, prawem międzynarodowym oraz na zasadzie równości, wzajemności i wzajemnych korzyści" - podano w komunikacie.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni rozwija współpracę z Izraelem w zakresie cyberbezpieczeństwancbc.wp.mil.pl

W dokumencie zaznaczono, że na podstawie porozumienia możliwa będzie realizacja wspólnych przedsięwzięć w obszarze bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w szczególności: wymiana informacji, doświadczeń i grup roboczych, współpraca w ramach szkoleń i edukacji, a także współpraca w obszarze planowania operacji.

"Dzięki porozumieniu obie strony wzmocnią partnerstwo pomiędzy instytucjami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem. Nastąpi wymiana doświadczeń i najlepszych praktyk związanych z możliwościami operacyjnymi, a także podniesienie umiejętności personelu w obszarze cyberbezpieczeństwa m.in. w oparciu o wspólne szkolenia" - czytamy.

W informacji podkreślono, że uzgodnienie i podpisanie MoU było możliwe dzięki zaangażowaniu płk. Itai Brin’a, attache wojskowego Izraela w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech oraz płk. Andrzeja Stanka i płk. Mateusza Jaworskiego, polskich attache wojskowych w Izraelu.

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ncbc.wp.mil.pl

Pozostałe wiadomości