TVN24 | Polska

Mariusz Błaszczak rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych 

TVN24 | Polska

Autor:
paj\mtom
Źródło:
PAP
Błaszczak: wzmacnianie polskiego wojska jest najlepszym rozwiązaniem wobec agresji zza Wschodu
Błaszczak: wzmacnianie polskiego wojska jest najlepszym rozwiązaniem wobec agresji zza WschoduTVN24
wideo 2/4
TVN24Błaszczak: wzmacnianie polskiego wojska jest najlepszym rozwiązaniem wobec agresji zza Wschodu

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczyna trwającą do 8 października wizytę w Waszyngtonie. Do stolicy Stanów Zjednoczonych udał się na zaproszenie szefa Departamentu Obrony USA Lloyda Austina.

Według harmonogramu wizyty do spotkania obu ministrów dojdzie w środę około godziny 19.30 czasu polskiego. Tego samego dnia o godzinie 20.45 przewidziano także konferencję prasową.

W środę szef MON spotka się również z senator Tammy Duckworth z Illinois. Weteranka wojny w Iraku, reprezentuje najbardziej "polski" stan i zasiada w senackiej komisji ds. sił zbrojnych, gdzie przewodniczy podkomisji ds. sił lądowych i powietrznych.

MON podał, że wśród spodziewanych tematów środowych rozmów są zagadnienia "dotyczące pogłębiania interoperacyjności wojsk, amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, sytuacji bezpieczeństwa w Europie oraz zakupów zbrojeniowych". Chodzi m.in. o zakup czołgów M1A2 Abrams SEPv3 oraz kwestie związane z realizacją umowy o współpracy obronnej, podpisanej w ubiegłym roku przez prezydentów USA i Polski.

Pentagon ma wkrótce zakończyć proces rewizji rozlokowania amerykańskich wojsk za granicą (tzw. Global Posture Review), który ma dostosować rozkład sił USA na świecie do priorytetów amerykańskiej polityki.

W czwartek Błaszczak odwiedzi polskich żołnierzy 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej, którzy szkolą się w bazie US Army Fort Sill w Oklahomie do obsługi systemu Patriot.

Na piątek spodziewana jest wizyta w Doylestown w Pensylwanii, miejscu nazywanym "amerykańską Częstochową" ze względu na znajdujące się tam Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Jest tam też największy polski cmentarz w USA, na którym spoczywają weterani obu wojen światowych. Błaszczak odsłoni tam ufundowaną przez MON tablicę upamiętniającą żołnierzy Wojska Polskiego w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Autor:paj\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości