Polska

Mickiewicz, Prus i Żeromski. "Zostaliśmy mile zaskoczeni"

Polska

Aktualizacja:
Maturzyści o egzaminie z języka polskiego
TVN24Maturzyści o egzaminie z języka polskiego

"Ogólnie nie był trudny", "temat był przystępny", "jesteśmy mile zaskoczeni" - mówili o maturze z języka polskiego licealiści tuż po wyjściu z sal egzaminacyjnych. W poniedziałek ciąg dalszy maturalnych zmagań - język polski na poziomie rozszerzonym i historia muzyki.

Maturzyści mieli porównać stronnictwa na balu u Senatora z III Części "Dziadów" Adama Mickiewicza lub dokonać analizy porównawczej dwóch literackich bohaterek: Izabeli Łęckiej z "Lalki" Bolesława Prusa i Joanny Podborskiej z "Ludzi Bezdomnych" Stefana Żeromskiego.

Oprócz wypracowania maturzyści musieli zmierzyć się z zadaniami sprawdzającymi umiejętność czytania ze zrozumieniem. Odpowiadali na pytania dotyczące artykułu z "Tygodnika Powszechnego" i na temat Wikipedii.

Toruńscy maturzyści o egzaminie z języka polskiego
Toruńscy maturzyści o egzaminie z języka polskiegoTVN24

"Ogólnie nie był trudny"

- Typowaliśmy to, czego jeszcze nie było, czyli "Dżumę", "Tango", "Wesele", zostaliśmy zaskoczeni, lecz mile - powiedziała maturzystka z XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. - Myślę, że poszło w porządku - dodała inna.

Typowaliśmy to, czego jeszcze nie było, czyli "Dżumę", "Tango", "Wesele", zostaliśmy zaskoczeni, lecz mile Maturzystka

Przyszli z pozytywnym nastawieniem

Do matury licealiści podchodzili zwykle z optymizmem. - Staram się tym nie stresować, na maturę idę całkowicie luźny - mówił w rozmowie z TVN24 Kamil Matwiejuk, maturzysta z III LO w Białymstoku. - Uczniowie nie powinni się denerwować, bo będzie więcej stresu niż matury. Doświadczenie mówi mi, że to daje więcej złego niż dobrego - dodaje.

Arkusze egzaminacyjne przyjechały do szkół wcześnie rano
Arkusze egzaminacyjne przyjechały do szkół wcześnie ranoTVN24

Na pisemnym egzaminie z języka polskiego spodziewał się tematów ze "Zbrodni i Kary" Fiodora Dostojewskiego, "Dżumy" Alberta Camusa, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i "Tanga" Sławomira Mrożka. Jego przewidywania nie sprawdziły się.

- Staram się czytać streszczenia wszystkich lektur i charakterystyki bohaterów - mówił Kamil, tłumacząc, jak spędził czas przed egzaminem.

Maksymalnie sześć przedmiotów

O godz. 14 rozpocznie się egzamin z wiedzy o tańcu w zakresie podstawowym oraz zakresie rozszerzonym.

Staram się tym nie stresować, na maturę idę całkowicie luźny Kamil Matwiejuk, maturzysta z III LO w Białymstoku

W kolejnych dniach maturzyści będą musieli przystąpić obowiązkowo do egzaminów pisemnych z matematyki i z wybranego języka obcego nowożytnego oraz ustnych: z polskiego i języka obcego. Chętni będą mogli przystąpić także do dodatkowych egzaminów pisemnych - maksymalnie do sześciu z wybranych przedmiotów.

Abiturient zda egzamin maturalny, jeżeli w części ustnej i części pisemnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu. Maturzysta, który nie zda jednego z egzaminów, ma prawo do poprawki jesienią.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 25 maja.

Tegoroczni maturzyści o czekających ich egzaminach
Tegoroczni maturzyści o czekających ich egzaminachTVN24

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości