Michał K. chciał listu żelaznego. Jest decyzja sądu

pap_20231109_1YR
Michał K. chciał listu żelaznego. Jest decyzja sądu (1.10.2024 r.)
Źródło: TVN24

Sąd nie uwzględnił wniosku o wydanie listu żelaznego dla byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała K. Prokuratura chce mu postawić zarzuty dotyczące nieprawidłowości w RARS.

Decyzję podjął we wtorek Sąd Okręgowy w Warszawie. List żelazny to specjalny dokument przyrzekający oskarżonemu pozostawanie na wolności do czasu prawomocnego zakończenia procedury karnej, w zamian za co oskarżony zobowiązuje się odpowiadać w procesie z tak zwanej wolnej stopy. Sąd wyznaczył datę posiedzenia w sprawie wniosku o list żelazny dla Michała K. na wtorek, a w sprawie Pawła Szopy - twórcy marki Red is Bad - na środę.

Przed godziną 13 mecenas Luka Szaranowicz, obrońca K., przekazał, że sąd nie uwzględnił wniosku wyłącznie ze względów formalnych. - Nie podzielamy tego poglądu, iż istnieje negatywna przesłanka, będziemy się odwoływać do Sądu Apelacyjnego w Warszawie - zapowiedział.

Michał K. zatrzymany w Londynie. Czeka na ekstradycję

Prokuratura 22 sierpnia poinformowała, że w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w RARS wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec Michała K. i Pawła Szopy. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód na wniosek prokuratora zgodził się wtedy na aresztowanie Michała K., co pozwoliło na wszczęcie poszukiwań listem gończym i wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. 2 września K. został zatrzymany w Londynie. Polska zwróciła się o jego ekstradycję. 10 września sąd magistracki londyńskiej gminy Westminster nie zgodził się na zwolnienie za kaucją Michała K. Były szef RARS będzie jednak mógł jeszcze raz ubiegać się o zwolnienie za kaucją - decyzję w tej sprawie sąd podejmie na kolejnym posiedzeniu, 8 października. Tamtejszy sąd wyznaczył też termin właściwej rozprawy ekstradycyjnej na 17-19 lutego przyszłego roku.

Nie wiadomo, gdzie przebywa Paweł Szopa. Według doniesień medialnych, prawdopodobnie w którymś z krajów Ameryki Południowej. Jest poszukiwany listem gończym i Europejskim Nakazem Aresztowania.

Nieprawidłowości w RARS. Śledztwo

Podstawą wszczęcia śledztwa w sprawie nieprawidłowości w RARS były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy.

W lipcu prokuratura postawiła zarzuty dwóm innym osobom w sprawie RARS: dyrektorce biura zakupów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Justynie Gdańskiej i kierowniczce z tego biura Joannie P. Zarzuty te dotyczą przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, co miało polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: