Mężczyzna, który pomagał Brunonowi K., został zatrzymany dzisiaj rano

Aktualizacja:
Tusk: Nie mieliśmy doświadczenia z takimi przypadkami
Tusk: Nie mieliśmy doświadczenia z takimi przypadkami
tvn24
Premier jest zadowolony ze sprawnego działania ABWtvn24

Zarzut przygotowań do zamachu na prezydenta, rząd i Sejm usłyszał 45-latek zatrzymany 9 listopada - poinformowała prokuratura i ABW na wspólnej konferencji. To pracownik krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Przyznał, że planował zaatakować Sejm, w chwili gdy będą w nim najwyższe władze. W sprawie głos zabrał Donald Tusk, dochodzą też kolejne szczegóły działań prokuratury i ABW.

18:07

- Pracujący i przebywający w Sejmie mogą czuć się bezpiecznie - zapewniła we wtorek marszałek Ewa Kopacz, odnosząc się do udaremnionego zamachu na konstytucyjne organy władzy. Prokuratura i służby zdały egzamin - oceniła. Marszałek poinformowała, że natychmiast po konferencji prokuratury i ABW poleciła zweryfikować, czy procedury bezpieczeństwa obowiązujące w Sejmie są wystarczające.

Ewa Kopacz: wszyscy w Sejmie mogą czuć się bezpiecznie
Ewa Kopacz: wszyscy w Sejmie mogą czuć się bezpiecznie tvn24
17:11
17:11

Biuro Ochrony Rządu w związku z informacją o planach niedoszłego zamachowca Brunona K. wprowadziło stan podwyższonej gotowości - powiedział w rozmowie z tvn24.pl rzecznik prasowy mjr Dariusz Aleksandrowicz. W ramach tego w czasie obchodów Święta Niepodległości obowiązywały specjalne środki bezpieczeństwa.

16:05

Dopiero dzisiaj o 6 rano ABW i krakowska prokuratura zatrzymały drugiego mężczyznę, który pomagał Brunonowi K. Właśnie trwają z nim prokuratorskie czynności. - Jutro rano zdecydujemy czy wystąpimy do sądu o areszt - potwierdził informacje tvn24.pl Piotr Kosmaty, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Trzecia podejrzana w sprawie zamachu osoba przebywa na wolności. Ma ona zarzut nielegalnego posiadania broni.

16:00
14:10

- My jako Polska jesteśmy w stanie przeżyć nawet najostrzejsza debatę, na każdy temat, ale każde państwo jest zagrożone w swoich fundamentach gdy do debaty publicznej i zachowań dużych grup społecznych wdziera się przemoc i kiedy formułuje się poglądy, które w oparciu o taką czy inną ideologię, wszystkie, które nie wyrzekają się przemocy, moga doprowadzić do nieszczęścią. Dlatego te słowa dedykuję wszystkim bez wyjątku - od lewa, przez centrum do prawa, od PiS, przez PO do lewicy - podkreślił premier kończąc konferencję po posiedzeniu rzadu.

14:06

Premier: Nie chce nikogo epatować profilem ideowym zatrzymanego, ale nie wygląda mi na entuzjastę PO. Dlatego wydaje mi się, że jest to wystarczające ostrzeżenie dla wszystkich bez wyjątku, żeby powiedzieć, że czas na taki boży spokój w Polsce, który nie polega na tym, żeby wszyscy ze wszystkimi się zgadzali, ale żeby wyrzekli się w języku zapowiedzi przemocy.

13:57

Tusk: Chodzi mi o to, by zmiany spowodowały, że ABW nie w każdej sytuacji dubliuje działania prokuratury. Cała sytuacja umocniła mnie w przekonaniu, że ABW koncentrująca się właśnie na takich sprawach jak ta dzisiejsza jest właściwym kierunkiem.

13:50

Tusk: Nie wiem dlaczego ten dzień jest lepszy lub gorszy do komunikowania tej wiedzy. To prokuratura na wniosek ABW podjęła decyzję o zatrzymaniu i przygotowaniu komunikatu w tej sprawie. Nie konsultowano ze mną tej daty, nie widzę jednak żadnego kontekstu politycznego. Informację otrzymałem 31 października. Była to informacja, ze istnieje osobnik, który przygotowuje się do przeprowadzenia zamachu. 9 listopada otrzymałem informację o zatrzymaniu podejrzanego.

"Informację otrzymałem 31 października"
"Informację otrzymałem 31 października"tvn24
13:48

- Chcę powiedzieć, że to przekleństwo, które wyraża się w przysłowiu mądry Polak po szkodzie okazało się nieprawdziwe. To jest bardzo ważne i nowe dla nas doświadczenie, dramatyczne doświadczenie. Widać wyraźnie, że czasami jeden nieodpowiedzialny osobnik jest w stanie doprowadzić do dramatu. Ten potencjalny zamachowiec nie ukrywał swojej fascynacji Breivikiem - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

I podkreślił: - Muszę pogratulować ABW, która we współpracy z prokuraturą postępowała tak, żeby móc zatrzymać podejrzanego - powiedział premier.

Donald Tusk dodał też: - Niech to będzie dla nas wszystkich sygnał, że powinnismy być mądrzy przed szkodą i żebyśmy wyrzekli się języka agresji w debacie publicznej - powiedział Tusk.

12:55
12:40

Prof. Włodzimierz Sady, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie o zatrzymanym przez ABW pracowniku uczelni: - Zatrzymanego ani wcześniej nie znałem, ani nie wiedziałem ojego działalności.

Dopytywany przez reporterkę TVN24, jak mógł nie znać własnego pracownika, powtórzył: - Nie znałem. W naszym uniwersytecie pracuje około 1500 pracowników.

Czy były skargi na zatrzymanego adiunkta? - O ile rozpoznałem sprawę, żadnych skarg nie było. (...) Był przeciętnym pracownikiem, nie wyróżniającym się - dodał prof. Sady.

- Pracownicy są zszokowani - przyznał.

12:33

Jak ustalił portal tvn24.pl, niedoszły zamachowiec w swoich wyjaśnieniach opowiedział, jaki skutek zamierzał osiągnąć atakiem terrostycznym. - Pragnął, by po zamachu doszło do masowych wystąpień, do rewolty, która miała doprowadzić do zmiany obecnego systemu politycznego - twierdzi jedna z osób znająca ustalenia śledztwa.

12:27

Lech Wałęsa ws. informacji o planowanycm zamachu: - Nawiedzonych wariatów jest wielu w każdym kraju. (...) My jednak jesteśmy coraz bardziej podobni do Europy, a na Zachodzie słyszymy co się dzieje; co jakiś czas są tam zamachy. Służby nie mogą lekceważyć żadnej informacji. 10 dni temu, w okolicach Święta Niepodległości, była taka wzmożona akcja ochrony. Ponieważ ja już tyle lat jestem inwigilowany i kontrolowany, to czułem, że coś się dzieje. Trzeba było nawet zmienić udział w mszy świętej. Czasami jest to bardziej widoczne, czasami mniej, ale VIP-y w takich sytuacjach są czulej chronieni.

12:16

Krzysztof Kwiatkowski, PO (b. minister sprawiedliwości i prokurator generalny): - Mamy informację o poglądach, którymi kierowała się osoba podejrzana o przygotowanie zamachu, ale jednocześnie mamy informację, że nie działał w żadnych strukturach politycznych. To może pozwoli nam ostudzić temperaturę dyskusji politycznej na ten temat.

- Mieliśmy nadzieję, że w życiu publicznym nie istnieje już taka przemoc - dodał.

11:51

TVN24: mężczyzna został zatrzymany w miejscu pracy i tam przetrzymywał najwięcej materiałów

11:47
11:44

Według posła PO i członka sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marka Biernackiego od11 września 2001 roku trzeba zakładać, że terroryzm jest współczesnym zagrożeniem. - Terrorystom chodzi o to, by zastraszyć społeczeństwo - podkreślił Biernacki.

Marek Biernacki o sprawie zatrzymania niedoszłego terrorysty
Marek Biernacki o sprawie zatrzymania niedoszłego terrorystytvn24
11:42

Kolejne nieoficjalne informacje. Jak ustalił Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl zamachowiec planował staranować bramki wjazdowe na teren Sejmu, by jak najbliżej znaleźć się sali plenarnej. - To jedna z wersji zamachu, którą brał pod uwagę. Był tak zdeterminowany, że nie wykluczał samobójczej misji - mówi nieoficjalnie jeden ze śledczych.

Dlaczego prokuratura i ABW nie zatrzymali osób zwerbowanych przez podejrzanego? Według nieficjalnych informacji współpracowali z ABW. Jeden z nich najprawdopodobniej jest funkcjonariuszem Agencji działający pod przykryciem.

11:19

- Dlaczego konferencja została zorganizowana teraz, kiedy jeszcze niektóre osoby związane ze sprawą są na wolności - pytał w Sejmie na konferencji Opioła. I dodał: - Nie rozumiemy, dlaczego teraz - podkreślił.

11:13

Zszokowane całą sprawą jest PiS. Poseł Marek Opioła - wiceszef komisji ds. służb specjalnych - powiedział na konferencji w Sejmie, że sprawa wymaga zwołania szybkiego posiedzenia komisji. - Tą sprawą powinna jak najszybciej zająć komisja - powiedział.

Jego zdaniem przed komisją powinien przestawić informację m. in. premier Donald Tusk i szef ABW Krzysztof Bondaryk.

11:09

Szef SLD Leszek Miller powiedział w TVN24, że cała sprawa z zatrzymaniem niedoszłego zmachowca nie dziwi go, bo w Polsce ostatnio emocje polityczne są bardzo duże.

Szef SLD o informacjach przekazanych przez śledczych
Szef SLD o informacjach przekazanych przez śledczychtvn24
10:43

Prezydent o sprawie wiedział - podobnie jak premier - od kilkunastu dni - powiedziała w TVN24 szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzeska-Wieczorek.

Prezydent o sprawie widział od kilkanastu dni
Prezydent o sprawie widział od kilkanastu dnitvn24
10:37

Prokuratura potwierdza, że zatrzymany to pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

10:35

Artur Wrona, szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie: - Na świecie służby specjalne zatrzymują zamachowców głównie po realizacji. W Polsce nasze służby specjalne zrobiły to wcześniej, zrobiły to z wyprzedzeniem, nie dopuszczając do niebezpiecznego zdarzenia. I chwała za to służbom.

Wcześniej podkreślał, że postępowanie ws. planowanego zamachu, było wzorem współpracy między Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratury. Dodał, że wszystkie działania wykonano profesjonalnie, funkcjonariusze pracowali, nie zważając na zmęcznie i brak snu, a całość działań była doskonale koordynowana m.in. przez szefa ABW.

"Chwała służbom za wcześniejsze wykrycie sprawy"
"Chwała służbom za wcześniejsze wykrycie sprawy"tvn24
10:34

Śledczy: razem z zatrzymanym w szkoleniach uczestniczyły jeszcze cztery inne osoby.

10:34

- Zatrzymany gromadził broń na różne sposoby - kupował ją na targach, giełdach, także za granicą, w tym w Belgii. Nie miał pozwolenia na broń. Na razie nie był badany psychiatrycznie i psychologicznie - powiedział prokurator Krasoń.

10:33

- Mężczyzna przyznał się do prowadzenia szkoleń, przeprowadzania próbnych detonacji, stwierdził, że jego motywacja nie wynikała z jego woli, tylko działał pod siłą sugestii innych osósb. Podejrzany nie należy do żandego ugrupowania ani partii politycznej. Twierdzi, że kierował się motywacjami narodowościowymi, ksenofobicznymi, antypaństwowymi, antysemickimi - powiedział prokurator Krasoń.

Czym kierował się zatrzymany?
Czym kierował się zatrzymany?tvn24
10:29

Prokuratura: w toku śledztwa zatrzymano jeszcze dwie osoby. - Sprawa ma charakter rozwojowy - powiedział prokurator Krasoń. I dodał, że śledczy mają informacje, z których wynika, że niedoszłego zamachowca miała inspirować jedna osoba, obywatel polski, nie związany z żadną partią polityczną. - Według naszych informacji był to pomysłodawca całej akcji - powiedział prokurator.

10:28

- Zagrożenie było realne - podkreślał Artur Wrona z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Na dowód zaprezentował nagranie, na którym podejrzewany o planowanie zamachu na prezydenta, rząd i Sejm przeprowadzał próbne detonacje materiałów wybuchowych w różnych miejscach kraju m.in. w Przeginii (woj. małopolskie), głównie na otwartej przestrzeni i na akwenach wodnych.

Do wybuchów dochodziło we wrześniu. W sumie mężczyzna użył 250 kg materiałów wybuchowych. W dniu zamachu - jak powiedział Wrona - zamierzał zdetonować aż 4 tony takich ładunków. Miały one być umieszczone w jednym samochodzie, jednak nie w ciężarówce.

Podejrzany przeprowadzał próbne eksplozje
Podejrzany przeprowadzał próbne eksplozjetvn24
10:25

ABW: pierwsze informacje o podejrzanym uzyskalismy pod koniec 2011. Od tego momentu mężczyzna był rozpoznawany.

Rozpracowywany od 2011 roku
Rozpracowywany od 2011 rokutvn24
10:24

Artur Wrona, szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie przyznał, że kiedy pierwszy raz zapoznał się z materiałami ABW, miał wątpliwości co do realności zagrożenia.

- Musiałem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście w Polsce jest możliwe zagrożenie zamachem terrorystycznym. Czy osoba, którą podejrzewamy jest do tego stopnia zdeterminowana, by taki atak wykonać. A w szczególności odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czy miała możliwości przeprowadzenie tego rodzaju działania. I na wszystkie te pytanie muszę odpowiedzieć: tak - mówił szef krakowskiej prokuratury apelacyjnej.

10:22

Artur Wrona, szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie poinformował, że śledztwo toczy się w dalszym ciągu, i jest bardzo dynamiczne. Na bieżąco są podejmowane działania procesowe. Przyznał, że konferencja, na której służby miały przedstawić informację o planowanym zamachu miała się odbyć już tydzień temu, ale w śledztwie pojawiły się nowe wątki, które trzeba było sprawdzić.

- W tej sprawie nie było przecieku, informacja w mediach pojawiła się w dniu konferencji - zaznaczył Wrona. I dodał, że ze strony ABW i prokuratury była pełna dyskrecja, co było kluczowe dla śledztwa.

10:17

- Początkowo zatrzymany nie przyznał się do winy. Jednak w trakcie posiedzenia sądu zmienił zdanie i zaczął składać wyjaśnienia. 10 listopada prokuratora skierowała wniosek o tymczasowy areszt - powiedział prokurator Krasoń.

Są zarzuty dla zatrzymanego mężczyzny
Są zarzuty dla zatrzymanego mężczyznytvn24
10:16

Mężczyzna usłyszał zarzut przygotowań do zamachu na prezydenta, rząd i Sejm - powiedział prokurator Krasoń.

10:14

Śledczy poinformowali też, że odnaleziono kilkanaście sztuk broni i amunicję, a także ubranie maskujące, kamizelki kuloodparne itp. Ponadto polskie i zagraniczne tablice rejestracyjne, specjalnie spreparowane do użycia.

10:13

Na podstawie prawidłowo zebranych materiałów prokuratura wydała postanowienie o postatwieniu zarzutów, zatrzymaniu, i przeszukaniu kilkunastu miejsc w polsce - dodał prokurator. - W wyniku przeprowadzonych przeszukań odnaleziono materiały wybuchowy, które mogą być wykorzystywane przy planowanym zamachu jak: heksogen, pentryt, trotyl, proch. Znaleziono tez przedmioty do wykorzystania w konstruowaniu bomb m. in. zapalniki.

Znaleziono liczne materiały wybuchowe
Znaleziono liczne materiały wybuchowetvn24
10:11

Celem ataku był budynek Sejmu. Podejrzeany wchodził w porozumeinie z innymi osobami, werbował osoby, które miały mu pomóc w działaniach, rozpracował okolice budynku Sejmu - powiedział podczas specjalnej konferencji prokuratury i ABW prokurator Mariusz Krasoń z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Komunikat dotyczący "osoby planującej zamach na konstytucyjne organy RP" zamieszczono na stronie krakowskiej prokuratury apelacyjnej. Jej rzecznik poinformował, że postępowanie przygotowawcze w tej sprawie zostało wszczęte 5 listopada i powierzone krakowskiej delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanie mężczyzny potwierdził w TVN24 rzecznik ABW Maciej Karczyński. Nie chciał mówić o szczegółach.

Rzecznik ABW potwierdza zatrzymanie niedoszłego zamachowca
Rzecznik ABW potwierdza zatrzymanie niedoszłego zamachowcatvn24

Co planował?

Podejrzany został aresztowany pod zarzutem przygotowań do zamachu terrorystycznego z użyciem materiałów wybuchowych na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły sprawy zostaną przekazane podczas konferencji prasowej we wtorek o godz. 10 w siedzibie ABW w Warszawie. Weźmie w niej udział m.in. szef krakowskiej prokuratury apelacyjnej Artur Wrona.

"Konferencja będzie poświęcona omówieniu przeprowadzonych działań związanych z udaremnieniem ataku na konstytucyjne organy RP" - czytamy w komunikacie ABW. Komunikat na temat konferencji prasowej, poświęconej omówieniu działań ABW związanych z zatrzymaniem osoby przygotowującej zamach terrorystyczny, zamieszczono także na stronie ABW.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie i ABW
Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie i ABWtvn24

Nieoficjalne informacje

Według wiarygodnego źródła "sprawa jest poważna, przygotowania były zaawansowane, a celem ataku mógł być m.in. Sejm i prezydent".

Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl podejrzany o przygotowanie ataku na prezydenta i Sejm chciał umieścić bomby w samochodach. Według ustaleń śledczych wzorował się na Andersie Breiviku i amerykańskich terrorystach, którzy w 1995 roku zabili ponad 168 osób w Oklahoma City.

Jak informuje TVN24, zatrzymany to pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z racji pracy miał dostęp do środków chemicznych, które miały mu posłużyć do konkstrukcji materiałów wybuchowych.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że zatrzymany planował zamach podczas jednego z posiedzeń parlamentu, na którym będą obecni prezydent, premier i przedstawiciele wszystkich opcji politycznych. Brał pod uwagę przeprowadzenie zamachu w różne święta państwowe. Śledczy nie wykluczają, że planował przeprowadzenie zamachu 11 listopada, ale jest to hipoteza, nie ma na to dowodów.

Według naszych informacji nie działał sam, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Mężczyzna został zatrzymany 9 listopada. Za przygotowywanie zamachu na konstytucyjne organy RP grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Komunikat Prokuratury Apelacyjnej w KrakowieProkuratura Apelacyjna w Krakowie

Autor: Maciej Duda, mn//mat / Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W czwartek minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawia w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Na jego wystąpienie oraz debatę zaplanowano aż 9 godzin. Relacjonujemy na żywo.

Radosław Sikorski w Sejmie. Przedstawi zadania polskiej polityki zagranicznej 

Radosław Sikorski w Sejmie. Przedstawi zadania polskiej polityki zagranicznej 

Źródło:
PAP, TVN24

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Hajnówce (woj. podlaskie) chce zasięgnąć uzupełniającej opinii biegłych w sprawie potrącenia rowerzystki przez europosła i byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Źródło:
PAP

Nie udało się odnaleźć nurka z GROM-u, który zaginął podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Akcję cywilnych służb ratunkowych przerwano w środę wieczorem, wojsko kontynuuje działania na miejscu. - Wojsko nie przerwało akcji poszukiwawczej i nie przerwie do czasu odnalezienia żołnierza - mówi ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, pap

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Koledzy zapytali mnie, czy byłbym gotów wystartować w wyborach do europarlamentu, ponieważ chcemy wystawić najbardziej doświadczonych, kompetentnych zawodników, i powiedziałem, że jeżeli będzie taka potrzeba, przyjmę takie wyzwanie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Płocku zamierza przesłuchać byłego komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka oraz byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika. Chodzi o w śledztwo dotyczące ubiegłorocznego incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk.

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Prokuratura chce przesłuchać Jarosława Szymczyka i Macieja Wąsika

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Prokuratura chce przesłuchać Jarosława Szymczyka i Macieja Wąsika

Źródło:
PAP

Australijska policja zatrzymała w środę siedmiu nastolatków powiązanych z chłopcem oskarżonym o atak na tle religijnym na biskupa w Sydney. Wszyscy zatrzymani są niepełnoletni - przekazał portal brytyjskiego dziennika "Guardian". Najmłodsi z nich mają 15 lat.

Australijska policja aresztowała nastoletnich zwolenników "brutalnego ekstremizmu" religijnego

Australijska policja aresztowała nastoletnich zwolenników "brutalnego ekstremizmu" religijnego

Źródło:
PAP

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W zeszłym roku w naszym kraju sprzedano łącznie ponad 4,5 tony konopi medycznych. Cztery razy więcej niż w 2022 roku. Lekarze zwracają uwagę, że lista przypadłości, w których medyczna marihuana ma udowodnione naukowo działanie, wcale nie jest długa. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że przyjrzy się sprawie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Czterokrotny wzrost wydawanych recept na medyczną marihuanę. Resort zdrowia przeprowadzi kontrolę

Czterokrotny wzrost wydawanych recept na medyczną marihuanę. Resort zdrowia przeprowadzi kontrolę

Źródło:
TVN24

W Wenecji rozpoczyna się w czwartek bezprecedensowy eksperyment. Od 25 kwietnia władze miasta wprowadzają system rezerwacji wizyt i opłat. - Wenecja pozostanie gościnnym i otwartym dla wszystkich miastem - zapewnia szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miejskim Simone Venturini.

Chcesz przyjechać? Zapłać. W Wenecji ruszył system rezerwacji wizyt i opłat

Chcesz przyjechać? Zapłać. W Wenecji ruszył system rezerwacji wizyt i opłat

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, dosyć ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Opat podległej Moskwie Ławry Świętogórskiej, metropolita Arsenij ujawnił w czasie liturgii pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu Kramatorska (obwód doniecki). Został zatrzymany - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Irański sąd rewolucyjny skazał znanego w kraju rapera Toomaja Salehiego na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformowały media, powołując się na jego prawnika.

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Źródło:
PAP

Joe Biden podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. W Rosji aresztowano wiceministra obrony. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Meta rozczarowała w środę inwestorów prognozami wyższych wydatków i niższych niż oczekiwano przychodów. Efekt to spadek wartości giełdowej spółki o prawie 200 miliardów dolarów i obawy, że rosnące koszty sztucznej inteligencji przewyższą korzyści. Akcje Meta Platforms spadły podczas środowej sesji o ponad 15 procent. Rozczarowującą prognozę przychodów przyćmiła lepsze od oczekiwań wyniki spółki w pierwszym kwartale 2024 roku.

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Właściciel Facebooka zaliczył mocny spadek na giełdzie. Inwestorzy rozczarowani perspektywami

Źródło:
Reuters, PAP

Ukraińskie drony uszkodziły dużą rosyjską fabrykę stali w obwodzie lipieckim w Rosji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie.

Reuters: ukraińskie drony uderzyły w dużą rosyjską fabrykę stali

Reuters: ukraińskie drony uderzyły w dużą rosyjską fabrykę stali

Źródło:
PAP

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

To nie jest tak, że o tu w tym momencie naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają - powiedział Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii o wprowadzaniu programu Mieszkanie na start oraz jego potencjalnych efektach na rynek nieruchomości.

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

"To nie jest tak, że naciskamy guzik enter i już ceny lecą w dół, a mieszkania się pojawiają"

Źródło:
TVN24

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24