Mężczyzna, który pomagał Brunonowi K., został zatrzymany dzisiaj rano

Aktualizacja:
Tusk: Nie mieliśmy doświadczenia z takimi przypadkami
Tusk: Nie mieliśmy doświadczenia z takimi przypadkami
tvn24
Premier jest zadowolony ze sprawnego działania ABWtvn24

Zarzut przygotowań do zamachu na prezydenta, rząd i Sejm usłyszał 45-latek zatrzymany 9 listopada - poinformowała prokuratura i ABW na wspólnej konferencji. To pracownik krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego. Przyznał, że planował zaatakować Sejm, w chwili gdy będą w nim najwyższe władze. W sprawie głos zabrał Donald Tusk, dochodzą też kolejne szczegóły działań prokuratury i ABW.

18:07

- Pracujący i przebywający w Sejmie mogą czuć się bezpiecznie - zapewniła we wtorek marszałek Ewa Kopacz, odnosząc się do udaremnionego zamachu na konstytucyjne organy władzy. Prokuratura i służby zdały egzamin - oceniła. Marszałek poinformowała, że natychmiast po konferencji prokuratury i ABW poleciła zweryfikować, czy procedury bezpieczeństwa obowiązujące w Sejmie są wystarczające.

Ewa Kopacz: wszyscy w Sejmie mogą czuć się bezpiecznie
Ewa Kopacz: wszyscy w Sejmie mogą czuć się bezpiecznie tvn24
17:11
17:11

Biuro Ochrony Rządu w związku z informacją o planach niedoszłego zamachowca Brunona K. wprowadziło stan podwyższonej gotowości - powiedział w rozmowie z tvn24.pl rzecznik prasowy mjr Dariusz Aleksandrowicz. W ramach tego w czasie obchodów Święta Niepodległości obowiązywały specjalne środki bezpieczeństwa.

16:05

Dopiero dzisiaj o 6 rano ABW i krakowska prokuratura zatrzymały drugiego mężczyznę, który pomagał Brunonowi K. Właśnie trwają z nim prokuratorskie czynności. - Jutro rano zdecydujemy czy wystąpimy do sądu o areszt - potwierdził informacje tvn24.pl Piotr Kosmaty, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Trzecia podejrzana w sprawie zamachu osoba przebywa na wolności. Ma ona zarzut nielegalnego posiadania broni.

16:00
14:10

- My jako Polska jesteśmy w stanie przeżyć nawet najostrzejsza debatę, na każdy temat, ale każde państwo jest zagrożone w swoich fundamentach gdy do debaty publicznej i zachowań dużych grup społecznych wdziera się przemoc i kiedy formułuje się poglądy, które w oparciu o taką czy inną ideologię, wszystkie, które nie wyrzekają się przemocy, moga doprowadzić do nieszczęścią. Dlatego te słowa dedykuję wszystkim bez wyjątku - od lewa, przez centrum do prawa, od PiS, przez PO do lewicy - podkreślił premier kończąc konferencję po posiedzeniu rzadu.

14:06

Premier: Nie chce nikogo epatować profilem ideowym zatrzymanego, ale nie wygląda mi na entuzjastę PO. Dlatego wydaje mi się, że jest to wystarczające ostrzeżenie dla wszystkich bez wyjątku, żeby powiedzieć, że czas na taki boży spokój w Polsce, który nie polega na tym, żeby wszyscy ze wszystkimi się zgadzali, ale żeby wyrzekli się w języku zapowiedzi przemocy.

13:57

Tusk: Chodzi mi o to, by zmiany spowodowały, że ABW nie w każdej sytuacji dubliuje działania prokuratury. Cała sytuacja umocniła mnie w przekonaniu, że ABW koncentrująca się właśnie na takich sprawach jak ta dzisiejsza jest właściwym kierunkiem.

13:50

Tusk: Nie wiem dlaczego ten dzień jest lepszy lub gorszy do komunikowania tej wiedzy. To prokuratura na wniosek ABW podjęła decyzję o zatrzymaniu i przygotowaniu komunikatu w tej sprawie. Nie konsultowano ze mną tej daty, nie widzę jednak żadnego kontekstu politycznego. Informację otrzymałem 31 października. Była to informacja, ze istnieje osobnik, który przygotowuje się do przeprowadzenia zamachu. 9 listopada otrzymałem informację o zatrzymaniu podejrzanego.

"Informację otrzymałem 31 października"
"Informację otrzymałem 31 października"tvn24
13:48

- Chcę powiedzieć, że to przekleństwo, które wyraża się w przysłowiu mądry Polak po szkodzie okazało się nieprawdziwe. To jest bardzo ważne i nowe dla nas doświadczenie, dramatyczne doświadczenie. Widać wyraźnie, że czasami jeden nieodpowiedzialny osobnik jest w stanie doprowadzić do dramatu. Ten potencjalny zamachowiec nie ukrywał swojej fascynacji Breivikiem - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

I podkreślił: - Muszę pogratulować ABW, która we współpracy z prokuraturą postępowała tak, żeby móc zatrzymać podejrzanego - powiedział premier.

Donald Tusk dodał też: - Niech to będzie dla nas wszystkich sygnał, że powinnismy być mądrzy przed szkodą i żebyśmy wyrzekli się języka agresji w debacie publicznej - powiedział Tusk.

12:55
12:40

Prof. Włodzimierz Sady, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie o zatrzymanym przez ABW pracowniku uczelni: - Zatrzymanego ani wcześniej nie znałem, ani nie wiedziałem ojego działalności.

Dopytywany przez reporterkę TVN24, jak mógł nie znać własnego pracownika, powtórzył: - Nie znałem. W naszym uniwersytecie pracuje około 1500 pracowników.

Czy były skargi na zatrzymanego adiunkta? - O ile rozpoznałem sprawę, żadnych skarg nie było. (...) Był przeciętnym pracownikiem, nie wyróżniającym się - dodał prof. Sady.

- Pracownicy są zszokowani - przyznał.

12:33

Jak ustalił portal tvn24.pl, niedoszły zamachowiec w swoich wyjaśnieniach opowiedział, jaki skutek zamierzał osiągnąć atakiem terrostycznym. - Pragnął, by po zamachu doszło do masowych wystąpień, do rewolty, która miała doprowadzić do zmiany obecnego systemu politycznego - twierdzi jedna z osób znająca ustalenia śledztwa.

12:27

Lech Wałęsa ws. informacji o planowanycm zamachu: - Nawiedzonych wariatów jest wielu w każdym kraju. (...) My jednak jesteśmy coraz bardziej podobni do Europy, a na Zachodzie słyszymy co się dzieje; co jakiś czas są tam zamachy. Służby nie mogą lekceważyć żadnej informacji. 10 dni temu, w okolicach Święta Niepodległości, była taka wzmożona akcja ochrony. Ponieważ ja już tyle lat jestem inwigilowany i kontrolowany, to czułem, że coś się dzieje. Trzeba było nawet zmienić udział w mszy świętej. Czasami jest to bardziej widoczne, czasami mniej, ale VIP-y w takich sytuacjach są czulej chronieni.

12:16

Krzysztof Kwiatkowski, PO (b. minister sprawiedliwości i prokurator generalny): - Mamy informację o poglądach, którymi kierowała się osoba podejrzana o przygotowanie zamachu, ale jednocześnie mamy informację, że nie działał w żadnych strukturach politycznych. To może pozwoli nam ostudzić temperaturę dyskusji politycznej na ten temat.

- Mieliśmy nadzieję, że w życiu publicznym nie istnieje już taka przemoc - dodał.

11:51

TVN24: mężczyzna został zatrzymany w miejscu pracy i tam przetrzymywał najwięcej materiałów

11:47
11:44

Według posła PO i członka sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marka Biernackiego od11 września 2001 roku trzeba zakładać, że terroryzm jest współczesnym zagrożeniem. - Terrorystom chodzi o to, by zastraszyć społeczeństwo - podkreślił Biernacki.

Marek Biernacki o sprawie zatrzymania niedoszłego terrorysty
Marek Biernacki o sprawie zatrzymania niedoszłego terrorystytvn24
11:42

Kolejne nieoficjalne informacje. Jak ustalił Maciej Duda, dziennikarz śledczy tvn24.pl zamachowiec planował staranować bramki wjazdowe na teren Sejmu, by jak najbliżej znaleźć się sali plenarnej. - To jedna z wersji zamachu, którą brał pod uwagę. Był tak zdeterminowany, że nie wykluczał samobójczej misji - mówi nieoficjalnie jeden ze śledczych.

Dlaczego prokuratura i ABW nie zatrzymali osób zwerbowanych przez podejrzanego? Według nieficjalnych informacji współpracowali z ABW. Jeden z nich najprawdopodobniej jest funkcjonariuszem Agencji działający pod przykryciem.

11:19

- Dlaczego konferencja została zorganizowana teraz, kiedy jeszcze niektóre osoby związane ze sprawą są na wolności - pytał w Sejmie na konferencji Opioła. I dodał: - Nie rozumiemy, dlaczego teraz - podkreślił.

11:13

Zszokowane całą sprawą jest PiS. Poseł Marek Opioła - wiceszef komisji ds. służb specjalnych - powiedział na konferencji w Sejmie, że sprawa wymaga zwołania szybkiego posiedzenia komisji. - Tą sprawą powinna jak najszybciej zająć komisja - powiedział.

Jego zdaniem przed komisją powinien przestawić informację m. in. premier Donald Tusk i szef ABW Krzysztof Bondaryk.

11:09

Szef SLD Leszek Miller powiedział w TVN24, że cała sprawa z zatrzymaniem niedoszłego zmachowca nie dziwi go, bo w Polsce ostatnio emocje polityczne są bardzo duże.

Szef SLD o informacjach przekazanych przez śledczych
Szef SLD o informacjach przekazanych przez śledczychtvn24
10:43

Prezydent o sprawie wiedział - podobnie jak premier - od kilkunastu dni - powiedziała w TVN24 szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzeska-Wieczorek.

Prezydent o sprawie widział od kilkanastu dni
Prezydent o sprawie widział od kilkanastu dnitvn24
10:37

Prokuratura potwierdza, że zatrzymany to pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

10:35

Artur Wrona, szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie: - Na świecie służby specjalne zatrzymują zamachowców głównie po realizacji. W Polsce nasze służby specjalne zrobiły to wcześniej, zrobiły to z wyprzedzeniem, nie dopuszczając do niebezpiecznego zdarzenia. I chwała za to służbom.

Wcześniej podkreślał, że postępowanie ws. planowanego zamachu, było wzorem współpracy między Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i prokuratury. Dodał, że wszystkie działania wykonano profesjonalnie, funkcjonariusze pracowali, nie zważając na zmęcznie i brak snu, a całość działań była doskonale koordynowana m.in. przez szefa ABW.

"Chwała służbom za wcześniejsze wykrycie sprawy"
"Chwała służbom za wcześniejsze wykrycie sprawy"tvn24
10:34

Śledczy: razem z zatrzymanym w szkoleniach uczestniczyły jeszcze cztery inne osoby.

10:34

- Zatrzymany gromadził broń na różne sposoby - kupował ją na targach, giełdach, także za granicą, w tym w Belgii. Nie miał pozwolenia na broń. Na razie nie był badany psychiatrycznie i psychologicznie - powiedział prokurator Krasoń.

10:33

- Mężczyzna przyznał się do prowadzenia szkoleń, przeprowadzania próbnych detonacji, stwierdził, że jego motywacja nie wynikała z jego woli, tylko działał pod siłą sugestii innych osósb. Podejrzany nie należy do żandego ugrupowania ani partii politycznej. Twierdzi, że kierował się motywacjami narodowościowymi, ksenofobicznymi, antypaństwowymi, antysemickimi - powiedział prokurator Krasoń.

Czym kierował się zatrzymany?
Czym kierował się zatrzymany?tvn24
10:29

Prokuratura: w toku śledztwa zatrzymano jeszcze dwie osoby. - Sprawa ma charakter rozwojowy - powiedział prokurator Krasoń. I dodał, że śledczy mają informacje, z których wynika, że niedoszłego zamachowca miała inspirować jedna osoba, obywatel polski, nie związany z żadną partią polityczną. - Według naszych informacji był to pomysłodawca całej akcji - powiedział prokurator.

10:28

- Zagrożenie było realne - podkreślał Artur Wrona z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Na dowód zaprezentował nagranie, na którym podejrzewany o planowanie zamachu na prezydenta, rząd i Sejm przeprowadzał próbne detonacje materiałów wybuchowych w różnych miejscach kraju m.in. w Przeginii (woj. małopolskie), głównie na otwartej przestrzeni i na akwenach wodnych.

Do wybuchów dochodziło we wrześniu. W sumie mężczyzna użył 250 kg materiałów wybuchowych. W dniu zamachu - jak powiedział Wrona - zamierzał zdetonować aż 4 tony takich ładunków. Miały one być umieszczone w jednym samochodzie, jednak nie w ciężarówce.

Podejrzany przeprowadzał próbne eksplozje
Podejrzany przeprowadzał próbne eksplozjetvn24
10:25

ABW: pierwsze informacje o podejrzanym uzyskalismy pod koniec 2011. Od tego momentu mężczyzna był rozpoznawany.

Rozpracowywany od 2011 roku
Rozpracowywany od 2011 rokutvn24
10:24

Artur Wrona, szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie przyznał, że kiedy pierwszy raz zapoznał się z materiałami ABW, miał wątpliwości co do realności zagrożenia.

- Musiałem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście w Polsce jest możliwe zagrożenie zamachem terrorystycznym. Czy osoba, którą podejrzewamy jest do tego stopnia zdeterminowana, by taki atak wykonać. A w szczególności odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: czy miała możliwości przeprowadzenie tego rodzaju działania. I na wszystkie te pytanie muszę odpowiedzieć: tak - mówił szef krakowskiej prokuratury apelacyjnej.

10:22

Artur Wrona, szef Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie poinformował, że śledztwo toczy się w dalszym ciągu, i jest bardzo dynamiczne. Na bieżąco są podejmowane działania procesowe. Przyznał, że konferencja, na której służby miały przedstawić informację o planowanym zamachu miała się odbyć już tydzień temu, ale w śledztwie pojawiły się nowe wątki, które trzeba było sprawdzić.

- W tej sprawie nie było przecieku, informacja w mediach pojawiła się w dniu konferencji - zaznaczył Wrona. I dodał, że ze strony ABW i prokuratury była pełna dyskrecja, co było kluczowe dla śledztwa.

10:17

- Początkowo zatrzymany nie przyznał się do winy. Jednak w trakcie posiedzenia sądu zmienił zdanie i zaczął składać wyjaśnienia. 10 listopada prokuratora skierowała wniosek o tymczasowy areszt - powiedział prokurator Krasoń.

Są zarzuty dla zatrzymanego mężczyzny
Są zarzuty dla zatrzymanego mężczyznytvn24
10:16

Mężczyzna usłyszał zarzut przygotowań do zamachu na prezydenta, rząd i Sejm - powiedział prokurator Krasoń.

10:14

Śledczy poinformowali też, że odnaleziono kilkanaście sztuk broni i amunicję, a także ubranie maskujące, kamizelki kuloodparne itp. Ponadto polskie i zagraniczne tablice rejestracyjne, specjalnie spreparowane do użycia.

10:13

Na podstawie prawidłowo zebranych materiałów prokuratura wydała postanowienie o postatwieniu zarzutów, zatrzymaniu, i przeszukaniu kilkunastu miejsc w polsce - dodał prokurator. - W wyniku przeprowadzonych przeszukań odnaleziono materiały wybuchowy, które mogą być wykorzystywane przy planowanym zamachu jak: heksogen, pentryt, trotyl, proch. Znaleziono tez przedmioty do wykorzystania w konstruowaniu bomb m. in. zapalniki.

Znaleziono liczne materiały wybuchowe
Znaleziono liczne materiały wybuchowetvn24
10:11

Celem ataku był budynek Sejmu. Podejrzeany wchodził w porozumeinie z innymi osobami, werbował osoby, które miały mu pomóc w działaniach, rozpracował okolice budynku Sejmu - powiedział podczas specjalnej konferencji prokuratury i ABW prokurator Mariusz Krasoń z Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie.

Komunikat dotyczący "osoby planującej zamach na konstytucyjne organy RP" zamieszczono na stronie krakowskiej prokuratury apelacyjnej. Jej rzecznik poinformował, że postępowanie przygotowawcze w tej sprawie zostało wszczęte 5 listopada i powierzone krakowskiej delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zatrzymanie mężczyzny potwierdził w TVN24 rzecznik ABW Maciej Karczyński. Nie chciał mówić o szczegółach.

Rzecznik ABW potwierdza zatrzymanie niedoszłego zamachowca
Rzecznik ABW potwierdza zatrzymanie niedoszłego zamachowcatvn24

Co planował?

Podejrzany został aresztowany pod zarzutem przygotowań do zamachu terrorystycznego z użyciem materiałów wybuchowych na konstytucyjne organy Rzeczypospolitej Polskiej. Szczegóły sprawy zostaną przekazane podczas konferencji prasowej we wtorek o godz. 10 w siedzibie ABW w Warszawie. Weźmie w niej udział m.in. szef krakowskiej prokuratury apelacyjnej Artur Wrona.

"Konferencja będzie poświęcona omówieniu przeprowadzonych działań związanych z udaremnieniem ataku na konstytucyjne organy RP" - czytamy w komunikacie ABW. Komunikat na temat konferencji prasowej, poświęconej omówieniu działań ABW związanych z zatrzymaniem osoby przygotowującej zamach terrorystyczny, zamieszczono także na stronie ABW.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie i ABW
Śledztwo prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Krakowie i ABWtvn24

Nieoficjalne informacje

Według wiarygodnego źródła "sprawa jest poważna, przygotowania były zaawansowane, a celem ataku mógł być m.in. Sejm i prezydent".

Według nieoficjalnych informacji tvn24.pl podejrzany o przygotowanie ataku na prezydenta i Sejm chciał umieścić bomby w samochodach. Według ustaleń śledczych wzorował się na Andersie Breiviku i amerykańskich terrorystach, którzy w 1995 roku zabili ponad 168 osób w Oklahoma City.

Jak informuje TVN24, zatrzymany to pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Z racji pracy miał dostęp do środków chemicznych, które miały mu posłużyć do konkstrukcji materiałów wybuchowych.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się też, że zatrzymany planował zamach podczas jednego z posiedzeń parlamentu, na którym będą obecni prezydent, premier i przedstawiciele wszystkich opcji politycznych. Brał pod uwagę przeprowadzenie zamachu w różne święta państwowe. Śledczy nie wykluczają, że planował przeprowadzenie zamachu 11 listopada, ale jest to hipoteza, nie ma na to dowodów.

Według naszych informacji nie działał sam, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Mężczyzna został zatrzymany 9 listopada. Za przygotowywanie zamachu na konstytucyjne organy RP grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Komunikat Prokuratury Apelacyjnej w KrakowieProkuratura Apelacyjna w Krakowie

Autor: Maciej Duda, mn//mat / Źródło: PAP, TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W jednym z pokoi hotelowych w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Wrzucony tam koktajl Mołotowa spowodował, że ciała czterech lokatorek stanęły w płomieniach. Przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły - stwierdził europoseł Krzysztof Jurgiel, który został zawieszony w prawach członka partii. Zapowiedział, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego, jeśli nic się nie zmieni w ocenie prezesa. - Jeśli ktoś pomówił, to powinien przedstawić dowody - zauważył Jurgiel. Według niego w województwie podlaskim błędy popełniał Jacek Sasin. Były wicepremier odniósł się do tych zarzutów. - Rozumiem, że dzisiaj Krzysztof Jurgiel próbuje oskarżać wszystkich, tylko jakby nie widzi jakiegoś problemu ze sobą - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
polsatnews.pl, tvn24.pl

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Komisja do spraw zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich jest niezbędna - podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości, Krzysztof Śmiszek z Lewicy, kandydujący do europarlamentu. Stwierdził, że komisja powołana za czasów rządu PiS-u była "prawnym Frankensteinem". Zdaniem innego kandydata, obecnego europosła PiS Adama Bielana Donald Tusk "nie jest dobrą osobą, żeby kogokolwiek rozliczać z wpływów rosyjskich".

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Źródło:
TVN24

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - powiedział w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) stwierdził, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Aptekarka Maria C. została we wtorek skazana przez Sąd Okręgowy w Kielcach na siedem lat więzienia za wyłudzenie 7,5 miliona złotych od Narodowego Funduszu Zdrowia. 77-letnia farmaceutka miała przez kilka lat wykazywać sprzedaż leków, których nigdy nie wydała pacjentom. Wyrok jest nieprawomocny.

77-letnia aptekarka ma trafić do więzienia. Za wyłudzenie ponad siedmiu milionów złotych z NFZ

77-letnia aptekarka ma trafić do więzienia. Za wyłudzenie ponad siedmiu milionów złotych z NFZ

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, skazany na trzy miesiące bezwzględnego pozbawienia wolności i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych, powinien już trafić do więzienia. Złożył jednak wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd nie podjął jeszcze decyzji. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył.

Były senator PiS nie trafił do więzienia, chce odbywać karę w systemie dozoru elektronicznego

Źródło:
TVN24, PAP

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

52-latek tłumaczył policji, że zasnął za kierownicą. Na drodze ekspresowej w okolicach miejscowości Strzeszkowice Duże (woj. lubelskie) wjechał z impetem w barierę energochłonną. Ta prawdopodobnie uratowała mu życie. Drogowcy opublikowali film z tego zdarzenia.  

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Zasnął i wjechał w barierę. "Zadziałała jak poduszka". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl