Metropolita Sawa: Wizyta historyczna. Krok ku likwidacji nieporozumień

Metropolita Sawa: To mały, ale ważny krok
Metropolita Sawa: To mały, ale ważny krok
Fakty TVN
Metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła PrawosławnegoFakty TVN

Patriarcha Moskwy, Cyryl I, po raz pierwszy przyjeżdża do Polski. - To wizyta historyczna - podkreślił w rozmowie z Faktami TVN metropolita Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. - Oczekiwania mamy duże. Te jeszcze nie zostaną spełnione, bo to jest tylko mały krok w kierunku likwidacji różnych nieporozumień. Ale to bardzo ważny krok - ocenił duchowny.

Wasza Eminencjo, czym dla Was jest wizyta zwierzchnika bratniego kościoła rosyjskiego? Wizyta Jego Świętobliwości patriarchy Cyryla I jest dużym wydarzeniem dla prawosławnego Kościoła w Polsce - dla hierarchii, duchowieństwa i wiernych. Jest to wizyta historyczna, patriarcha Moskwy po raz pierwszy przyjeżdża do Rzeczpospolitej - stąd też wynika waga tej wizyty. Odbywa się na zaproszenie naszego Kościoła i jest wpisana w harmonogram wizyt, które patriarcha składa innym zwierzchnikom kościołów autokefalicznych. Bo jest taki zwyczaj, że patriarcha po objęciu swego stanowiska składa wizyty zwierzchnikom i do tego właśnie sprowadza się ta wizyta w Polsce.

Naturalnie ma ona wymiar przede wszystkim cerkiewny i duszpasterski, bo patriarcha przyjeżdża do prawosławnych w Polsce, do wiernych. Odwiedzi Warszawę, Białystok, Supraśl, Hajnówkę, no i centralne nabożeństwo będzie celebrował na Świętej Górze Grabarce - z okazji święta Przemienienia Pańskiego, które uroczyście obchodzone jest w tamtejszym monastyrze żenskim. To jest zasadniczy cel tej wizyty, czyli taki duchowny kontakt z wiernymi. Naturanie służy to także wzmocnieniu wiary.

Należy także pamiętać, ze patriarcha jest żywym świadkiem męczenników rosyjskich XX wieku. Kosciół Rosyjski przeżył ogromne prześladowania, był niszczony, likwidowano jego duchowe bogactwo, a on (Cyryl I - red.) wyrósł w tym wszystkim, jest świadkiem, ma bogate doświadczenia i każdy jego kontakt z wiernym albo wiernego z nim - posiada także ten wymiar ważny, duchowy. To jest żywy świadek wiary XX wieku.

Natomiast jednym z punktów tej wizyty jest podpisanie przesłania z Kościołem rzymskokatolickim w Polsce. Podpisze go Jego Świętobliwość, patriarcha Cyryl I i przewodniczący Episkopatu Rzymskokatolickiego, abp Józef Michalik. To jest jeden z punktów, który ma także duże znaczenie i cieszymy się, że dochodzi do takiej sytuacji, że oba Kościoły podpiszą dokument, w którym jest mowa o jedności, pokoju, zgodzie i wzajemnym szacunku. Ma to duże znaczenie we współczesnym świecie także ze względu na historyczne obciążenia pomiędzy Rosją a Polską. Nasz Kościół prawosławny w Polsce w przeciągu minionego czasu, który był przeznaczony na przygotowanie (przesłania do narodów - red.) służył pomocą. Mamy duże doświadczenie, znamy realia naszej sytuacji w Polsce, znamy także i realia Kościoła rosyjskiego. Jesteśmy włączeni w to, ale tak pośrednio, nie bezpośrednio. Jak ważne jest to przesłanie dla Polskiego Kościoła Prawosławnego? Jesteśmy chrześcijanami, a chrześcijanie powinni przede wszystkim głosić dobro. Stąd też jest tam wezwanie do rozszerzenia tego dobra, do likwidowania różnych momentów niezgody, nieprzyjaźni i w związku z tym - ma charakter także wychowawczy. Przesłanie zwraca się bezpośrednio do wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, pośrednio do nas. My jesteśmy częścią społeczeństwa polskiego i zwraca się do prawosławnych Rosjan i Rosjan katolików - także ma szeroki wymiar. Wasza Eminencjo, a jakie są oczekiwania? Czy wpłynie to na relacje polsko–rosyjskie? Oczekiwania mamy duże. Naturalnie tych dużych nie będzie, bo to jest tylko mały krok w kierunku likwidacji różnych nieporozumień. Ale to bardzo ważny krok. Od razu nie zlikwidujemy słabości ludzkich, likwidujemy je stopniowo i myślę, że ten krok będzie pozytywnie wpływał na dalsze współdziałanie, współpracę między Kościołami i narodami, i państwami. Czy ta wizyta Patriarchy Cyryla I będzie miała polityczne znaczenie dla Polaków i Rosjan?

Ja bym tutaj nie wypowiadał się politycznie, bo to nie moja domena, ale - czytając to przesłanie - naturalnie będzie miała także wymiar społeczno-polityczny. I będzie to ważne wydarzenie historyczne, bo sama wizyta posiada wydźwięk historyczny, bo nigdy patriarchy nie było tutaj u nas. Nigdy nie podpisywano u nas takich dokumentów. Kościół Katolicki podpisał podobny z Episkopatem Niemieckim w swoim czasie, ale to nie był taki dokument. Ten jest wspólny, tamten był z jednej i z drugiej strony, a u nas jest wspólny. To jest ważne. Mamy taką wspólną płaszczyznę dobra. Zastanawiam się Wasza Eminencjo, czy będzie to taka poprawa stosunków jak z Niemcami po 1965 roku, czy można to porównywać i odnieść się do tamtego dokumentu ? Trudno się do tego odnosić, bo to jest zupełnie w innym układzie, inny czas i inna sytuacja jest. Dlaczego patriarcha odwiedzi właśnie te miejsca w Polsce: Supraśl, Białystok, Hajnówkę i Grabarkę? Patriarcha w Polsce był kilkakrotnie będąc metropolitą smoleńskim, kiedy ja byłem biskupem białostockim. Często przyjeżdżał do Białegostoku, ja jeździłem do Smoleńska czy do Kaliningradu. On był także świadkiem budowy świątyń w Białymstoku. Szczególnie tej dużej - Świętego Ducha. I kiedy omawialiśmy program wizyty, to patriarcha zaznaczył – „no naturalnie chciałbym być w Białymstoku, zobaczyć jak wygląda ta świątynia, którą budowaliście”. Poza tym na Białostocczyźnie mieszka najwięcej naszych wiernych. Będzie także spotkanie w Warszawie, takie krótkie nabożeństwo dziękczynne za przybycie Jego Świętobliwości. Później Białystok, Supraśl - ważne miejsce dla nas. Natomiast Hajnówkę odwiedzamy po drodze do Grabarki. Hajnówka słynie z festiwali muzyki cerkiewnej, poza tym ma piękną nowoczesną świątynię. A później Grabarka, tam centralne nabożeństwo odbędzie się w dniu święta. Wówczas na Świętą Górę Grabarkę przybywa mnóstwo wiernych – stąd też tam będzie ten kontakt modlitewny Jego Świętobliwości z wiernymi, wiernych z nim, o to przede wszystkim nam chodzi. Czy z rozmowy Waszej Eminencji z patriarchą Cyrylem I tuż przed przyjazdem wynikało, że patriarcha także liczy na otwarcie nowego rozdziału w stosunkach polsko-rosyjskich? Patriarcha sympatyzuje z Polską, on lubi Polskę i myślę, że będzie się cieszyć, jeśli to przesłanie będzie owocować.

Rozmowa Faktów TVN z metropolitą Sawą
Rozmowa Faktów TVN z metropolitą Sawątvn24

Autor: rozmawiała Ewa Kolada/mon/fac / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24