Dla tegorocznych maturzystów to ważny moment. Przed nimi kluczowe decyzje, od których będzie zależała ich przyszłość.
Ważne pytania
Reporter "Czarno na białym" wspólnie z analitykiem rynku pracy z firmy doradczej Randstad ułożył krótką ankietę, która pozwoliła lepiej poznać preferencje zawodowe maturzystów. Pytania były proste:
- Czy zamierzasz studiować?
- Jaki wybierasz profil studiów?
- Co zdecydowało o Twoim wyborze kierunku studiów?
- Jaki zawód chcesz wykonywać po studiach?
- Jakich oczekujesz zarobków (brutto) w swojej pierwszej pracy?
- Czy rozważasz podjęcie pracy związanej z zawodową przyszłością już w trakcie studiów?
Na takie pytania odpowiedzieli uczniowie klas maturalnych trzech liceów, w trzech miastach na Mazowszu - w Warszawie, Radomiu i Grójcu.
I odpowiedzi
W stołecznym liceum im. T. Czackiego uczniowie od razu zadeklarowali - bez wyższego wykształcenia ani rusz. Ten trend potwierdzają specjaliści. - Coraz więcej osób w Polsce studiuje. Jednak duża część tych osób, które wybierają w Polsce wyższe wykształcenie robi to trochę na zasadzie owczego pędu i trochę dlatego, że za bardzo nie wiedzą co zrobić w życiu. Idą więc na studia i liczą, że jakoś im to pomoże zdecydować - tłumaczy Paweł Strzelecki ze Szkoły Głównej Handlowej.
A wybór kierunku studiów jest o tyle istotny, że dziś co czwarty absolwent wyższej uczelni nie może przez dłuższy czas znaleźć jakiejkolwiek pracy. Po takiej informacji uczniowie z liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu śmieć się przestają. Na ankietę odpowiadają poważnie.
Z kolei w liceum w Grójcu kwestionariusz wypełnili uczniowie z klasy o profilu humanistycznym. To właśnie humaniści - według specjalistów - są dziś na starcie na przegranej pozycji w walce o pracę.
Wyniki
Spośród niemal 90 uczniów, którzy odpowiedzieli na pytania testowe, prawie połowa - 39 - wybiera się na kierunki ścisłe. 20 osób wskazało na studia humanistyczne, a 13 medyczne. - Wybierając studia osoby kierują się głównie tym, co ich interesuje i co chcą robić w przyszłości. Na drugim planie jest prestiż i motyw finansowy - analizuje Aneta Nowak z firmy Randstad.
Z wypełnionych ankiet wyłania się też obraz finansowych aspiracji maturzystów. Średnia pensja, jakiej spodziewają się oni na początku swojej zawodowej kariery to ponad 3,2 tys. zł brutto. To o kilkaset złotych więcej niż wynosi rzeczywista pierwsza płaca.
Uczniowie swoimi odpowiedziami stworzyli też listę najpopularniejszych zawodów. Są to: lekarze, inżynierowie, nauczyciele, prawnicy, ale też instruktor karate, celnik, organizator imprez i projektant mebli.
Autor: mn/tr / Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24