Matura z polskiego: Sprawdź, czy byś zdał

Aktualizacja:

Portal tvn24.pl w ramach akcji "Matura 2013: Sprawdź, czy zdasz", poprosił wykładowców akademickich i nauczycieli o napisanie egzaminów maturalnych i podzielenie się "kluczem" odpowiedzi z internautami. We wtorek uczniowie zdawali język polski na poziomie podstawowym. Pora sprawdzić, co należało zrobić, by - mierząc się z Żeromskim, Orzeszkową i Baczyńskim - wyjść z tej walki zwycięsko.

AKCJA TVN24.PL. MATURA 2013: SPRAWDŹ, CZY ZDASZ

ARKUSZ EGZAMINACYJNY Z JĘZ. POLSKIEGO - POZIOM PODSTAWOWY

Własny "klucz" odpowiedzi do matury z polskiego na poziomie podstawowym opracował dla czytelników tvn24.pl dr Krzysztof Chlipalski, wykładowca w Fundacji Universitatis Varsoviensis.

Żeromski albo duet Baczyński-Orzeszkowa

Egzamin maturalny z polskiego rozpoczął się o godz. 9. Najpierw uczniowie zasiedli do lektury tekstu popularnonaukowego Tomasza Rożka "Świat w 44 zerach", o wszechświecie i odpowiedzieli na 14 dotyczących go pytań. Za tę część egzaminu mogli dostać 20 punktów.

PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI DO TEKSTU POPULARNONAUKOWEGO

W części drugiej maturzyści musieli sięgnąć do wiedzy historycznoliterackiej i w oparciu o fragment "Przedwiośnia" ustalić "jaką rolę w życiu społeczeństwa" pisarz wyznaczył "autorytetowi", pisząc wypracowanie "nie krótsze niż dwie strony (250 słów)".

Jeżeli chcieli pisać o czymś innym, mogli wybrać drugi temat pracy: "porównanie obrazów przeszłości i refleksje na temat pamięci" we fragmentach noweli Orzeszkowej i wierszu Baczyńskiego. Za tę część abiturienci mogli dostać 50 punktów.

OPRACOWANIE TEMATU: AUTORYTET W "PRZEDWIOŚNIU" STEFANA ŻEROMSKIEGO

OPRACOWANIE UTWORÓW ELIZY ORZESZKOWEJ I KRZYSZTOFA KAMILA BACZYŃSKIEGO

W kolejnych dniach wyniki z geografii i historii opracują inni wykładowcy Fundacji, a już w środę matematykę na poziomie podstawowym rozwiążą dla was wykładowcy z Politechniki Warszawskiej.

Odpowiedzi dla maturzystów i nie tylko

W portalu tvn24.pl w kolejnych dniach czytelnicy będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i porównać ją z tą, posiadaną przez specjalistów w swoich dziedzinach.

Specjalnie dla naszych czytelników przykładowe odpowiedzi przygotowują i przygotują nauczyciele i wykładowcy akademiccy związani z Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, SGGW.

Testy maturalne z polskiego, historii i geografii rozwiązuje dla tvn24.pl Fundacja na Rzecz Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego ,,Universitatis Varsoviensis”

Testy z języków obcych opracują fachowcy z instytutów, szkół językowych oraz liceów. Tu zechcieli współpracować z nami m.in. British Council, Instytut Goethego, Liceum im. Cervantesa, Centrum Nauczania Języka Rosyjskiego.

Za każdym razem po zakończonym egzaminie z danego przedmiotu, arkusze prześlemy naszym partnerom. I jeszcze tego samego dnia postaramy się opublikować na stronie naszego portalu propozycje odpowiedzi.

Przykładowe rozwiązania maturalne z języka polskiego na poziomie podstawowym dla tvn24.pl przygotował dr Krzysztof Chlipalski, wykładowca w Fundacji Universitatis Varsoviensis, nauczyciel języka polskiego w 50 LO Stowarzyszenia Kultury i Edukacji oraz w Społecznej Szkole Podstawowej nr 26 im prof. Jigoro Kano w Warszawie.

http://www.kursydomatury.pl/

Autor: adso/tr / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości