Kiedy matura i egzamin ósmoklasisty? Scenariusze

Źródło:
tvn24.pl
Jak wyglądają przygotowania do zbliżających się egzaminów?
Jak wyglądają przygotowania do zbliżających się egzaminów?
TVN24
Jak wyglądają przygotowania do zbliżających się egzaminów?TVN24

Coraz bardziej prawdopodobna jest zmiana terminów egzaminów, na które czeka kilkaset tysięcy uczniów w całej Polsce. Możliwe jest nawet ich przeniesieniem na wakacje. Centralna Komisja Egzaminacyjna bierze pod uwagę wszystkie scenariusze.

Lekcje w szkołach zawieszono 12 marca. Początkowo przerwa miała trwać tylko dwa tygodnie, ale okazało się, że w obliczu zagrożenia koronawirusem to za krótko. Rząd zdecydował o wydłużeniu przerwy do Wielkanocy i rozpoczęciu 25 marca zdalnej edukacji dla 4,5 miliona polskich uczniów.

Do tej pory zarówno minister edukacji Dariusz Piontkowski, jak i premier Mateusz Morawiecki powtarzali, że - mimo to - harmonogram roku szkolnego, a więc m.in. data jego zakończenia i sesje egzaminacyjne nie ulegają zmianie. To się może jednak zmienić.

Gdyby młodzież wróciła do szkół zaraz po Wielkanocy, a więc 14 kwietnia - po miesiącu nieobecności, już 21 kwietnia około 356 tysięcy uczniów musiałoby przystąpić do egzaminu ósmoklasisty. Co jeśli jednak powrót do szkół zostanie przesunięty na koniec kwietnia?

Scenariusze

- Nie ma decyzji o zmianie formuły egzaminów, ani o ich odwołaniu, bo to by była ostateczność – mówi tvn24.pl dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

CKE musi być jednak gotowa na różne scenariusze, w tym - coraz poważniej braną pod uwagę - zmianę terminu egzaminów. Dyrektor Smolik nie chce mówić o szczegółach, ale przyznaje, że możliwa jest na przykład zmiana kolejności egzaminów. Czyli najpierw odbyłyby się matury (rozpoczynają się 4 maja, więc czasu do nich jest więcej - red.), potem egzamin na koniec podstawówki.

Gdyby egzamin ósmoklasisty miał odbyć się po maturach, ale jeszcze w tym roku szkolnym, trzeba byłoby przeprowadzić go w ostatnich dniach maja. Dlaczego wtedy? Między innymi dlatego, że w czerwcu zawsze odbywają się dodatkowe sesje egzaminacyjne dla tych uczniów, którzy nie podeszli do egzaminu ósmoklasisty czy matury w pierwszym terminie, na przykład z powodu choroby.

Jak dokończyć rok szkolny?

- Brak możliwości standardowej edukacji powoduje, że trzeba się zastanowić, jak dokończyć ten rok szkolny – słyszymy od osoby związanej z MEN. – W sytuacji, w której trudno określić, kiedy epidemia właściwie się skończy, zdalna edukacja aż do końca czerwca też jest prawdopodobnym rozwiązaniem.

Gotowość na taki wariant potwierdzają w CKE. – Jeśli przerwa w standardowej edukacji się przedłuży, jesteśmy gotowi na różne scenariusze, łącznie z przeprowadzeniem egzaminów zewnętrznych w wakacje – mówi Smolik.

Z informacji tvn24.pl i rozmów z przedstawicielami uczelni wyższych wynika, że matury mogłyby odbyć się nawet we wrześniu, wtedy trzeba byłoby przesunąć rekrutację i rozpoczęcie roku akademickiego, ale w przypadku studentów to łatwiejsze niż w przypadku niepełnoletnich uczniów.

– Jeśli matury się nie odbędą w przewidzianym terminie, rekrutacja będzie przesunięta. Dzisiaj nikt nie nakreśli terminów i dat, kiedy wrócimy do szkół i na uczelnie. Trzeba to zrobić jak najszybciej, ale jak nie będzie to groziło rozprzestrzenieniem się epidemii – mówił jeszcze kilka dni temu na antenie Radia Kraków Jarosław Gowin (w poniedziałek podał się do dymisji zarówno z funkcji wicepremiera, jak i ministra nauki - red.).

Dyrektor CKE całkowitą rezygnację z egzaminów – na jaką zdecydowała się na przykład Wielka Brytania - nazywa "opcją atomową". Rządzący starają się jej uniknąć.

Mało prawdopodobne jest też przeprowadzenie różnych wewnętrznych egzaminów w szkołach ponadpodstawowych i na uczelniach. Te w liceach i technikach, z których Polska zrezygnowała wraz z prowadzeniem gimnazjów w 1999 roku, były zagrożone licznymi nadużyciami, w tym korupcją. Egzaminy prowadzone przez państwo, takie same dla uczniów w całym kraju i sprawdzane przez nauczycieli, którzy nie znają piszących, uważane są przez ekspertów za bardziej sprawiedliwe i zrównujące szanse młodzieży. Dlatego, gdyby rząd zdecydował o odwołaniu egzaminu ósmoklasisty, możliwe jest, że tak naprawdę ten test – i tak już opracowany przez CKE - przeprowadziłyby w wakacje szkoły średnie.

Egzamin ósmoklasisty mógłby w takim wypadku stać się egzaminem wstępnym.

Kiedy informacja?

Kiedy dowiemy się, jakie ostatecznie plany ma rząd? Z naszych informacji wynika, że nie wcześniej niż w środę, 8 kwietnia.

- W najbliższych dniach na pewno zapadną decyzje dotyczące funkcjonowania szkół i ewentualnych dalszych przepisów związanych z rozwojem koronawirusa – zadeklarował w poniedziałek rano na antenie RMF FM Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

I dodał: - Ja nie chcę spekulować dzisiaj, jak to się skończy, bo to są zbyt poważne sprawy, żeby sobie gdybać. My opieramy się w tej sprawie na opinii Ministerstwa Zdrowia, lekarzy i ekspertów i to jest podstawa do podejmowania decyzji.

- Sprawy są poważne, a z nami nikt nie rozmawia – komentuje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, największego działającego w oświacie związku zawodowego, który zrzesza około jedną trzecią nauczycieli.

W poniedziałek odbyło się prezydium ZNP.

- Wszyscy chcielibyśmy, żeby to się już skończyło, ale równocześnie uważamy, że zdrowie i życie obywateli jest najważniejsze – mówi Broniarz. – Tylko chcielibyśmy, żeby o scenariuszach na edukację ktoś z nami rozmawiał, a nie, żebyśmy dowiadywali się o nich z konferencji prasowych – dodaje.

Oceny końcowe

Jeśli rządzący nie zdecydują w najbliższych dniach o zmianie harmonogramu roku szkolnego, jeszcze w kwietniu trzeba będzie wystawić oceny końcowe maturzystom. Czy nauczyciele są gotowi, by wystawić je zdalnie?

– To oczywiście nie będzie łatwe, ale jest możliwe – mówi Broniarz. – Taka ocena nie jest tylko stopniem z marca i kwietnia. Siłą rzeczy jest oceną pewnego dłuższego horyzontu. Oczywiście, niektórzy uczniowie będą mieli kłopot, bo nie zawsze z zawinionych przez siebie powodów, nie byli na przykład nadmiernie aktywni. Ale my, nauczyciele, wiemy, kogo uczymy, na co kogo stać, to nie jest obserwacja tygodniowa czy miesięczna. Wierzę, że wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść uczniów – dodaje.

W zeszłym tygodniu o odwołanie egzaminów w tym roku i zmianę zasad rekrutacji zaapelowało m.in. ZNP. List do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Dariusza Piontkowskiego wystosowało też 30 organizacji pozarządowych związanych z oświatą. Ich przedstawiciele zaapelowali o podjęcie natychmiastowych działań, które poprawią jakość funkcjonowania polskiej edukacji w czasie, kiedy placówki szkolne, przedszkolne i żłobkowe pozostają zamknięte, a młodzież nie może wychodzić z domu bez pełnoletniego opiekuna.

"W związku z niepewnymi scenariuszami dalszego przebiegu pandemii koronawirusa oczekujemy, że egzamin ósmoklasisty zostanie przeniesiony lub odwołany. Wymaga to podjęcia pilnych prac nad zmianą zasad rekrutacji do szkół średnich. Uważamy równocześnie, że może okazać się konieczna zmiana terminów egzaminów maturalnych i opracowanie wspólnie z uczelniami wyższymi nowego terminarza rekrutacji. Ufamy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowuje plan działania na taką ewentualność. W sprawie egzaminu ósmoklasisty i matury konieczne są pilne decyzja i informacja. W tej sytuacji najgorsza dla wszystkich jest niepewność" – czytamy w części poświęconej egzaminom.

Decyzji domagają się też sami uczniowie. Pod ich listem do rządu w tej sprawie podpisało się już ponad 41 tys. osób.

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 29 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Choć temperatura jest dodatnia i trwa odwilż, wiele osób postanowiło spacerować w niedzielę po zamarzniętej tafli Jeziorka Kamionkowskiego w Parku Skaryszewskim. Do równie niebezpiecznych sytuacji dochodzi na Jeziorku Czerniakowskim. Na lód wchodzą dorośli z dziećmi.

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Trwa odwilż, lód szybko topnieje, a na zamarzniętych jeziorach całe rodziny

Źródło:
Kontakt24

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium