"Maskarada", "bzdura", "nieprawda". Tak PO i PSL odpowiadają na raport

[object Object]
Politycy PO twierdzą, że dokument przygotowany przez PiS ma niewiele wspólnego z rzeczywistościątvn24
wideo 2/28

"Pseudoaudyt", "demagogia", "granie na emocjach" - tak politycy PO ocenili środową prezentację przez ministrów PiS raportu, który miał podsumować ośmioletnie rządy koalicji PO-PSL. Posłowie opozycji zwracali uwagę na zachwianie proporcji w dyskusji i skarżyli, że mieli zbyt mało czasu na odniesienie się do zarzutów. Żądali także wersji spisanej dokumentu, której rząd nie przedstawił. Przedstawiamy najważniejsze kwestie.

W środę w Sejmie przedstawiono wyniki raportu o rządach PO-PSL przygotowanego przez obecny gabinet. "Raport o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL (2007-2015)" zaprezentowana najpierw premier Beata Szydło, a potem poszczególni ministrowie.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: PiS ocenia rządy PO-PSL

Potem do zarzutów odnieśli się politycy PO i PSL.

Była premier: zmienialiśmy Polskę, wy przegrywaliście wybory

Była premier Ewa Kopacz podkreśliła, że politycy PiS przedstawiając raport epatowali opinię publiczną "oszczerstwami i półprawdami". - Gdyby przyszło mi dzisiaj podsumować ten dzień (...), to powiem: "kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz, wieczorem" - podkreśliła była premier.

- Chcecie zakwestionować ostatnie 8 lat, w których my zmienialiśmy Polskę, a wy przegrywaliście kolejne wybory" - mówiła Kopacz. Dodała, że przez 8 lat politycy PiS marzyli, "by wreszcie dorwać się do władzy".

Według byłej premier politycy PiS, by wygrać wybory musieli "zastosować maskaradę", ale - jak oceniła - ich maski opadły szybko - po 6 miesiącach.

Dodała, że wiarygodność audytu PiS jest taka, jak "przysłowiowa już miłość Krystyny Pawłowicz do Unii Europejskiej, tolerancyjność ojca (Tadeusza) Rydzyka, czy kompetencje hodowlane ministra (rolnictwa Krzysztofa) Jurgiela".

Była premier zwracała uwagę, że PiS nie zrealizował dotąd swoich obietnic, takich jak np. obniżenie wieku emerytalnego, pomoc dla frankowiczów czy skrócenie kolejek do specjalistów. Posłużyła się niebieską teczką z "ustawami na pierwsze 100 dni rządów" - taką samą, jaką w podczas wyborczej debaty z nią miała Beata Szydło. Pokazała, że teczka jest pusta.

Kopacz do PiS: kłamaliście rano, w południe i kłamiecie wieczorem
Kopacz do PiS: kłamaliście rano, w południe i kłamiecie wieczoremTVN 24

Tusk o trzech prawdach

Donald Tusk, który przez 7 lat był premierem Polski odniósł się na Twitterze do prezentacji raportu.

"Są trzy prawdy: świento prowda, tys prowda i audyt" - ocenił.

Tomasz Siemoniak, były szef MON, b.szef MSW

1) 20-letni doradca, "nocne najście", badanie fal elektromagnetycznych

Tomasz Siemoniak wypomniał obecnemu szefowi MON dwudziestoletniego doradcę, "nocne najścia" na siedzibę Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, zapowiedź badania fal elektromagnetycznych. - Ale dzisiejszy teatr zrobiony ze spraw bezpieczeństwa narodowego naprawdę przekroczył wszystkie granice - ocenił poseł PO.

2) Moździerz

Macierewicz podczas środowego wystąpienia mówił, że absurdy i marnotrawstwo przy pozyskiwaniu uzbrojenia pokazuje produkcja za 1,1 mld zł nowoczesnego moździerza 120 mm Rak, przy jednoczesnej rezygnacji - decyzją Siemoniaka - z produkcji amunicji do niego.

- Bardzo się dziwię zwłaszcza nieobecnej w tej chwili pani premier Beacie Szydło, że biła brawo wątpliwym żartom ministra Macierewicza na temat moździerzy, gdy kilkanaście dni temu w Hucie Stalowa Wola przed mediami świętowała to, że mamy polski moździerz i musiano jej wtedy powiedzieć, że zamówiliśmy amunicję do tego moździerza w polskim przemyśle. Czyżby minister Macierewicz chciał, żeby kupować za granicą amunicję? - mówił Siemoniak przypominając, że pod koniec kwietnia w obecności Szydło podpisano umowę na osiem dywizjonowych modułów Rak, czyli w sumie prawie 100 pojazdów.

Tomasz Siemoniak o wystąpieniach ministrów rządu Szydło
Tomasz Siemoniak o wystąpieniach ministrów rządu Szydłotvn24

3) Katastrofalny stan armii?

Siemoniak podkreślił, że poprzedni rząd w listopadzie 2015 r. pozostawił sprawy bezpieczeństwa w bardzo dobrym stanie. - Przy okazji tragicznych zamachów terrorystycznych w Brukseli ministrowie rządu PiS przyznawali, że Polska jest bezpieczna. Również siły zbrojne Rzeczypospolitej w bardzo dobrym stanie. To jest ocena sojuszników - powiedział.

Pytał, czy sojusznicy chcieliby ćwiczyć z nami na największych ćwiczeniach Anakonda w czerwcu, gdyby stan polskiej armii był naprawdę katastrofalny, i czy minister Macierewicz przedłużał kadencję szefowi Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysławowi Gocułowi i dalej współpracował z dowódcami powołanymi przez poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, gdyby sytuacja w wojsku była tak tragiczna, jak nakreślona w wystąpieniu obecnego szefa MON.

4) Wydawaliśmy 70 proc. środków

Siemoniak zwrócił uwagę na wypowiedź Macierewicza, że tylko 2 miliardy z 50 miliardów zostały wydane w polskim przemyśle.

- Nieprawda, dlaczego pan, panie ministrze takie rzeczy mówi? W polskim przemyśle obronnym wydawaliśmy co roku 70 proc. środków. Pan powiedział 2 mld z 50 mld, czy pan sam siebie nie słyszał, co pan tutaj mówi na sali? - pytał poseł PO.

5) Wielkie zamieszanie

Siemoniak, który zanim został ministrem obrony był przez prawie cztery lata wiceszefem MSWiA, zarzucił obecnemu szefowi tego ministerstwa Mariuszowi Błaszczakowi "wątpliwą rękę w sprawach kadrowych". Zwrócił uwagę na "wielkie zamieszanie" z komendantem głównym policji, powołanie na komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej "łamistrajka z 1981 r." oraz mianowanie na szefa Straży Granicznej oficera w stopniu majora. Zdaniem Siemoniaka możemy obawiać się o bezpieczeństwo po kilku miesiącach rządów Mariusza Błaszczaka.

"W polskim przemyśle obronnym wydawaliśmy co roku 70 proc. środków"
"W polskim przemyśle obronnym wydawaliśmy co roku 70 proc. środków"tvn24

Rafał Trzaskowski, były wiceszef MSZ

1) PiS obraża sojuszników

Rafał Trzaskowski (PO) zarzucił rządowi PiS, że chce ciągle rozmawiać o Platformie Obywatelskiej, bo nie ma żadnych własnych osiągnięć i głównie zajmuje się tłumaczeniem łamania konstytucji i standardów unijnych "i to przed Komisją Wenecką, którą sami zaprosili do Polski.

- Wyspecjalizowaliście się w obrażaniu naszych sojuszników. Jesteście całkowicie zmarginalizowani w UE i wśród naszych sojuszników. Pozbawiliście się całkowicie sojuszników i respektu. Kto wam bije brawo? Tylko najgorsi eurosceptycy - mówił były wiceszef MSZ.

2) Nieudane negocjacje z Londynem

Trzaskowski pytał przedstawicieli rządu PiS, w jaki sposób w takiej atmosferze chce załatwiać jakikolwiek ważny interes Polski. - Czym możecie się pochwalić? Nieudanymi negocjacjami z Brytyjczykami, gdzie osłabiliście zabezpieczenia naszych pracowników wielkiej Brytanii? Nieumiejętnością obrony naszych pracowników delegowanych? - pytał.

Trzaskowski: Waszczykowski nie ma się czym pochwalić
Trzaskowski: Waszczykowski nie ma się czym pochwalićtvn24

- Czym się możecie pochwalić? Anachronicznymi mrzonkami o międzymorzu? Przypominają się lata 2005-2007, gdzie mówiliście bardzo mocno o obronie polskich interesów i nic nie potrafiliście zrobić - mówił. Zarzucił PiS, że negocjując traktat Lizboński "oddali wszystko, co było dla Polski ważna".

- Dzięki wam decyzje w polityce azylowej podejmowane są w UE w głosowaniu większościowym, a nie jednomyślnie i nie możecie w momencie ważnych decyzji blokować ich - mówił Trzaskowski.

3) Co PiS załatwi dla Polski?

Trzaskowski pytał rząd, co chce załatwić w UE dla Polski. - Załatwicie tak wielkie pieniądze, jak rząd PO-PSL? Czy będziecie w stanie je utrzymać? Czy będzie w stanie utrzymać jedność UE w sprawie sankcji nałożonych na Rosję? Czy ochronicie jednolity rynek? Czy ochronicie naszych pracowników delegowanych? Czy będzie w stanie skutecznie przeciwdziałać rozwarstwieniu UE? Ciekaw jestem, co z tego waszego samotnego marginesu będzie w stanie załatwić dla Polski - pytał Trzaskowski.

- Pan minister (Witold Waszczykowski) powiedział, ze nie będziecie płynąć głównym nurtem. Nie dziwię się, bo wy po prostu nie umiecie pływać i z wielkiego basenu przenieśliście się do brodzika dla dzieci - podkreślił były wiceminister spraw zagranicznych.

Trzaskowski: zajmijcie się rządzeniem
Trzaskowski: zajmijcie się rządzeniemtvn24

Borys Budka, były minister sprawiedliwości

1) Brak konkretów

Zero merytoryki, demagogia i granie na emocjach - tak wystąpienie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry przedstawiającego audyt w resorcie, skomentował w środę jego poprzednik Borys Budka.

W jego ocenie, całe wystąpienie Ziobry da się streścić słowami: zero merytoryki, jedna wielka demagogia i granie na emocjach. - Znamienne jest też, że w jego wystąpieniu nie znalazły się żadne konkretne zarzuty o nieprawidłowości w ministerstwie. Nie mogło być takich zarzutów, bo nie było nieprawidłowości - o czym dobrze wiem jako były minister - dodał.

2) Podwyżki dla pracowników sądów i prokuratur przygotowało PO

- Pan Ziobro mówił o podwyżkach dla pracowników sądów i prokuratur - a te podwyżki przygotował jeszcze nasz rząd, teraz wystarczy je zrealizować. Ale z tym są problemy, bo podwyżek, zresztą zaplanowanych jeszcze przez nas, nie może się doczekać Służba Więzienna. Podwyżek nie ma, a jest zapowiedź lustracji Służby Więziennej. Ręce opadają - dodał b. minister.

3) Reforma procedury karnej? Ziobro oskarża Gowina

Budka odniósł się też do reformy procedury karnej, która weszła w życie w lipcu 2015 r., a od której obecny minister odchodzi, uznając ją za niecelową. - Tej reformie, bardzo potrzebnej, bo przyśpieszającej postępowania, minister Ziobro nie dał nawet szansy, by zaczęła działać i od razu ją anulował - mówił Budka.

Prace nad reformą procedury karnej zakończyły się za czasów, gdy ministrem sprawiedliwości był Jarosław Gowin - wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Beaty Szydło. Komisja kodyfikacyjna pod kierunkiem prof. Andrzeja Zolla przygotowała projekt, który miał na celu skrócenie postępowań sądowych, wprowadzając zasadę kontradyktoryjności - czyli sporu oskarżenia z obroną, gdzie sędzia miał być bezstronnym arbitrem, tylko wyjątkowo zarządzającym dowody.

- Pretensje o reformę procedury karnej, zresztą bardzo potrzebnej, bo skracającej postępowania sądowe, pan Ziobro powinien mieć do swego kolegi z rządu pana wicepremiera Gowina. Tego zresztą dotyczył mój wniosek formalny, żeby pani premier Szydło sprowadziła na salę pana Gowina, który wytłumaczyłby panu ministrowi Ziobrze, że w sprawie tej reformy gada bzdury. Ale niestety pan wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki nie pozwolił mi dokończyć mojego wniosku - dodał Budka.

"Egoizm, marnotrawstwo i pogarda". Budka o 6 miesiącach rządów PiS
"Egoizm, marnotrawstwo i pogarda". Budka o 6 miesiącach rządów PiStvn24

Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji

1) Quad do odśnieżania

- Minister Zalewska mówiła długo, największy konkret - zarzut niegospodarności, jaki z jej wypowiedzi zapamiętałam, to mityczny quad kupiony przez MEN - zaznaczyła. Wyjaśniła, że chodzi o małą pługopiaskarkę do odśnieżania, bo na terenie należącym do MEN jest dużo miejsc wymagających zimą odśnieżania, np. dziedzińce. - Jeśli pani minister nie podoba się ona i chce zmienić jej przeznaczenie, to rozumiem, że gdy spadnie śnieg, sama wraz z kierownictwem resortu weźmie się za odśnieżanie - powiedziała.

2) Ustawy w 2 tygodnie? "Bzdura"

Kluzik-Rostkowska zwróciła uwagę, że na początku swojego wystąpienia Zalewska mówiła o tym, że jak przyszła do resortu, to musiała kończyć "różne rzeczy rozpoczęte za rządów koalicji PO-PSL". - Trochę mnie to dziwi, dlatego że zawsze każdy nowy minister, jak przychodzi do resortu, to zastaje sytuację, że pewne rzeczy są zrobione, a inne są w toku. Po prostu gdy się przychodzi, to kończy się prace rozpoczęte przez poprzednika - zaznaczyła.

- To wszystko, o czym pani minister mówiła, to były rzeczy, które przygotowałam do wykończenia. Rozumiem, że można stwarzać pozory, że się napisało w dwa tygodnie projekt ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji czy w dwa tygodnie napisało 15 e-podręczników, tylko jest to kompletna bzdura - powiedziała była szefowa MEN. Podkreśliła, że zostawiła swojej następczyni sprawy przygotowane do skończenia wraz z konkretnymi terminami prac i zamknięcia ich.

3) Za dużo biurokracji w szkole

Kluzik-Rostkowska odniosła się do zarzutu, że wprowadzona za koalicji PO-PSL ewaluacja (forma nadzoru nad szkolnictwem, mająca podnieść jego jakość - red.) to główne źródło biurokracji w szkołach, w efekcie czego nauczyciele za mało czasu poświęcają na bezpośrednią pracę z uczniami.

- Jeśli chodzi o ewaluację i kwestię tego, czy w polskiej szkole jest dużo biurokracji, to odpowiadam: tak, jest za dużo biurokracji. Czy nam udało się trochę tę biurokrację poluzować? Odpowiadam również: tak. Czy to jest proste? Odpowiadam: nie, nie jest.

Cezary Grabarczyk, b. minister infrastruktury

Cezary Grabarczyk (PO) ocenił, że "Prawo i Sprawiedliwość się boi". - Przestraszył się nawet najdzielniejszy z waszych szeregów Jarosław Kaczyński. To dlatego ten pseudoaudyt, to dlatego wydał pani premier polecenie, żeby dziś, poza kolejką, do porządku obrad wprowadzić punkt informacja rządu - podkreślił. - Przestraszyliście się garstki demonstrantów, garstki reprezentantów suwerena i dlatego ta hucpa.

1) Najdroższe autostrady w Europie? "Nieprawda"

- Pan minister dziś po prostu kłamał. Powiedział, że wybudowaliśmy w latach 2007-2015 najdroższe autostrady w Europie, a to nieprawda - mówił Grabarczyk. Odniósł się do raportu opracowanego przez PwC. - Tu znajduje się dowód tego, że budowaliśmy za średnią europejską, 9,6 mln zł za km to średnia europejska - przekonywał. Wyliczał, że drożej budowali m.in. Węgrzy, Austriacy, Norwegowie i Holendrzy.

2) Polska cyfrowa, program mieszkań

Grabarczyk zarzucił także ministrowi infrastruktury, że ten przemilczał - jak mówił - że "Platforma zastała Polskę analogową, zostawiła cyfrową" oraz przygotowany przez nią "dobry program mieszkaniowy". - Kilkadziesiąt polskich rodzin mogło dzięki temu programowi pozyskać swoje mieszkania - uzasadniał poseł PO.

"Pan minister podczas debaty posługiwał się kłamstwem"
"Pan minister podczas debaty posługiwał się kłamstwem"tvn24

Bartosz Arłukowicz, b. minister zdrowia

1) Projekt P1. Radziwiłł odpowiada za informatyzację

Minister Konstanty Radziwiłł zarzucił swoim poprzednikom zaniedbania, które skutkują m.in. kłopotami z informatyzacją polskiej służby zdrowia, czyli tzw. projektowi P1.

Były szef MZ, obecnie poseł PO Bartosz Arłukowicz poprosił o przerwę, aby obecny minister "mógł wyjaśnić swojej szefowej, pani premier Beacie Szydło, że w latach 2010-2015 był jednym z najważniejszych ekspertów zatrudnionych w Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia w Polsce", które było odpowiedzialne za wdrażanie systemu P1.

Arłukowicz zarzucił Radziwiłłowi, że "pobierał wynagrodzenie za to, że jest ekspertem dokładnie w tej firmie, którą krytykuje".

2) Wiceminister zdrowia na bankiecie producentów leków

Arłukowicz powiedział, że obecny wiceminister odpowiedzialny za politykę lekową w grudniu "brylował na spotkaniu" sponsorowanym przez koncerny: Boehringer Ingelheim, GlaxoSmithKline, Biogen, Janssen, Roche, Sanofi.

Arłukowicz wyjaśnił, że do objęcia posady wiceminister prowadził fundację, która "otrzymywała przelewy z firm farmaceutycznych". Arłukowicz podał kilka przykładowych przelewów, opiewających na kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Arłukowicz: Radziwiłł był ekspertem "w dokładnie w tej firmie, którą krytykuje"
Arłukowicz: Radziwiłł był ekspertem "w dokładnie w tej firmie, którą krytykuje"tvn24

Władysław Kosiniak-Kamysz, b. minister pracy

1) Raport bez oceny zysków

Kosiniak-Kamysz zaznaczył w wystąpieniu podczas środowej debaty, że ministrowie rządu PiS nie pokusili się o ocenę zysków wypracowanych przez obywateli, które zostały wypracowane przez 8 ostatnich lat. - Wy tym raportem, tzw. audytem, obraziliście - nie partie polityczne - obraziliście Polaków - ocenił lider ludowców. - Kompletnie nie doceniacie Polaków - dodał. - Audyt to z definicji niezależna ocena. Trudno mówić o niezależności, jeżeli jedna partia polityczna, która nienawidzi innych, nienawidzi całego świata bierze się za audytowanie" - podkreślił szef PSL.

2) Rolnictwo w zapaści?

Lider ludowców odniósł się do przemówienia ministra rolnictwa Krzysztofa Jugiela, z którego wynikało - jak ocenił - że rolnictwo było w czasach koalicji PO-PSL "w zapaści", a działacze PiS je "uratują".

- Ceny mleka - najniższe od lat, wieprzowina - najtańsza od 2004 roku, owoce miękkie - najtańsze. Rolnicy pisali w trakcie przemówienia ministra Jurgiela, że audyt audytem, a świnie w skupie najtańsze od lat. To jest problem i tym się trzeba zająć - przekonywał poseł.

- Bardzo często mówicie o tym, że wy chcecie rządzić, że wy macie prawo rządzić, ale wam potrzeba leczenia, a nie rządzenia - zakończył Kosiniak-Kamysz, wywołując aplauz w ławach opozycji.

"Audyt to z definicji niezależna ocena. Trudno tu mówić o niezależności"
"Audyt to z definicji niezależna ocena. Trudno tu mówić o niezależności"tvn24

Autor: pk//tka / Źródło: PAP, TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Pogoda w niedzielę w części kraju jest gwałtowna. Groźna burza przeszła po południu przez Mielec (Podkarpackie). Wiatr łamał drzewa i uszkadzał linie energetycznie. To, jak mocno wiało i padało, widać na nagraniu. Strażacy w całym województwie przeprowadzili około 100 interwencji.

Drzewa na ulicach, uszkodzone budynki. Superkomórka przeszła nad Mielcem

Drzewa na ulicach, uszkodzone budynki. Superkomórka przeszła nad Mielcem

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Dziś druga tura wyborów parlamentarnych we Francji. Możliwość przejęcia władzy we Francji przez skrajną prawicę - dawny Front Narodowy Marine Le Pen - sprawia, że niedzielne głosowanie określane jest jako historyczne. Zjednoczenie Narodowe jest faworytem głosowania. Do tej pory ugrupowanie to otaczał dotąd ścisły kordon sanitarny. Jak poinformowało MSW w Paryżu, frekwencja wyniosła w południe 26,63 procent. To najwięcej w drugiej turze wyborów parlamentarnych od 1981 roku.

Wybory we Francji. Takiej frekwencji nie było od ponad 40 lat 

Wybory we Francji. Takiej frekwencji nie było od ponad 40 lat 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W sobotę wieczorem przez Polskę przetoczyły się gwałtowne burze. Wiało tak mocno, że w Międzychodzie (Wielkopolskie) pękł ponad stuletni dąb i przewrócił się na samochód. W Radgoszczy silny podmuch wiatru poderwał dwa dmuchane zamki, cztery osoby zostały ranne. Skutki gwałtownej pogody były odczuwalne także w innych regionach.

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Powiało tak silnie, że "symbol miasta" runął w kilka minut

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Kalisza zostali wezwani do psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Mimo wysiłków pracowników lokalnego schroniska, którzy próbowali schłodzić ciało zwierzęcia, nie udało się go uratować.

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Źródło:
PAP

Potwierdzimy, że jesteśmy najpotężniejszym sojuszem w historii i że los Ukrainy jest w naszym żywotnym interesie - powiedział w niedzielę przed szczytem NATO w Waszyngtonie szef MSZ Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Davidem Lammym. - Nasze zaangażowanie na rzecz Ukrainy jest żelazne, niezachwiane - stwierdził szef dyplomacji Wielkiej Brytanii.

Właśnie stanął na czele brytyjskiej dyplomacji. Przyjechał do Chobielina

Właśnie stanął na czele brytyjskiej dyplomacji. Przyjechał do Chobielina

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, tvn24.pl, "Guardian"

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieje z prędkością do 90 km/h

Gdzie jest burza? Wieje z prędkością do 90 km/h

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

16-latek utonął w sobotę wieczorem w Jeziorze Białym w Okunince. Na dryfujące zwłoki natrafił przypadkowy turysta. Z kolei w niedzielę rano w rzece Reda w Wejherowie na ciało kobiety natknęli się kajakarze. Po południu z jeziora Węgorzyno w Sulęczynie wyłowiono ciało poszukiwanego od soboty 21-latka.

Dwaj młodzi mężczyźni utonęli w jeziorach. Ciało kobiety znaleźli kajakarze. Seria tragedii

Dwaj młodzi mężczyźni utonęli w jeziorach. Ciało kobiety znaleźli kajakarze. Seria tragedii

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Fałszywe oferty wyjazdów last minute lub publiczne sieci Wi-Fi, "znajomy", który prosi o szybki przelew, bo zgubił telefon - zagrożeń podczas wakacji nie brakuje. Eksperci podają pięć zasad cyberbezpieczeństwa i wskazują, o czym należy pamiętać, aby urlop był bezpieczny. 

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Wakacje sprzyjają przestępcom. Pięć zasad cyberbezpieczeństwa

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja, która dotyczyła sejmiku małopolskiego, jest problemem wewnętrznym Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą nie jest tajemnicą, że zarówno w PiS-ie jak i w koalicji rządzącej są pewne napięcia i kłótnie - mówił w "Kawie na Ławę" doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn. Przyznał jednocześnie, że "absolutnie jest to zły sygnał na temat i przywództwa, i sytuacji wewnętrznej" w PiS. - Zawsze pan prezes bał się imposybilizmu - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówiła, w Małopolsce "mieliśmy imposybilizm pana prezesa, który nic nie może". - Miał być Kmita, wyszedł Smułka - podsumowała.

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

Ponad połowa węgierskiego społeczeństwa uważa, że Ukraina jest głównym zagrożeniem dla Węgier, większym niż Rosja – wynika z najnowszego badania "Świat węgierskimi oczami", opublikowanego przez węgierski think tank Policy Solutions.

Sondaż: Węgrzy postrzegają Ukrainę jako większe zagrożenie niż Rosję

Sondaż: Węgrzy postrzegają Ukrainę jako większe zagrożenie niż Rosję

Źródło:
PAP

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

Na stację benzynową w Oakland w Kalifornii napadł blisko stuosobowy tłum. Policja przyjechała na miejsce dopiero po dziewięciu godzinach od zgłoszenia. Właściciel stacji oszacował straty na ponad 100 tysięcy dolarów. Stacja CNN pokazała nagranie z monitoringu.

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Źródło:
CNN

Władze obwodu woroneskiego w Rosji po raz drugi w ciągu dwóch tygodni wprowadziły stan wyjątkowy w związku z atakiem dronów na magazyn amunicji - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. Kanał Baza na Telegramie przekazał, że urzędnicy przygotowali autobusy na wypadek ewentualnej ewakuacji cywilów.

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Źródło:
The Moscow Times, tvn24.pl

Ołena Piech przez prawie sześć lat była więziona przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Została uwolniona w ramach niedawnej wymiany jeńców. O jej losie opowiedziała Monika Andruszewska, która pracuje dla Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina przy Instytucie Pileckiego. - Wiemy, że Ołena Piech była wielokrotnie torturowana - podkreśliła.

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście przeciwko masowej turystyce w centrum Barcelony. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer potwierdził, że jego rząd zrezygnuje z planu wysyłania nielegalnie przybyłych na Wyspy imigrantów do Rwandy. Wyjaśnił, że forsowany przez jego poprzedników plan nie działa odstraszająco.

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Źródło:
PAP

865 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa wrogich dronów Shahed zaatakowała w nocy obwody: charkowski, sumski, połtawski i kirowohradzki. Ukraińcy apelują o ochronę przestrzeni powietrznej przez polskie systemy powietrzne nad przygranicznymi regionami kraju. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów "Titanic", "Avatar" oraz "Avatar: istota wody", nie żyje. Miał 63 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl