Marszałek Grodzki spotkał się z prezydentem

Autor:
js,kb,
akr/adso/kwoj
Źródło:
PAP
Grodzki: w czwartek spodziewamy się opinii Komisji Weneckiej
Grodzki: w czwartek spodziewamy się opinii Komisji WeneckiejTVN24
wideo 2/21
TVN24Tomasz Grodzki o spodziewanej opinii Komisji Weneckiej

W środę około godziny 16.45 zakończyło się spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prezydentem Andrzejem Dudą, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. Spotkanie w cztery oczy marszałka i prezydenta miało być poświęcone noweli ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, którą zajmuje się Senat.

Spotkanie trwało niecałą godzinę. O spotkanie z prezydentem w sprawie nowelizacji ustaw sądowych marszałek Senatu zaapelował w sobotę na Twitterze. "Szanowny Panie Prezydencie! Ustawy sądowe są w Senacie, ale na koniec trafią do Pana. Chętnie bym przyszedł do Pałacu, aby w gronie ekspertów obu stron podyskutować o kontrowersyjnych zapisach po to, żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla obywateli. Jestem do dyspozycji" - napisał Tomasz Grodzki.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówił we wtorek, że drzwi do Pałacu Prezydenckiego są dla marszałka Senatu otwarte, ale jego spotkanie z prezydentem nie może mieć charakteru ingerencji w proces legislacyjny.

Grodzki: była to poważna, rzeczowa rozmowa

Po spotkaniu Grodzki przekazał dziennikarzom w Senacie, że "była to poważna, rzeczowa rozmowa w dobrej atmosferze, ale jej szczegóły zostaną między nami (nim i prezydentem - red.)".

Pytany, czy ta rozmowa będzie miała wpływ na dalsze prace nad ustawą, marszałek Senatu podkreślił, że "prezydent monitoruje proces legislacyjny tej ustawy". - Zapewne bardzo roztropnie podejdzie do kształtu tej ustawy, w jakimkolwiek ona przyjdzie do pana prezydenta - zaznaczył. - Natomiast myśmy rozmawiali dość szeroko, bardzo rzeczowo - dodał marszałek Senatu.

Mucha: prezydent wyraźnie wskazywał cele reformy

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, który uczestniczył w części rozmowy pomiędzy marszałkiem a prezydentem, przekazał, że rozmowa dotyczyła potrzeby reformy wymiaru sprawiedliwości. - Prezydent bardzo wyraźnie wskazywał na cele reformy i uwarunkowania reformy, i kwestie związane z funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości. Obaj panowie byli zgodni, co do tego, że obiektywnie istnieje potrzeba przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości, że dzisiaj funkcjonowanie tej sfery władzy sądowniczej jest wielkim wyzwaniem - dodał.

"Będę podążał za sugestiami pierwszej osoby w państwie"

Na środowym briefingu prasowym przed wizytą w Pałacu Prezydenckim Grodzki mówił, że podczas spotkania z prezydentem zostanie ustalone, czy o jego przebiegu zostaną poinformowane media, czy też nie. - Taki jest charakter rozmów w cztery oczy. Czy będzie z tego spotkania komunikat, czy nie, tego nie wiem. Będę podążał za sugestiami pierwszej osoby w państwie - stwierdził.

- Jeżeli prezydent będzie chciał rozmawiać o tych ustawach, to oczywiście będziemy rozmawiać. Jeżeli ta rozmowa ma być kurtuazyjna, będzie kurtuazyjna. Natomiast dobrze jest, jeżeli prezydent RP rozmawia z marszałkiem Senatu, czy innymi politykami, bo to jest istota polityki: dialog, szukanie rozwiązań, szukanie kompromisów dobrych dla Polek i Polaków i dlatego ja tam jadę - podkreślił.

Przed Pałacem Prezydenckim zebrały się grupy zwolenników, a także przeciwników marszałka Senatu. Jego zwolennicy trzymają transparent z napisem "#Murem za Grodzkim", a także flagi Polski i UE. Przeciwnicy trzymają transparent z głową jaguara i napisem: "W co trzeba grać, żeby taką kasę mać". Wołają też: "do dymisji".

"Jestem gotów z panem prezydentem jak najszybciej się spotkać"
"Jestem gotów z panem prezydentem jak najszybciej się spotkać"TVN24

Tzw. ustawa represyjna

Uchwalona przez Sejm 20 grudnia zeszłego roku nowelizacja Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Ponadto nowelizacja wprowadza też zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem kandydatów ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

Nowe przepisy są krytykowane przez opozycję, Rzecznika Praw Obywatelskich i część środowiska sędziowskiego. Negatywne opinie prawne w sprawie niektórych rozwiązań proponowanych wyrazili m.in. RPO i Sąd Najwyższy. W zeszłym tygodniu rozmowy w Sejmie, Senacie, SN, KRS i z RPO na temat tej nowelizacji prowadziła delegacja Komisji Weneckiej, która ma przygotować opinię w tej sprawie. O wydanie opinii zwrócił się marszałek Grodzki, który jako pierwszy spotkał się z przedstawicielami KW.

We wtorek senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zawnioskowały o odrzucenie przez Izbę nowelizacji ustaw o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym.

Źródło: PAP

Autor:js,kb, akr/adso/kwoj

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości