Szef MS Adam Bodnar powołał sędziego Sądu Rejonowego w Nysie Mariusza Ulmana na rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych; na jego zastępcę wyznaczył sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ Tomasza Ładnego - poinformował resort sprawiedliwości.
W komunikacie dodano, że minister Bodnar powołał obu sędziów na nowe stanowiska na okres czterech lat a ich kandydatury uzyskały pozytywną opinię właściwych kolegiów sądowych na szczeblu okręgowym i apelacyjnym.
"Doświadczenie zawodowe oraz dorobek naukowy obu sędziów dają gwarancję bezstronnego, niezależnego i profesjonalnego pełnienia przez nich funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych oraz Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych" - czytamy w komunikacie MS.
Sędzia Mariusz Ulman nowym rzecznikiem dyscyplinarnym
Jak przekazał resort, Ulman jest sędzią z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i specjalizuje się w prawie karnym. Od 2002 roku orzeka w Sądzie Rejonowym w Nysie. Od 12 czerwca 2018 r. pełnił funkcję wiceprezesa tego sądu, a od 1 stycznia 2021 r. także funkcję przewodniczącego II Wydziału Karnego oraz kierownika Sekcji ds. Wykroczeń II Wydziału Karnego. Sędzia Ulman w latach 2012- 2014 korzystał - na mocy decyzji prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu - z delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym w Opolu.
MS wskazało, że Ulman jest absolwentem Szkoły Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie uczestniczył w seminarium doktoranckim. Poza pracą w sądzie, działa jako wykładowca akademicki i autor publikacji naukowych. Prowadzi program edukacyjny, przeznaczony głównie dla dzieci i młodzieży oraz wielokrotnie uczestniczył w akcjach "Tydzień Konstytucyjny".
Sędzia Tomasz Ładny zastępcą rzecznika
Ministerstwo poinformowało, że sędzia Tomasz Ładny od czerwca 2006 r. orzeka w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, w którym w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 30 kwietnia 2019 r. pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego IV Wydziału Karnego. Od 1 marca 2023 r. - na mocy decyzji prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie - korzystał z delegacji do orzekania w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie, natomiast od 1 września 2024 r. jest delegowany przez ministra sprawiedliwości do orzekania w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie.
W komunikacie dodano, że sędzia Ładny posiada wieloletnie doświadczenie w sprawach karnych, w tym zdobyte uprzednio na stanowisku prokuratora w Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach, następnie w Prokuraturze Rejonowej Białystok-Południe w Białymstoku. Od 8 maja 2019 r. pełni funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym dla Warszawy-Pragi w Warszawie.
Odwołanie z funkcji sędziego Piotra Schaba
W kwietniu br. minister Bodnar odwołał z funkcji rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba, a także jego zastępcę Przemysława Radzika. Sędziowie ci uważają dokonane przez Bodnara odwołania za bezprawne i bezskuteczne.
Decyzję o odwołaniu sędziego Schaba resort argumentował zarzutami dotyczącymi "działalności zawodowej sędziego jako prezesa sądów i jego roli jako rzecznika dyscyplinarnego".
Wobec sędziego Schaba toczą się postępowania dyscyplinarne prowadzone przez rzeczników dyscyplinarnych ministra sprawiedliwości. Dotyczą one m.in. spraw "zwolnienia sędzi Agnieszki Brygidyr-Dorosz z obowiązku rozpoznania trzech spraw Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie", "działań wobec sędziego Waldemara Żurka 30 maja 2022 roku", "bezprawnego posługiwania się tytułem Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie czy odmowy sprawowania wymiaru sprawiedliwości w przydzielonych sprawach", a także "oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa w toku rozpoznawania sprawy Sądu Apelacyjnego w Warszawie".
Wcześniej w środę resort sprawiedliwości podał, że minister Bodnar powołał rzecznika dyscyplinarnego "ad hoc", który zajmie się sprawą zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów i sędziego SA Michała Lasoty. Chodzi o niewydanie w terminie orzeczenia po zażaleniu na uchylenie warunkowego zwolnienia.
"Powołanie rzecznika dyscyplinarnego 'ad hoc' jest konieczne, ponieważ jedynym obecnie pełniącym funkcję zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych - po odwołaniu w kwietniu 2025 r. sędziów Piotra Schaba i Przemysława Radzika - pozostaje Lasota, którego sprawa właśnie dotyczy" - wskazano w komunikacie MS.
Przeciwko sędziemu Radzikowi do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku w zeszłym tygodniu trafił wniosek o rozpoznanie sprawy dyscyplinarnej. Chodzi o wpis, w którym Radzik pomówił Grzegorza Kasickiego o bezprawne umorzenie postępowania dyscyplinarnego.
W czerwcu 2018 r. przez ówczesnego ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę został powołany rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab. Wraz z nim powołani zostali zastępcy: Przemysław Radzik i Michał Lasota. Od lat Schab, Radzik i Lasota byli krytykowani jako rzecznicy dyscyplinarni przez przedstawicieli obecnych władz, a wcześniej opozycji, a także przez część środowiska prawniczego, za działania oceniane jako represyjne wobec części sędziów.
Przejęcie spraw dyscyplinarnych sędziów
W ciągu ostatniego półtora roku - po ostatnich wyborach parlamentarnych i zmianie kierownictwa resortu sprawiedliwości - blisko sto spraw dyscyplinarnych prowadzonych wcześniej przez sędziowskich rzeczników dyscyplinarnych trafiło do powołanych przez szefa MS Adama Bodnara ministerialnych rzeczników "ad hoc".
Chodzi o wszczęte za poprzedniej władzy dyscyplinarne sprawy sędziów - w tym te, w których zarzuty dotyczyły kwestionowania obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. W odniesieniu do tych spraw podjęto już wiele decyzji o umorzeniach, w kilku kolejnych sprawach dyscyplinarnych zapadły orzeczenia uniewinniające lub cofnięto wnioski o ukaranie.
Zgodnie z regulacją z Prawa o ustroju sądów powszechnych "minister sprawiedliwości może powołać Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości do prowadzenia określonej sprawy dotyczącej sędziego". "Powołanie Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości wyłącza innego rzecznika od podejmowania czynności w sprawie" - stanowi przepis.
Autorka/Autor: sz/ft
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański