Obrońca Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika złożył wniosek o umorzenie postępowania wykonawczego w związku z ich ułaskawieniem przez prezydenta - przekazano w komunikacie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Wniosek dotyczy także ewentualnej "odmowy wszczęcia postępowania do momentu publikacji w Monitorze Polskim postanowienia Marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu posła". Sąd ma 14 dni na rozpoznanie tego wniosku.
22 grudnia poseł Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych przekazał w mediach społecznościowych, że "sąd rejonowy został zobowiązany przez sąd okręgowy do wykonania wyroku (czyli zatrzymania skazanych Wąsika i Kamińskiego) w ciągu trzech dni".
Wcześniej Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia dla Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, po roku więzienia dla dwóch pozostałych byłych szefów CBA za działania operacyjne podczas "afery gruntowej".
21 grudnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika, mimo to posłowie weszli na salę plenarną Sejmu. Kamiński po zajęciu miejsca w ławie poselskiej wykonał gest zwycięstwa i gest Kozakiewicza.
Sąd Rejonowy: obrońca dwóch skazanych wnioskuje o umorzenie postępowania wykonawczego
W środę komunikat w sprawie wyroku dotyczącego Kamińskiego i Wąsika wydał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia.
Przekazano między innymi, że "obrońca dwóch skazanych w dniu 27 grudnia 2023 r. złożył wniosek o umorzenie postępowania wykonawczego (powołując się na fakt ułaskawienia skazanych przez Prezydenta RP), ewentualnie o odmowę wszczęcia postępowania do momentu publikacji w Monitorze Polskim postanowienia Marszałka Sejmu o wygaśnięciu mandatu posła". Dodano, że wniosek zostanie rozpoznany z upływem 14-dniowego terminu określonego w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Pod koniec 2015 roku prezydent Andrzej Duda zastosował wobec Kamińskiego i Wąsika prawo łaski.
"Sędzia podejmująca czynności w postępowaniu wykonawczym wydała zarządzenie o zwrócenie się do Marszałka Sejmu o udostępnienie odpisu postanowienia stwierdzającego wygaśnięcie mandatu posła oraz udzielenie informacji o dacie doręczenia osobom zainteresowanym tego dokumentu i o ewentualnym złożeniu odwołania i jego przedstawieniu Sądowi Najwyższemu" - poinformowano.
Sąd przypomniał także, że zgodnie z Regulaminem urzędowania sądów powszechnych prawomocne orzeczenie kieruje się do wykonania bezzwłocznie, ale nie później niż 14 dni od daty uprawomocnienia lub od daty zwrotu akt sądowi pierwszej instancji. Wskazano także, że zasadą jest wydanie przez sąd polecenia zatrzymania skazanego i doprowadzenia go do aresztu śledczego, a wyjątkiem jest wystosowanie do skazanego - na jego wniosek - wezwania do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym, położonym najbliżej miejsca jego stałego pobytu.
Przekazano, że "do sądu nie wpłynął wniosek żadnego ze skazanych o wystosowanie wezwania do stawienia się w jednostce penitencjarnej w wyznaczonym terminie".
Źródło: tvn24.pl